X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30691
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiejskim podwórku - zabawy z jajkiem. Scenariusz zajęć

Grupa: 4-latki
Opracowała: Anna Rodziewicz, Przedszkole nr 23 „Stokrotka”, Koszalin

Cele:
Dziecko:
rozpoznaje i nazywa zwierzęta wiejskie
wie, jakie dźwięki wydają zwierzęta wiejskie
ćwiczy wargi, język i podniebienie miękkie
doskonali umiejętność liczenia
doskonali posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi
rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
klasyfikuje przedmioty ze względu na dwie cechy: kolor i wielkość
stosuje pojęcia: mniej, więcej, tyle samo
utrwala nazwy kolorów
określa położenie przedmiotów w przestrzeni, stosując określenia:na, pod, przed, za ,wysoko, nisko
poznaje właściwości jajka kurzego
przeprowadza doświadczenia w celu znalezienia odpowiedzi na postawione pytania natury przyrodniczej
wzbogaca wiedzę na temat zjawisk przyrodniczych
doskonali współpracę w grupie

Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
Metody:
słowna: praca z tekstem
zadaniowa:ćwiczenia praktyczne
doświadczenia
Środki dydaktyczne:
duża ilustracja ze zwierzętami wiejskimi
wiersz: „Co mówią zwierzaki?”
ćwiczenia artykulacyjne
kolorowe jajeczka w rożnych kolorach i wielkościach
karty pracy dla każdego zespołu
sylwetka Kurki Złotopiórki
jajka kurze: ugotowane i surowe
dwie tace
przezroczyste dwa kubki z wodą
sól kuchenna
woreczki śniadaniowe
ocet
album: „Ciało człowieka”

OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.1, 1.2, 1.3, 2.5, 3.1, 3.2, 3.3, 4.1, 4.2, 4.3, 12.1, 13.1, 13.2, 13.3, 13.4, 14.1, 14.2, 14.6

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. ”Na wiejskim podwórku” - omawianie ilustracji przedstawiającej gospodarstwo rolne i zwierzęta wiejskie: nazywanie zwierząt, przeliczanie, przypomnienie, które z nich to ptaki, a które ssaki, dzielenie nazw zwierząt na sylaby

2. Zabawa ortofoniczna z wierszem „Co mówią zwierzaki?” - nauczyciel czyta wiersz, a dzieci powtarzają za nim wyrazy dźwiękonaśladowcze, dbając o prawidłowe ich wymawianie:
Co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?
Kle kle kle
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum?
Kum kum kum
Co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła?
Kwa kwa kwa
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał?
Miau miau miau
Co mówi kura, gdy znosi jajko?
Ko ko ko
Co mówi kogut, gdy budzi w kurniku?
Ku ku kukuryku
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce?
Mee mee mee
Co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu?
Mu mu mu
Co mówi wrona, gdy wstaje co dnia?
Kra kra kra
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał?
Hau hau hau
Co mówi baran, gdy jeść mu się chce?
Bee bee bee
Co mówi ryba, gdy powiedzieć chce?
Nic! Przecież ryby nie maja głosu.

3. „Pokaż, jak...” - zabawa artykulacyjna

Następnie proponujemy dzieciom naśladowanie ruchów zwierząt i przedmiotów za pomocą warg i języka np.:

- Konik jedzie na przejażdżkę. Naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
- Pies gonił zająca i bardzo się zmęczył, wysunął język i dyszy. Wysuń język jak najdalej na brodę -pokaż dyszącego psa
- Królik wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.

- Kotki:
kotki piją mleczko języczkiem z talerzyków (język wysuwamy jak najdalej z buzi),
oblizują wąsy (język sięga do kącików ust z jednej i z drugiej strony),
- Krówki
żują trawę – buzia jest zamknięta, poruszamy żuchwą w różne strony,
dobra trawa – oblizujemy językiem całe usta.

4. „Jajka Kurki Złotopiórki” - zabawy matematyczne: nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły, które mają zadania do wykonania:

a) „Od największego do najmniejszego”: każdy zespół otrzymuje zestaw papierowych jajeczek różnej wielkości (każde jajeczko w innym kolorze) – zadaniem grupy jest ułożenie jajek na kartce od największego do najmniejszego (nauczyciel przypomina, że układamy od strony lewej do prawej), a następnie zespoły:
- przeliczają jajka, używając liczebników głównych, a potem porządkowych
- określają wielkość jajek, używając określeń: największe, mniejsze, takie samo
- odpowiadają na pytania nauczyciela typu: Jaki kolor ma jajko czwarte?, Którym jajeczkiem jest jajko pomarańczowe? Które jajka są większe od jajka zielonego? Które jajka są mniejsze od jajka różowego?

b) „Policz i ułóż” - każdy zespól dostaje zestaw jajeczek (po siedem jajeczek w sześciu różnych kolorach) i planszę z ćwiczeniem: zadaniem dzieci jest ułożenie takiej liczby jajek w danym rzędzie, jak pokazuje symbol, np. jajko żółte i obok niego cztery kropki oznacza,że dzieci w tym rzędzie muszą ułożyć cztery jajka żółte

c) „Gdzie leży?” - każdy zespół dostaje obrazek z taką samą ilustracją, na której widać krzesło, stół, koszyczek na stole oraz wiszącą nad nim półeczkę, a każde dziecko - jedno kolorowe jajeczko. Zadaniem zespołów jest rozmieszczenie jajeczek na obrazku według instrukcji nauczyciela, np. Dzieci, które mają zielone jajeczko niech położą je pod stołem, dzieci, które mają czerwone jajeczko niech położą je w koszyczku, dzieci, które mają żółte jajeczko niech położą je między stołem a fotelem itd.

5. „Przyrodnicze zagadki Kurki Złotopiórki” - eksperymenty z jajkami kurzymi

Po zabawach matematycznych Kurka Zlotopiórka zaprasza dzieci do zabawy z prawdziwymi jajkami kurzymi. Na stole leżą przygotowane jajka surowe i ugotowane, dwie tace,przeźroczyste woreczki śniadaniowe, woda, sól , ocet, cztery przezroczyste szklanki oraz karty z zadaniami – pytaniami dla dzieci :

a) zadanie pierwsze: Czy łatwo jest rozgnieść skorupkę jajka w dłoni? :
nauczyciel wybiera dwóch ochotników, którzy zakładając woreczek śniadaniowy na rękę, próbują rozgnieść skorupkę jajka w dłoni.
WNIOSEK:
Okazuje się, że skorupkę jajka wcale nie jest łatwo zgnieść!
Cały sekret tkwi w kształcie jajek – to on daje im taką dużą wytrzymałość.

Jajka najbardziej wytrzymałe są na górze i na dole, więc jeżeli ściśnie się je trzymając od góry i dołu, nie pękną. Jajko zostanie uszkodzone tylko wtedy, gdy naciśnie się je bardzo mocno w jednym punkcie, np. przy rozbijaniu o miskę. To dlaczego duża kura może wysiadywać jajka i one nie pęka pod jej ciężarem i dlatego pisklak jest w stanie wykluć się z jajka uderzając mocno dziobkiem w jeden punkt!

b) zadanie drugie: Jak rozpoznać, czy jajko jest surowe czy miękkie nie rozgniatając skorupki?

Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować jakiś znaczek rozpoznawczy) i jajko gotowane i kręcimy nimi na stole. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej.
Dlaczego?:
Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.

c) zadanie trzecie: Czy jajko włożone do wody będzie się na niej unosiło czy utonie?

Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednym rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do słoików. Jajko w wodzie z solą pływa, w samej wodzie opada na dno.
Dlaczego?:
Jajka toną, gdy włożymy je do wody, dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.
To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.

d) zadanie czwarte: Czy skorupka jajka potrafi sama zniknąć?

Surowe jajko kurze umieszczamy w słoiku i zalewamy octem na 48 godzin. Bardzo ciekawe w tym czasie jest obserwowanie jajka, które raz jest na górze słoika, potem opada na dno, na powierzchni tworzy się brązowa pianka, a jajko jest przez cały czas „oblepione” bąbelkami.
Po 48 godzinach skorupka jest rozpuszczona!! - zmywamy ją wodą z kranu. Okazuje się,że jajko zostaje tylko w błonce! Widać nawet żółtko! Jajko jest miękkie i odbija się jak piłeczka (nie należy jednak rzucać silnie i z dużej wysokości, bo pęknie!)
Dlaczego?
Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i powoduje jej mięknięcie. Na tej samej zasadzie jak ocet rozpuszcza skorupkę jajka, kwasy w naszej buzi produkowane przez bakterie atakują i osłabiają szkliwo, czyli skorupkę zęba.

6. Podsumowanie zajęć: pożegnanie się z Kurką Złotopiórką, sprawdzenie, co dzieciom podobało się najbardziej, co zapamiętały, a co było dla nich trudni i niezrozumiałe .

Opracowała:
Anna Rodziewicz
Przedszkole nr 23 „Stokrotka” w Koszalinie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.