X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30201
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o nasze o zęby. Scenariusz dla dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4,5-letnich
Nauczyciel: Karolina Świerczyńska
Temat: „Dbamy o nasze zęby”

Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci postawy promującej zdrowy i racjonalny tryb życia
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i samodzielnego wypowiadania się na dany temat
- doskonalenie nawyku dokładnego mycia zębów i dbałości o higienę osobistą
- kształtowanie nawyków jedzenia warzyw i owoców

Metody:
- słowna
- zadań stawianych dziecku
- oglądowa

Forma:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz pt.,, Chory ząb” – J. Bechlerowa, ilustracje, magnetofon, płyta CD z piosenką pt.,,Szczotka pasta’’, płyta CD ,, Tańce integracyjne”, ilustracje do zagadek, zagadki, napisy do czytania globalnego, szablony do wycięcia przyborów do mycia zębów, klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Przedszkolaku drogi mój”.

Przedszkolaku drogi mój, Pięknie proszę, tutaj stój!
/Tupnij raz, klaśnij dwa, I obrocik, tra, la, la / bis
Przedszkolaku drogi mój, Pięknie proszę, tutaj stój!
/Jeden skok, drugi skok, I obrocik, że ho, ho. / bis
Przedszkolaku drogi mój, Pięknie proszę, tutaj stój!
/Macham raz, macham dwa, I obracam się raz – dwa. /bis
Przedszkolaku drogi mój, Pięknie proszę, tutaj stój!
/Ukłon tu, ukłon tam, I obrocik – taki sam. / bis

2. Wysłuchanie treści wiersza pt. „ Chory ząb” – J. Bechlerowej

„Ledwie wrócił Grześ z przedszkola,
Ząb okropnie go rozbolał.
Ząbek bolał, płakał Grześ
I kolacji nie chciał jeść.
Więc orzekli wszyscy zgodnie,
Że Grześ pójdzie do przychodni.
W poczekalni jasnej, dużej
Czas nikomu się nie dłuży.
Chcesz – obrazki tu oglądaj
Chcesz- masz misia i wielbłąda.
A dentystka uśmiechnięta
Grzecznie mówi do pacjenta:
chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj
zaraz chory ząbek zbadam.”

3. Rozmowa na podstawie wiersza i ilustracji piramidy zdrowego żywienia nt. dbania o higienę jamy ustnej.

4. „Szczotka pasta” – nauka piosenki wraz z pokazywaniem (Fasolki)

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty,
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

Szczotko, szczotko, hej szczoteczko, ooo
Zatańcz ze mną, tak w kółeczko, ooo
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
Po jedzeniu, kręć się żwawo, ooo
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo, ooo
Po jedzeniu kręć się za żwawo, ooo.

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.”

5. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej: wyszukiwanie odpowiedniego obrazka (Ip) analiza i synteza słuchowa wyrazów (IIp)

• Rozpuszczam się w wodzie, ubywa mnie co dzień.
Kto o czystość dba, ten dobrze mnie zna.
Mydło

• Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczoteczka
chętnie się z nią spotka
Pasta do zębów

• Do suchej nitki mokniesz nieraz, gdy po kąpieli ciało wycierasz
Ręcznik

• Jak ten przedmiot się nazywa?
Jest za mały, by w nim pływać
Lecz, gdy woda z kranu ciurka, biorę
Kąpiel, daję nurka
Wanna

6. Praca indywidualna przy stoliku- wycinanie szablonów przyborów do higieny jamy ustnej, przyklejanie, kolorowanie (Ip), składanie obrazka z 5 części (IIp)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.