X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30072
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia do programu edukacji antytytoniowej "Opowiadanie o dwóch rodzinach"

Tytuł: Opowiadanie o dwóch rodzinach.

Czas trwania zajęć – 30 minut.
Cel główny:
- kształcenie umiejętności rozpoznawania pozytywnych zachowań prozdrowotnych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje skutki biernego palenia
- rozumie szkodliwość wdychania dymu i przebywania z osobą palącą
- dokonuje wyboru wśród dwóch przykładów
- wskazuje rodzinę niepalących jako wzór i przykład do naśladowania
- rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków i symboli
Metody:
- słowna- żywego słowa, rozmowa
- oglądowa- pokaz ilustracji
- czynna- wykonanie makiety
Forma:
- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęcia.

1. Wprowadzenie do tematu. Zachęcenie do wysłuchania opowiadania pod tytułem „Tato, nie pal!” autor Wanda Buczyńska

2. Opowiadanie nauczyciela i pokaz ilustracji.
Tato, nie pal!
W niewielkim miasteczku na ulicy Pogodnej mieszkała rodzina Kwiatkowskich: mama, tata, Zuzia, jej brat Alek i mały Kubuś.
Rodzinka żyła szczęśliwie, wszyscy byli zdrowi, rodzice troszczyli się o dzieci i zapewniali im dobre warunki do zabawy i nauki. W domu było czysto, ciepło i przytulnie. W ogrodzie rosły kwiaty i drzewa, które latem wydzielały niesamowitą woń, a zimą tworzyły malowniczy krajobraz.
Dzieci chętnie bawiły się razem w na swoim podwórku i urządzonym przez tatusia placu zabaw.
Po przeciwnej stronie ulicy mieszkała podobna rodzina Dymowskich. Mieli oni także troje dzieci : Madzię , Michała i najmłodszego Popiołka.
Tatuś codziennie rano wychodził do pracy, a mama zajmowała się domem i dziećmi.
Jednakże dom Dymowskich nie był ani duży, ani taki ładny, jak ten naprzeciwko- Kwiatkowskich.
W ogrodzie nie rosły kwiaty. Nawet jeśli rodzice posadzili jakieś rośliny to one szybko usychały. Na podwórku stała stara ,szara piaskownica, a wokoło przewracały się niedopałki od papierosów. Widać było, że podwórko i plac zabaw służy palaczowi papierosów, a nie dzieciom. Tatuś palił dużo papierosów siedząc obok piaskownicy ,w której bawił się najmłodszy syn Popiołek.
Naprzeciwko pan Kwiatkowski pielęgnował rośliny, grał z dziećmi w piłkę. Wszyscy bawili się wesoło. Niestety nie u Dymowskich.
Pewnego ranka tatuś Dymowski nie wyszedł do pracy. Jego synek Popiołek źle się poczuł .Kaszlał bardzo miał wysoką gorączkę . Wezwane pogotowie zabrało Popiołka do szpitala.
W szpitalu tatuś usłyszał diagnozę od lekarza : synek zbyt długo przebywał w pobliżu palącej osoby, przez co wdychał dym tak jakby sam palił. Leczenie potrwa bardzo długo.
Pan Dymowski bardzo wystraszył się i postanowił już nigdy nie palić papierosów.
Teraz będzie troszczył się o zdrowie swoich dzieci , naprawi i urządzi plac zabaw. Już nigdy nikomu nie pozwoli palić tam papierosów.
Popiołek bardzo ucieszył się z postanowień taty .To dodało mu sił i szybko wrócił do zdrowia. W domu już nikt nie palił papierosów.
Radość i szczęście wróciło do domu Dymowskich.

3. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania.
N.O czym było opowiadanie?
Dz. O dwóch rodzinach
N. Czym różniły się te rodziny?
Dz. Jedna rodzina –Kwiatkowskich żyła w ładnym domku z placem zabaw dla
dzieci, z ogródkiem pełnym kwiatów, była szczęśliwa i zdrowa. Druga rodzina Dymowskich mieszkała po drugiej stronie ulicy ,na podwórku nie było placu zabaw ani kwiatów. Za to znajdowała się stara piaskownica pełna niedopałków.
N. Dlaczego u Dymowskich było tak brzydko.
Dz. Bo tata Dymowski palił papierosy.
N. Co wydarzyło się w rodzinie Dymowskich.
Dz. Mały Popiołek zachorował , wezwano pogotowie.
N. Dlaczego chłopiec zachorował?
Dz. Bo wdychał dym z papierosów.
N. Jak zakończyła się ta historia.
Dz. Tata Popiołka przestał palić, a synek z radości szybo wyzdrowiał.

4. Zachęcenie dzieci do samodzielnego wykonania makiety domu i podwórka gdzie chcieliby mieszkać.
5. Dostarczenie dzieciom szablonów do wycinania i kolorowania.
6. Wybór szablonów przez dzieci i indywidualna praca twórcza.
7. Podsumowanie zajęcia - ocena pracy dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.