X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 30039
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz zajęć logopedycznych

Scenariusz zajęć logopedycznych w przedszkolu

Etap terapii: Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski syczącej /s/
Rozpoznanie logopedyczne: Parasygmatyzm (s-sz,z-ż,c-cz,dz-dż)

Cele:
• utrwalanie prawidłowego sposobu oddychania podczas mówienia
• usprawnianie aparatu artykulacyjnego
• utrwalanie nawyku mówienia na wydechu
• kształtowanie słuchu mownego
• utrwalanie spoczynkowej pozycji języka
• układa narządy artykulacyjne do prawidłowej realizacji głoski /s/

Temat: Praca w obrębie kinestezji artykulacyjnej głoski /s/ , utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski /s/ w wyrazach. Sposoby wykorzystania różnych form zabaw niwelujących zaburzenia mowy.

Metody pracy: oralna, demonstracja, naśladownictwo ,wizualna, instrukcje słowne,

Formy pracy : indywidualna,

Pomoce:
• papierowy waż, papierowe krążki, słomka do napojów,
• rysunki pokazujące układ artykulatorów przy realizacji głosek /s/;
• obrazki w których nazwie są głoski syczące;
• karta pracy „różnicowanie głosek /s/ i /z/”
• nagranie z muzyką relaksacyjną, które będzie wykorzystane podczas wykonywania ćwiczeń artykulacyjnych i oddechowych
• wędka


Przebieg zajęć:

I. Ćwiczenia przygotowawcze
a ) Zagadka
Osoba prowadząca prosi dziecko o dokończenie zdania:
„Nie chodzi, a pełza, syczy groźnie wciąż, bo to jest..!” (wąż)
b ) Przygoda węża- zabawa artykulacyjna
Prowadzący opowiada dziecku historyjkę o języczku, który za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienił się w węża. Wcześniej prosi je, by podczas słuchania powtarzało po nim odpowiednie ruchy językiem, wargami i zębami przy rozchylonych ustach.
Wąż spał smacznie w swojej jaskini (język leży płasko na dnie jamy ustnej). Kiedy mocniej zaświeciło słońce, zaczął się wiercić (dziecko porusza czubkiem języka za dolnymi zębami). Obudził się, podniósł (dotykaj językiem do dziąseł za górnymi zębami) i rozejrzał dookoła (oblizuj górne i dolne zęby od strony wewnętrznej). Chciał wyślizgnąć się ze swojej jaskini (dziecko przeciska język między zbliżonymi do siebie zębami), ale okazało się, że przejście zablokował duży kamień (przy złączonych zębach rozchyla i łączy wargi). Po kilku próbach udało się ominąć przeszkodę. Wąż wyszedł na zalaną słońcem polanę (wysuwaj język daleko do przodu). Zatańczył uradowany ( rozchyl usta jak przy uśmiechu, oblizuj wargi ruchem okrężnym) i zasyczał głośno (wymawiaj SSS...)

c) Ćwiczenia oddechowe

• dmuchanie na papierowego węża; ( dmuchamy delikatnie ciągłym strumieniem powietrza, tak aby wąż zaczął „tańczyć”, następnie rysujemy ręką w powietrzu węża wymawiając na jednym wydechu długie s(sss...)
• przenoszenie kolorowych krążków przy pomocy słomki;
• dmuchanie na dłoń długim strumieniem powietrza (jakie jest powietrze ciepłe czy zimne)
• chuchanie na dłoń (jakie jest powietrze ciepłe czy zimne)
• nadymanie policzków ( jak balonik) na wydechu wymawiamy długie s(sss...)

II Zajęcia właściwe
a) Prowadzący omawia głoskę /s/, prezentuje tablice ze schematem i symbolem przedstawiającą układ narządów mowy podczas wymawiania głoski /s/;

Powtórz!
sa so su se sy za z ozu ze zy
asa oso usu ese ysy aza ozo uzu eze yzy
as os us es ys

b) Łowienie wyrazów – zabawa słuchowo- artykulacyjna
Prowadzący zabawę układa ze sznurka kontury stawu. Wkłada do niego papierowe rybki z wrysowanymi w nie obrazkami, w których nazwie znajduje się głoska s. Proponuje dziecku łowienie rybek , po złowieniu dziecko głośno wymawia nazwę obrazka, 0prowadzący zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych podczas wymawiania głoski s.

c) układanie puzzli 2 – elementowych w których nazwie znajduje się głoska s.

d) Nazywanie obrazków w których nazwie występują głoski /s/ , /z/
ćwiczenia w różnicowaniu głosek /s/, /z/ - karta pracy ( jeśli w nazwie obrazka usłyszysz głoskę /s/, połącz go zieloną kredką z literką „S”, ( jeśli w nazwie obrazka usłyszysz głoskę /z/, połącz go czerwoną kredką z literką „Z”

e) dopasuj obrazki do zdań i przyklej je, (głośne powtarzanie zdań) – podsumowanie zajęć

f) która dróżka zaprowadzi lisa do sera – ćwiczeni percepcji wzrokowo- ruchowej
g) podziękowanie dziecku za udział w zajęciach, nagroda za dobrą pracę

III. Praca domowa : połącz kropki a dowiesz się jakie zwierzątko tu się ukryło ( wąż), razem z rodzicem pobaw się w naśladowanie głosów tego zwierzątka.

PRZEPROWADZIŁA: mgr Małgorzata Gudzbeler

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.