X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30291
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pory roku - witamy zimę. Scenariusz zajęć

Cele ogólne:
- Integracja społeczności przedszkolnej.
- Poszerzenie wiedzy o zbliżającej się porze roku (zimie).
- Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach.
- Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jaka jest aktualnie pora roku,
- wymienia charakterystyczne cechy zimy,
- odpowiada na zagadki,
- potrafi właściwie zachowywać się podczas zabaw z rówieśnikami,
- wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo.

Metody wg Kupisiewicza;
- Metody oparte na obserwacji (pokaz).
- Metody oparte na posługiwaniu się słowem (opis, pogadanka).
- Metody oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych).
- Metody gier i zabaw.

Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Przebieg;
1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy – każde dziecko otrzymuje przepaskę na głowę z gwiazdką.

Powitanie uczestników spotkania w kręgu:
„Witam wszystkich, którzy lubią zimę.”
„Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią zabawy na śniegu.”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.”

2. Nauczycielka czyta wiersz W. Zechentera ,,Zima”.

Wesoła idzie na spacer zima,
za rączki małe bałwanki trzyma.
Gdy się zaśmieje śnieg z nieba leci,
aby na sankach śmiały się dzieci.

Rozmowa na temat wiersza i pory roku zimy. Dzieci odpowiadają na pytania:
- po czym poznajemy, że przyszła zima?
- gdzie możemy ją spotkać?
- jak ubieramy się zimą?

3. Przywołanie Pani Zimy (w roli Pani Zimy przebrana nauczycielka).
Dzieci siedzą w kręgu i wołają: ,,Pani Zimo chodź do nas!”. Do sali wchodzi gość, który wita dzieci i siada na przygotowanym tronie. Dzieci rozmawiają z Panią Zimą, a następnie śpiewają dla niej piosenkę.

4. Zabawa muzyczno-ruchowa ,, Taniec śnieżynek”. Dzieci w trakcie muzyki tańczą jak wirujące płatki śniegu, na przerwę w muzyce opadają na podłogę.

5. Zabawa słuchowa. Zagadki Pani Zimy:
(,,Zagadki dla najmłodszych" J. Stec)

Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany? (zima)

Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg. (narty)

Jakie to są płatki:nie gubią ich kwiatki,nie owsiane,nie mydlane,dla nart dobre i dla sanek. (śnieżynki)

Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w...(sople)

Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem! (bałwan)

Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej.(lód)

6. Zabawa rytmiczno-ruchowa „Śnieżyca”.
Dzieci stoją w kole. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch np.:
– klaszczą w dłonie,
– klaszczą dłońmi o uda,
– podskakują do góry,
– tupią nogami.
Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy wykonują dowolne ruchy.

7. Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”.
Pani Zima zadaje pytania, zadaniem dzieci jest wskazać czy są one prawdziwe, czy nie.
Propozycje zdań:
• Zima to pora roku, która następuje po jesieni.
• Zimą z nieba pada oranżada.
• Śnieg jest koloru różowego.
• Zimą zbieramy w lesie grzyby.
• Zimą jeździmy na sankach i łyżwach.

8. Taniec integracyjny „Na lodowisku”.
Uczestnicy spotkania dobierają się w pary, prezentują taniec na łyżwach.

9. Zabawa ruchowa ,,Bałwankowy kulig”.
Dzieci – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali.

10. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”.
Zaproszenie do koła i zaproponowanie uczestnikom wzajemnego masażu pleców.

„Świeci gwiazdka, (rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście)
gwiazdek sto. (stukanie opuszkami palców po całych plecach)
Skaczą dzieci hop, hop, hop! (dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada)
Tu choinka, tam choinka. (palcami rysują choinkę od góry do dołu)
A tu uśmiechnięta minka. (zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku)
W białym śniegu (dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach)
suną sanki. (energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół)
A w tych sankach dwa bałwanki (wszystkie palce złączone w „dzióbek” rysują kółka)

11. Zabawa słowna –„Niedokończone zdania”.
Pani Zima rozpoczyna zdanie, dziecko je kończy.
Lubię zimę ponieważ ............

12. Zabawa ruchowa z elementami rzutu ,,Śniegowe kule”.
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy, pośrodku zostaje ułożona kolorowa lina przez którą nie wolno przechodzić. Każde dziecko ma dwie kule papierowe na sygnał rzucają śnieżkami, a na hasło ,,stop” wszyscy wstrzymują ruch. Wygrywa zespół z mniejszą ilością kul po swojej stronie.

13. Praca plastyczna ,,Zimowy bałwanek”.
Dzieci mają przygotowane kule z masy solnej, ziarna pieprzu i marchewki na stole. Zadaniem dzieci jest ulepić, uformować bałwana z masy solnej i ozdobić przygotowanym materiałem. Wykonane prace zostają umieszczone na wystawce.

14. Pani Zima żegna się z dziećmi i częstuje cukierkowymi sopelkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.