X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30441
Przesłano:
Dział: Świetlica

Mały kucharz - zajęcia kulinarne. Scenariusz zajęć świetlicowych

Klasy: I-III
Data: listopad

Cele ogólne:
- kształtowanie nawyków zdrowego żywienia;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat wiersza;
- poznanie wartości odżywczych jabłka;
- rozpoznawanie potraw z jabłek za pomocą zmysłów;
- wdrożenie do przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Cele operacyjne. Uczeń:
- zna zasady zdrowego żywienia;
- potrafi wypowiadać się na temat wiersza;
- zna wartości odżywcze jabłka;
- rozróżnia potrawy z jabłek;
- przestrzega podstawowych zasad higieny.

Metody pracy:
- podająca;
- praktycznego działania;
- pokaz;
- rozmowa kierowana.

Formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa;

Środki dydaktyczne:
- jabłka surowe i suszone, kompot, dżem;
- przybory kuchenne;
- kartki z wyrysowanym kształtem jabłka;
- papier kolorowy;
- tekst wiersza M. Strzałkowskiej pt.: „ Przetwory”.


Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

1. Przywitanie dzieci i pani kucharki.
2. Wyjaśnienie celu spotkania.

II. Część zasadnicza:

1. Czytanie wiersza przez nauczyciela pt.: „Przetwory” M. Strzałkowskiej.
2. Wypowiedzi uczniów na temat wiersza:
- Jakie przetwory można przygotować z owoców?
- Co należy jeść, żeby być zdrowym?
3. Zapoznanie z wyglądem i wartościami odżywczymi jabłka..
4. Propozycja potraw jakie można przygotować z jabłek – rozmowa z kucharką.
5. Przygotowanie wspólnie z kucharką owoców do kompotu i powideł
6. Degustacja surowego i suszonego jabłka, powideł, kompotu – określenie wrażeń wzrokowych, węchowych i smakowych.
7. Zabawa „Sałatka owocowa”
Dzieci siedzą w kole na krzesełkach. Do ubrań mają przyklejone emblematy pięciu owoców. Prowadząca wymienia nazwy wybranych owoców, z których można zrobić sałatkę. Wtedy osoby z emblematami wymienionych owoców zamieniają się miejscami.

III. Część końcowa:

1. Wyklejenie kolorowym papierem kształtu jabłka - wydzieranka.
2. Omówienie i wystawa prac.
3. Podziękowanie pani kucharce za przybycie.

Literatura:
M.M Skrobacz, Nasza klasa. Przewodnik metodyczny klasa 0, część I, Grupa Edukacyjna MAC S.A., Kielce 2007

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.