X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3090
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Plan działań zajęć tanecznych

PLAN DZIAŁAŃ ZAJĘĆ TANECZNYCH
PRZY PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2 W BARTOSZYCACH

„TAŃCZYĆ KAŻDY MOŻE”

WSTĘP

Od najwcześniejszych lat dziecko odczuwa potrzebę ruchu, stara się uczestniczyć w zabawach rytmicznych.
Zespół taneczny jest taką formą, która jest kontynuacją zajęć ruchowych..
Martin Lather pisał o tańcu „Tańce są po to, aby ludzie uczyli się uprzejmości w towarzyskim obcowaniu, aby chłopcy i dziewczęta mieli okazję do zawierania znajomości i przyjaźni”
Taniec zaliczany jest do jednej z najstarszych form sztuki i kulturowej działalności człowieka. Zawsze był i jest nadal jednym ze sposobów przeżywania, przekazywania emocji, formą fizycznego i duchowego odreagowania oraz okazją do zabawy. Uważa się, że taniec towarzyszył człowiekowi od początku istnienia, a kształtowanie form tanecznych następowało w miarę poznawania otaczającego świata, gdy człowiek starał się naśladować przejawy tegoż świata i swoim ciałem wyrażał uczuciowy stosunek do niego.
Wspólnym celem zabaw i tańców przy muzyce jest rozwijanie w dzieciach poczucia kolektywizmu oraz zwiększenie odpowiedzialności.
Dzięki pracy zespołowej rozwijają się indywidualne zdolności każdego dziecka. Zajęcia tego rodzaju pozwalają ujawnić inicjatywę, aktywność i samodzielność dzieci.
Konieczność zapamiętania poszczególnych zmian zachodzących w układach tanecznych zmusza do uwagi, szybkiej orientacji, decyzji, uczy przestrzegać ładu i porządku, podporządkowywać się umownym przepisom, wyrabia pozytywne cechy charakteru, kształci wrażliwość estetyczną..
Dzieci lubią popisywać się przed innymi, toteż nauczony taniec chętnie chcą zaprezentować przed rodzicami, dziadkami czy kolegami. Zabawa ich sięga zenitu, gdy mają możliwość zatańczyć „na scenie”, przebrać się w kostiumy taneczne, wymalować buzię i chociaż na chwilę stać się „prawdziwym tancerzem”
Poniżej przedstawiam własny plan działań , według którego będę prowadziła kółko taneczne.

CELE OGÓLNE

1.Nabywanie przez dzieci umiejętności wykonywania podstawowych kroków i figur w tańcach i układach tanecznych
2.Ukazywanie celowości kształtowania estetyki i harmonii ruchu, wyczucia rytmu, wyobraźni twórczej, rozwijania uzdolnień tanecznych oraz wrażliwości na piękno i wdzięk
3.Wyrabianie poczucia rytmu, słuchu, płynności ruchów
4.Rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań
5.Kształcenie sprawności ruchowej dzieci
6.Nabycie umiejętności pokonywania nieśmiałości i tremy podczas prezentowania się
7.Rozwijanie poczucia kolektywizmu i odpowiedzialności
8.Budowanie poczucia własnej wartości, pozytywnego obrazu samego siebie i wiary we własne siły
9.Rozwijanie indywidualnych zdolności każdego dziecka, jego inicjatywy i samodzielności myślenia
10.Nabywanie umiejętności szybkiej orientacji, decyzji, uwagi
11.Nauczanie harmonijnego współżycia w grupie , podporządkowania się przepisom, samoopanowania

CELE OPERACYJNE

- Dziecko potrafi improwizować ruch do danej muzyki
- Dziecko rozwija swoje zainteresowania
- Dziecko kształci umiejętność poczucia rytmu i swobody ruchu
- Dziecko potrafi efektywnie współdziałać w grupie
- Dziecko wyrabia pewność siebie, akceptację siebie
- Dziecko odtwarza kroki i figury, które składają się na wybrany taniec
- Dziecko współdziała w zespole w celu osiągnięcia wspólnego celu
-Dziecko poznaje własną wartość i potrafi prezentować swoje mocne strony

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:

Aby osiągnąć zamierzone cele bardzo ważne jest stworzenie na zajęciach takiej atmosfery, aby dzieci chętnie na nie przychodziły i brały w nich czynny udział.
W realizacji założeń programu będą wykorzystywane wszelkie potrzeby zdrowego dziecka:
-potrzeba ruchu
-odprężenia
-ekspresji i poza tym:
-systematyczna praca na zajęciach
-staranne wykonywanie wszystkich ćwiczeń
-poznanie podstawowych kroków nauczanych tańców
-odtwarzanie ruchów z pokazu nauczyciela
-ćwiczenia utrwalające koordynację ruchów ciała podczas tańca
-łączenie elementów tańca w całość-tworzenie zespołowego układu tanecznego
-ćwiczenia utrwalające koordynację ruchów tanecznych całego zespołu
Dzieci będą miały możliwość zaprezentowania zdobytych umiejętności przed szerszą publicznością.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna ma mobilizować dzieci do działań, wobec czego jest wskazane by występowały w niej formy ruchowe jak: ćwiczenia oparte o chód, podskoki w połączeniu o ruchy rąk, głowy i tułowia.
Część główna przeznaczona jest na opracowywanie nowych układów tanecznych, nowych figur tańca.
Część końcowa opiera się na powtórzeniu poznanych figur oraz ćwiczeniach, które zmierzają do wyciszenia.
1. W miesiącu wrześniu sprawy organizacyjne, poznanie możliwości muzyczno –ruchowych grupy-zorganizowanie grupy zdolnych dzieci i ustalenie terminu cotygodniowych spotkań.
2. Poznanie technik podstawowych kroków tańca
- Jive
- Tańca nowoczesnego
3. Nauka podstawowych kroków oraz figur tanecznych
- Wężyki
- Obrót w prawo
- Obrót w lewo
- Półobrót
- Krok z obrotem
- Para za parą
- Haczyki

Miesiąc
Temat zajęć
Planowany efekt pracy

Wrzesień
Sprawy organizacyjne, poznanie możliwości tanecznych dzieci Zorganizowanie grupy dzieci uzdolnionych tanecznie i ustalenie terminu cotygodniowych spotkań
Październik
Nauka podstawowego kroku jive
Poprawne wykonywanie nauczonego kroku
Listopad
Nauka figur: obrót w prawo, obrót w lewo.
Próby łączenie tych figur z krokiem podstawowym
Umiejętne wykonywanie kroku podstawowego i wprowadzonych figur
Grudzień
Łączenie kroku podstawowego i poznanych figur w jedną całość
Poprawne wykonywanie kroku podstawowego z dwoma figurami
Styczeń
Dalsza nauka figur jive: półobrót, półobrót z wymachami rąk
Poprawne wykonywanie nauczonych figur
Luty
Doskonalenie kroku podstawowego z poznanymi figurami.
Wprowadzenie jednej figury do tańca nowoczesnego
Poprawne wykonywanie całego tańca z figurami-współdziałanie w zespole. Odtwarzanie ruchów z pokazu nauczycielki
Marzec
Dalsza nauka figur tańca nowoczesnego, zwracanie uwagi na staranne wykonywanie figur
Poprawne wykonywanie figur do tańca nowoczesnego
Kwiecień
Łączenie elementów tańca w całość-tworzenie zespołowego układu tanecznego.
Ćwiczenia utrwalające koordynację ruchów tanecznych całego zespołu Poprawne wykonywanie nauczonych tańców , zaproszenie na zajęcie nauczycielek, których dzieci są uczestnikami zajęć
Maj
Próby przed występami.
Doskonalenie jive i tańca nowoczesnego.
Przygotowanie odpowiednich strojów na prezentacje
Występ dla rodziców z okazji ich święta i dla pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej

FORMY I METODY REALIZACJI:
Metody:
1.objaśnienie
2.pokaz
3. rozmowa
Formy:
1.są to zajęcia dodatkowe dla dzieci szczególnie uzdolnionych
2.twórcze realizowanie się rozumiane jako
-ruch przy muzyce
-ekspresja ruchowa
-prezentacja nabytych umiejętności w czasie festynu rodzinnego i poza przedszkolem

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1.Literatura
2.Środki audiowizualne
-magnetofon
-płyty CD
-kasety

BIBLIOGRAFIA:
Krystyna Moll „Wszystkie pary tańczą”
Janina Siemkowicz „Ćwiczenia muzyczno-ruchowe”
Maria Pasikowska „Rytmika”
Jacek szpondra, Leszek Gęca „Tańczymy razem”
Weronika Sherbone „Ruch rozwijający dla dzieci”

Końcowym efektem realizacji planu działań będzie występ przed szerszą publicznością (festyn rodzinny, Dom Opieki Społecznej), na którym zostaną zaprezentowane układy taneczne.
Zajęcia będą się odbywać w ciągu roku szkolnego 2007/2008 w sali zabaw ruchowych raz w tygodniu jedna godzina zegarowa.
Wrzesień przeznaczę na organizację kółka „Tańczyć każdy może”
Niewykorzystanie godziny z różnych powodów wykorzystam w ciągu całego roku szkolnego, szczególnie przed prezentacjami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.