X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30141
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W kuchni - zabawy twórcze. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat: „W kuchni”- zabawy twórcze

Cele ogólne:
- zapoznanie z przedmiotami kuchennymi i ich przeznaczeniem
- poznanie zmysłu smaku i jego narzędziem – język

Cele operacyjne:
- wie jak wygląda język
- rozpoznaje smaki: słodki, kwaśny, słony, gorzki, pikantny
- wie jak wyglądają naczynia i sprzęty kuchenne – wie do czego służą
- wypowiada się w sposób logiczny nt. opowiadania
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni
- potrafi klasyfikować przedmioty
- działa twórczo podczas pracy plastycznej

Przebieg:

1. Zabawa z chustą animacyjną na powitanie – np. Kto lubi jeść.....
2. Otwarcie i zwiedzanie pokoju kuchennego – klucz w kształcie języka
3. Rozpoznawanie i nazywanie smaków – rodzic karmi dziecko.
4. Oglądanie języków w lusterku – badanie językiem wnętrza buzi.
5. Zabawa ruchowa „Ciasto” – wg. pedagogizacji zabawy Klanza
6. „O północy w kuchni”– aktywne słuchanie wiersza
7. Rozmowa nt. opowiadania
- jakie przedmioty występowały w opowiadaniu?
- jak się zachowywały i dlaczego?
8. Praca indywidualna
- dzieci młodsze - co tu nie pasuje? – dopasowywanie obrazków do kuchni
-dzieci starsze - labirynt „Doprowadź kucharza do kuchni”
10. Zagadki "Co to jest?"
Rozdanie dzieciom narzędzi kuchennych: tarka, trzepaczka, tłuczek, wałek, pałka, pokrywka, garnek - dzieci mają za zadanie wytłumaczyć, do czego służą poszczególne z nich.
11. "Połóż pod dyktando" - nauczyciel prosi indywidualnie każde dziecko – Maciek, połóż łyżkę przed sobą za sobą (starsze z lewej strony).
12. Ozdabianie talerzy z wykorzystaniem różnorodnych przypraw i produktów spożywczych – przed pracą plastyczną oglądanie, wąchanie przypraw i produktów spożywczych, próby nazywanie.

Opowiadanie „O północy w kuchni”

Zegar bije godzinę 12 – 12 uderzeń łyżką krawędź pokrywki
Łyżki budzą się w szufladzie i zeskakują na podłogę – pojedyncze uderzanie, a następnie coraz szybsze odgłosy łyżek i łyżeczek
Zewsząd dobiegają różne dziwne odgłosy – gwizd na butelce, szelest papieru, stukanie widelcem o podłogę
Pokrywka szuka swojego garnka – stykanie pokrywką w różne garnki
Woda gotuje się sama w czajniku – gwizd gwizdka z czajnika
Budzą się wszystkie sprzęty kuchenne i rozpoczynają się harce – odgłosy różnych przedmiotów kuchennych
Nagle słychać cichą muzykę – muzyka
Nagle cała kuchnia tańczy i gra- muzyka, głosy z użyciem wszystkich przedmiotów
Nagle słychać cichy szum wody, robi się coraz ciszej i spokojniej – wszystko milknie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.