X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30625
Przesłano:
Dział: Logopedia

Korygowanie wymowy głosek szumiących. Konspekt zajęć logopedycznych

Konspekt zajęć logopedycznych

Temat: Korygowanie wymowy głosek szumiących.

Cele ogólne:

- utrwalenie poprawnej wymowy głoski „ż” w zdaniach
- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych
- poszerzenie słownika biernego i czynnego

Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
-poprawnie wybrzmiewać głoskę [ż] w wyrażeniach i zdaniach;
-kontroluje słuchowo swoje wypowiedzi;
-poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela;
-poprawnie zapisuje tekst, zwraca uwagę na ortografię

Metody:
- oglądowa
- słowna
- ćwiczeń praktycznych
- aktywizująca

Środki dydaktyczne:
- lustro, przyrząd do baniek mydlanych ,tekst opowiadania „Plażowanie Marzenki”, obrazki do ułożenia historyjki, etykiety z podpisami do obrazków, fragmenty zdań do ułożenia

Forma pracy: indywidualna
Czas trwania zajęć: 30 min.


Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające:

1. Ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe.
- dmuchanie piłeczki do bramki ( wdech nosem długi spokojny wydech)
-ćwiczenia warg
- ćwiczenia języka

II. Zajęcia zasadnicze:

1. Układanie w całość fragmentów zdań
Nauczyciel rozkłada przed dzieckiem kartoniki z fragmentami zdań. Zadaniem dziecka jest poprawnie połączyć zdania ,poprawnie przeczytać i zapisać je do zeszytu.

2. Głośne czytanie
Dziecko głośno czyta tekst opowiadania „Plażowanie Marzenki” starając się poprawnie wymawiać ćwiczoną głoskę. Wkleja tekst do zeszytu.

3. Opisywanie obrazków
Nauczyciel rozkłada przed dzieckiem obrazki w przypadkowej kolejności. zadaniem dziecka jest opowiedzieć krótko co widzi na kolejnych obrazkach.

4. Układanie historyjki
Dziecko układa historyjkę zgodnie z treścią . Wybiera tylko obrazki pasujące do historyjki. Dziecko opowiada treść historyjki pamiętając o starannym wypowiadaniu ćwiczonej głoski.

5.- Układanie zdań i dobieranie podpisów do obrazków
Dziecko układa zdania z rozsypanki. Odczytuje je głośno starając się poprawnie wymawiać głoskę ż. Do ułożonych zdań dopasowuje obrazki.

III. Zakończenie zajęć:

Słowna ocena pracy
Zadanie pracy domowej
Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.