X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29898
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz z okazji Dnia Kobiet - Dnia Dziewczynek

Scenariusz z okazji Dnia Kobiet- Dnia Dziewczynek
Marzec

Przed zajęciami, prosimy dzieci i Rodziców o przygotowanie strojów lub elementów księżniczek i rycerzy.

Cele ogólne:
• Współdziałanie w rupie rówieśniczej.
• Wprowadzenie elementów rywalizacji.
• Dbanie o miłą atmosferę podczas zajęć.
• Kultywowanie obchodów Dnia Kobiet.


Grupa wiekowa: 6 latki

Prowadząca: Elżbieta Czajka

Pomoce dydaktyczne: treść listu zaklejony w kopercie, ilustracje akcesoriów księżniczki i rycerza, guziki, kasztany, wiklinowe koszyki, kolorowe szarfy, tunele, woreczki gimnastyczne, sztalugi, kredki, kartki papieru, drewniane lub plastikowe korale, żyłka lub sznurek, tarcza, miecz, szablony sukienki księżniczki i tarczy rycerza, muzyka na CD, prezenty dla dziewczynek, poczęstunek (ciastko, herbata)itp.


Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci: ,,Wszyscy są, witam Was, na zabawę już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy”.

2. Wprowadzenie do zajęć- Nauczycielka informuje wszystkie dzieci, że dostała list zaadresowany do dziewczynek i odczytuje jego treść.

Witamy wszystkie koleżanki, które dzisiaj obchodzą swoje święto- Święto Dziewczynek.
W tym uroczystym dniu, my chłopcy przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji i wesołą zabawę.
Niech słońce na niebie dla Was świeci, a uśmiech nich na twarzach gości.
Niech ten dzień, będzie dla Was niezapomniany.
Tego życzą, wasi koledzy z grupy.


3. Zabawa przy muzyce,, Rycerze i królewny”- wspólny taniec chłopca z dziewczynką.

4. Zabawa,, Co pasuje do królewny, co pasuje do rycerza?”. Dzieci podzielone na dwie grupy
( chłopcy, dziewczynki) mają za zadanie posegregować obrazki np: królewna: korona, pantofelek, sukienka, rycerz: tarcza, zbroja, miecz itp.).

5. Przerywnik – odczytanie fragmentu bajki.

6. Konkurs dla księżniczek- ,, Oddziel guziki od kasztanów”. Dziewczynki dostają koszyczki, w których znajdują się pomieszane kasztany z guzikami. Ich zadaniem jest posegregowanie, oddzielenie od siebie elementów. Wygrywa ta księżniczka, która pierwsza wykona zadanie.

7. Zabawa,, Dopasuj bucik do księżniczki”- dziewczynki ściągają po jednym pantofelku. Zadaniem chłopca- rycerza, jest dopasowanie odpowiedniego pantofla do dziewczynki- księżniczki.

8. Zabawa ruchowa,, Tor przeszkód dla rycerzy”- chłopcy ustawiają się w dwa rzędy. Ich zadaniem jest pokonanie toru przeszkód: przełożenie szarfy przez ciało, przeczołganie się w tunelu, wykonanie pięć przysiadów, rzut woreczkiem do koła ( tarczy). Wygrywa ta drużyna rycerzy, która pierwsza wykona wszystkie zadania.

9. Przerywnik- odczytanie fragmentu bajki.

10. ,,Portret księżniczki i rycerza”- dzieci stoją przy sztalugach- chłopiec, dziewczynka i mają zawiązane oczy. Ich zadaniem jest narysować księżniczkę- chłopiec, rycerza- dziewczynka. Podczas rysowania może pomagać nauczyciel lub inne dziecko.

11. Wspólny taniec księżniczki i rycerza.

12. Konkurs dla księżniczek,, Korale”- zadaniem dziewczynek jest jak najszybciej nawlec pięć koralików na kolorową żyłkę.

13. Przerywnik- odczytanie fragmentu bajki.

14. Turniej rycerski- ,,Traf mieczem w tarczę”. Zadaniem chętnych rycerzy jest dotknięcie mieczem w środek tarczy.

15. Uroczyste pasowanie na rycerza. Nauczycielka zaprasza wszystkich chłopców na środek sali i prosi, aby uklęknęli na jedno kolano. Dotykając ramię każdego chłopca, jednocześnie wypowiada słowa,, Pasuję Cię na rycerza naszej grupy”.

16. Prace plastyczne ,, Ozdabianie sukni księżniczki i tarczy rycerza”- dzieci dostają gotowe szablony sukni i tarczy. Ich zadaniem jest ozdobienie przedmiotów według własnych pomysłów.

17. Uroczyste zakończenie zajęć, wręczenie prezentów dziewczynkom wykonanych przez
chłopców ,na wcześniejszych zajęciach plastycznych i złożenie im życzeń.

18. Wspólny poczęstunek.

Podczas czytania bajki przez nauczycielkę, zadaniem dzieci jest wstawanie na słowa:
Księżniczka
Woźnica
Rycerz
Kareta
Konie

Załącznik – bajka
Część I
Dawno, dawno temu, za lasami, za górami w pięknym królestwie mieszkała księżniczka Arabela.
Miała ona piękną karetę, dwa czarne rumaki oraz woźnicę z sumiastym wąsem.
Arabela miała swojego rycerza Jana Odważnego, którego bardzo lubiła.
Kareta księżniczki stała w pałacowej wozowni, a konie zamieszkiwały w białych stajniach.
Księżniczka Arabela, bardzo lubiła przejażdżki swoja karetą zaprzęgniętą w piękne konie.

Część II
Pewnego słonecznego poranka, księżniczka Arabela zapragnęła przejechać się karetą po swoim królestwie. Zawołała woźnicę, rycerza i poleciła im przygotować karetę do drogi. Woźnica przypiął konie do karety i wszyscy wyruszyli na wycieczkę. Jechali, jechali, a koła karety uderzały o kamienie na wyboistej drodze. Nagle księżniczka Arabela, kazała woźnicy zatrzymać konie i karetę.
Poprosiła rycerza Jana Odważnego , aby pomógł jej wysiąść z karety i poszedł z nią na spacer po okolicy. Rycerz spełnił prośbę księżniczki i razem spacerowali po pięknej łące, słuchając śpiewu ptaków.

Część III
Długo spacerowała księżniczka Arabela i rycerz Jan Odważny po łące. Wąchali kwiaty, słuchali bzyczenia os, obserwowali latające motyle. Rozkoszowali się otaczającą ich przyrodą. Zapadał już zmrok i księżniczka Arabela postanowiła wracać do pałacu. Poprosiła woźnicę, aby przygotował konie i wsiadła do karety. Kiedy późnym wieczorem dojechali do pałacu, dziedziniec oświetlony był już blaskiem księżyca. Zmęczone konie, odprowadził woźnica do stajni, gdzie je napoił i nakarmił.
Piękna karetę schował do wozowni. Księżniczka Arabela pożegnała się z rycerzem Janem Odważnym oraz woźnicą i udała się do swojej komnaty. W nocy księżnice śniła się wspaniała wycieczka z przyjaciółmi.

Koniec

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.