X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30376
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Jeden, dwa… z Zajączkiem bawię się ja" - scenariusz zajęć w grupie dzieci 3- letnich

Tematyka: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 3-latki
Realizowane treści z podstawy programowej:
• 1.1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
• 1.2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
• 2.5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
• 4.1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
• 4.2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
• 8.1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
• 8.3) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
• 9.1) przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
• 13.1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;

Cel: Wdrażanie dzieci do samodzielnego rozwiązywania problemów
matematycznych
Cele główne zajęcia:
- Wdrażanie do samodzielnego rozwiązywania problemów matematycznych
- Rozwijanie logicznego myślenia
- Rozwijanie spostrzegania wzrokowego
- Rozwijanie umiejętności klasyfikowania
- Rozwijanie umiejętności liczenia

Cele operacyjne:
1. wynikające z podstawy programowej
Dziecko:
- Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują
- Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w sytuacjach zadaniowych.
- Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
- Grupuje obiekty w sensowny sposób i formułuje uogólnienia.
- Liczy obiekty
- Śpiewa piosenki i uczestniczy w zabawach przy muzyce
- Nazywa tradycje i obrzędy ludowe

2. wynikające z zajęcia
Dziecko:
• Współdziała w zabawie, wykonuje polecenia,
• Rozpoznaje i nazywa kolory
• Segreguje pisanki według koloru
• Posługuje się liczebnikami w zakresie od 1 do 4
• Układa domek z figur
• Śpiewa piosenki i bawi się przy muzyce
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Metody:
- czynna, słowna i oglądowa, elementy pedagogiki zabawy

Środki i pomoce dydaktyczne: Zając- maskotka, koszyk z przedmiotami, jajka z obrazkami, pisanki w trzech kolorach, figury geometryczne, figurkowe domki, koszyczki, bibuła, płyta z muzyką, dywaniki

Literatura:
1. Gry i zabawy matematyczne w przedszkolu - Krystyna Wojciechowska.
2. Dziecięca matematyka Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska.
3. W krainie papieru- materiały-zabawy ruchowe do wierszy i piosenek- warsztaty metodyczne

Środki dydaktyczne:
Zając- maskotka, koszyk z przedmiotami, jajka z obrazkami, pisanki w trzech kolorach, figury geometryczne, figurowe domki, koszyczki, bibuła, płyta z muzyką, dywaniki


Przebieg zajęcia:
1.Powitanie Zajączka, który przyszedł pobawić się z dziećmi i przyniósł koszyczek pełen niespodzianek.
- Dzień – do- bry Za- jącz-ku
Nauczycielka opowiada: Kiedy rano przyszłam do naszej sali zobaczyłam zajączka z koszyczkiem , był trochę smutny i zawstydzony . Gdy zachęciłam go do rozmowy to bardzo cicho powiedział mi do ucha, że ma koszyk pełen różnych rzeczy ale nie wie jak można się nimi bawić, dlatego też przyszedł do przedszkola aby dzieci nauczyły go i pokazały jak się bawią w przedszkolu. Czy pokażemy zajączkowi jak bawimy się w przedszkolu?. Usiądź zajączku sobie wygodnie i popatrz!
2.Nauczycielka wyjmuje z koszyka „Pisanki” z obrazkami- zaśpiewamy zajączkowi piosenkę- dzieci śpiewają. Dzieci biorą z talerzyków pisankami- po kolei każde dziecko podchodzi i bierze pisankę, nazywa kolor i kładzie na dywaniku. Przeliczają, nazywają kolory a następnie segregują dopasowując do koloru koszyka.
-Pomożemy zajączkowi posegregować pisanki.
3.Zabawa ruchowa przy piosence – Zieloną Pisankę do koszyka włóż... ( W krainie papieru )
4. „Kolorowe figury”- dzieci otrzymują w woreczkach figury- trzy żółte koła, nazywają figurę i kolor, przeliczają itd.

-dzieci budują domki przy piosence – „ Mały Murarz domy dziś buduje, z kółek... ( W krainie papieru ) itd.
5. „Zaprowadź figury do ich domków”- przyporządkowuje kształty figur do domków.
6. „Małe pajączki” – zwija kolorowe paski bibuły - przy piosence – (W krainie papieru )
7. „Mała pani wiosna”- śpiewa i gra tworząc z pasków bibuły instrumenty(skrzypce, gitara i wiolonczela)
8. Ewaluacja – ocena zajęć- dzieci uśmiechają się do Zajączka jeśli zabawy im się podobały. Zajączek częstuje dzieci jajeczkami.

Opracowała i przeprowadziła
Danuta Banach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.