X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30152
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W PRZEDSZKOLU

DATA: 18.02.2016 r.
PROWADZĄCA: mgr Marta Zarębska
GRUPA: 4-5-latki
TEMAT BLOKU: „Sporty zimowe”
TEMAT DNIA: „Zabawy na śniegu”
TEMAT ZAJĘCIA: „Zimowe zabawy” – kształcenie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci, rozwijanie słuchu muzycznego, utrwalenie piosenki „Zimowa Poleczka”, integracja grupy poprzez wspólną zabawę.

METODY:
• pedagogika zabawy (Klanza)
• słowne: rozmowa, objaśnienie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania

FORMY:
o zajęcia z całą grupą
o praca w grupach
CEL OGÓLNY: kształcenie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozwijanie wrażliwości na muzykę poważną
- rozwijanie słuchu muzycznego
- tworzenie muzyki przy pomocy instrumentów muzycznych
- rozumienie pojęcia rytmu i dynamiki
- interpretowanie ruchem muzyki
- reagowanie w określony sposób na przerwę w muzyce
- utrwalanie piosenki o tematyce zimowej
- rozwijanie spostrzegawczości
- rozwijanie mowy
- utrwalanie kolorów
- wdrażanie do współdziałania w grupie

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- słucha muzyki, w tym muzyki poważnej
- potrafi wskazać, jakie instrumenty występowały w utworze
- tworzy muzykę korzystając z instrumentów muzycznych
- potrafi reagować na zmiany rytmu i dynamiki
- potrafi interpretować ruchem muzykę
- reaguje w określony sposób na przerwę w muzyce
- potrafi zaśpiewać piosenkę pt.: „Zimowa Poleczka”
- rozwijanie spostrzegawczości
- potrafi wypowiedzieć się na dany temat
- zna kolory
- potrafi współpracować w grupie
- uczestniczy we wspólnych zabawach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

„Czarodziejskie” pędzelki, obrazek z zimowymi zabawami, gazety, instrumenty muzyczne, śnieżynki, krawaty dla bałwanków, sylwety bałwanków, kolorowe karteczki, płyty CD z nagraniami „Od wiosny do zimy razem się bawimy. Zima” (Klanza), „Sanna”.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Iskierka przyjaźni” – powitanie w kole poprzez uścisk dłoni.
2. „Zabawy na śniegu” – malowanie („na niby”) czarodziejskim pędzlem zrobionym z bibuły do muzyki „River Kwai” (Klanza).
3. Rozmowa z dziećmi, odpowiadanie na pytania:
a) co powstało na obrazku? (Obrazek przedstawia zimowe zabawy)
b) w jaki sposób można bawić się na śniegu?
c) jakie zabawy oraz sporty zimowe dzieci lubią najbardziej?
3. „Lepimy bałwana” – zabawa muzyczno–ruchowa w rytm muzyki „Nola Mixer” (Klanza) – wykonywanie rytmicznych ruchów za nauczycielem.
4. „Rzucanie śnieżkami” – zabawa ruchowa do muzyki J.Schrammel – „Wien Bleibt Wien” (Klanza) – dzieci robią kulki z gazety, a później rzucają („bitwa na śnieżki”).
5. „Instrumenty” – prezentacja poszczególnych instrumentów: dzwonki, grzechotka, kołatka, drewienka, talerze, trójkąt i bębenek.
6. „Co słyszałeś?” – ćwiczenie słuchu – dzieci siedzą w kole, na środku ułożone są instrumenty. Nauczyciel gra na 3 instrumentach, a następnie dzieci odgadują, jakie dźwięki słyszały po kolei, np. dzwonki, talerze, trójkąt.
7. „Sanna” – słuchanie muzyki Mocarta. Dzieci odgadują na czym grano w utworze. Wspólny koncert do muzyki Mocarta, podział na grupy:
a) dzwonki i marakasy
b) kołatki i drewienka
c) talerze.
8. „Bałwanki i śnieżynki” – podział dzieci na bałwanki i śnieżynki, reagowanie na zmianę rytmu i dynamiki utworu; kiedy jest wolna muzyka – tańczą śnieżynki, szybka muzyka – bałwanki.
9. „Zimowa poleczka” – utrwalenie piosenki poprzez wspólny śpiew, ilustrowanie ruchem piosenki.
10. „Bałwanki” – dzieci tańczą swobodnie w rytm muzyki „River Kwai” (Klanza). Na sygnał – nauczyciel pokazuje bałwanka ubranego np. na czerwono, a dzieci muszą znaleźć w sali czerwone karteczki i położyć je przy bałwanku ubranym na czerwono. W każdym rogu dywanu jest bałwanek ubrany w innym kolorze (czerwony, zielony, żółty, niebieski). Następnie wszyscy sprawdzają, czy kolory się zgadzają.
11. Podsumowanie zajęć, nagrodzenie zimowymi pieczątkami i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.