X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3014
Przesłano:

Dlaczego liście żółkną i opadają? Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. II

CELE OGÓLNE
Uczeń:
 Rozwija zainteresowania przyrodnicze, rozpoznaje liście
 Wzbogaca słownictwo związane z opisem liści
 Kształtuje umiejętność samodzielnego układania i zapisywania zdań
 Doskonali umiejętność poprawnego czytania
 Doskonali umiejętność konstruowania struktury opisu
 Rozwija wyobraźnię plastyczną

CELE OPERACYJNE
Uczeń:
 Uczestniczy w zajęciach integrujących zespół klasowy
 Poprawnie odpowiada na zadane pytania i odczytuje hasło
 Logicznie wypowiada się na określony temat
 Poprawnie czyta tekst
 Projektuje i wykonuje suknie Jesieni
 Układa i zapisuje zdania z rozsypanki wyrazowej
 Układa zdania w logiczną całość
 Wyraża swoje uczucia w formie dramy w zabawie ruchowej
 Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie
 Śpiewa piosenki o jesieni
 Rozpoznaje nazwy czynności

POSTAWY
Uczeń:
 Doskonali umiejętność współpracy w grupie
 Wykazuje aktywną postawę w czasie zajęć

CELE REWALIDACYJNE
 Ćwiczenia aparatu mowy
 Ćwiczenia uwagi i koncentracji, orientacji przestrzennej
METODY: problemowa, praktycznych działań, praca z tekstem, ćwiczenia dramowe

FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, zindywidualizowana.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
„Niespodzianka-zgadywanka” – nakrywki po odwróceniu tworzące hasło; list od Pani Jesieni; wiersz pt. „Klonowe listki” A. Nosalskiego; liście: klonu, dębu, kasztanowca, brzozy; koperty z zadaniami do pracy w grupach; zindywidualizowane pomoce edukacyjne; arkusze papieru z zarysem sukni Pani Jesieni; utwór „Jesień” A. Vivaldiego; piosenki: „W kasztanowym mieście”, „Skarby jesieni”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie gości
„Ekspresowe powitanie” – uczniowie witają się w kręgu.
Przypomnienie planu dnia (temat, cele lekcji)

2. Określanie dni tygodnia, miesiąca, pory roku
- Zaznaczenie daty na kalendarzu
- Zabawa „Pory roku”

3. Zabawa „Wietrzyk” – ćwiczenia poprawiające koncentrację i ćwiczenia aparatu mowy

4. Poinformowanie o dostarczonym przez listonosza liście od Pani Jesieni
- Odczytanie listu

5. „Niespodzianka-zgadywanka” – rozwiązywanie ukrytego pod nakrywkami hasła
- Odczytanie rozwiązanego hasła „Listopad”
- Wyjaśnienie nazwy miesiąca listopada

6. Rozmowa nt. zmian zachodzących w przyrodzie późną jesienią
- Wyjaśnienie uczniom, dlaczego liście zmieniają kolor i opadają z drzew

7. „Tańczące liście” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem utworu „Jesień” A. Vivaldiego

8. Czytanie wiersza „Klonowe listki” A. Nosalskiego. Analiza przeczytanego tekstu
- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
• Jakie były liście?
• Czy spełniły się ich marzenia?
• O co prosiły wiatr?
• Co chciały zobaczyć?

9. „Liście” – zabawa ruchowa poprawiająca koncentrację uwagi

10. Podkreślanie w wierszu czynności wykonywanych przez liście
- Podział uczniów na 4 grupy
- Przypomnienie zasad pracy w grupie
- Podkreślenie przez uczniów w wierszu czynności wykonywanych przez liście, odczytanie i zapisanie ich na szablonach liści

11. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Uporządkowanie zdań w odpowiedniej kolejności i odczytanie ich

12. Projektowanie sukienek dla Pani Jesieni
- Uczniowie w grupach projektują suknie z wyciętych liści
- Prezentacja i omówienie gotowych prac

13. Zabawa przy piosence „W kasztanowym mieście” (ćwiczenia aparatu mowy)

14. Określanie wyglądu różnych liści wg planu, zgodnie ze zgromadzonym słownictwem

- Podział uczniów na 4 grupy
- Ćwiczenia poprawiające koncentrację „Marsz w miejscu”
- Przydzielenie grupom zadań zróżnicowanych do wykonania
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadań
- Odczytanie zapisanych zgodnie z planem opisów liści

15. Zabawa „Liście na wietrze” – elementy dramy

16. Piosenka „Skarby jesieni” – inscenizacja piosenki ruchem

17. Ewaluacja zajęć
- Uczniowie, którym podobały się zajęcia podchodzą do wiklinowego kosza i wkładają liście tworząc jesienny bukiet

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.