X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29712
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na, pod, obok, za, każdy z nas to zna - scenariusz zajęć matematycznych dla 5-latków

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 5 latków
w dniu 06.11.2015r.:

Prowadząca: Anna Ignasiak
Przedszkole Nr 1
Grupa: 5 latki

Temat: Na, pod ,obok , za, każdy z nas to zna

Cele ogólne:
• rozwijanie orientacji przestrzennej

Cele operacyjne – dziecko:
• wskazuje górę i dół kartki w sytuacjach zadaniowych
• posługuje się wyrażeniami np. na, pod, obok, za w sytuacjach zadaniowych

Metody:
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: objaśnienia
- el. pedagogiki zabawy
- metody aktywizujące

Formy: grupowa, indywidualna

Pomoce: nagrania z muzyką do zabaw, kasztany, arkusze filcowe, ilustracja pajacyka z figur geometrycznych dla każdego dziecka, figury geometryczne wycięte z papieru dla każdego dziecka (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt), kolorowe patyczki, kartki A4, kostka do gry, klej, kredki


Przebieg:

1. Powitanie dzieci i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Zabawa przy piosence „Woogie – boogie”.
3. „Ukryte zadania” – zabawa matematyczna.
W sali ukryte są koperty z zadaniami dla dzieci, wybrane dziecko idąc zgodnie
z instrukcjami nauczycielki (np. idź prosto, skręć w prawo...) odszukuje kopertę
i odczytuje numer zadania.

Zadanie 1 – „Kasztanki”

Każde dziecko otrzymuje 10 kasztanów i arkusz filcowy A4. Układa kasztany zgodnie
z poleceniem, np. Ułóż dwa kasztany w na środku, ułóż trzy kasztany w prawym górnym rogu, ułóż kasztan na dolnym brzegu arkusza itp. Dzieci przeliczają kasztany, które znajdują się na arkuszu i poza nim.
Zadanie 2 – „Pajacyk”
Każde dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający pajacyka z figur geometrycznych oraz kilka wyciętych z papieru figur (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt), zadaniem dzieci jest ułożenie figur w odpowiednich miejscach zgodnie z poleceniem:
- Połóż koło na ręce pajacyka
- Połóż trójkąt nad pajacykiem
- Połóż kwadrat obok pajacyka
- Połóż prostokąt poniżej pajacyka

Zadanie 3 – „Stań we właściwym miejscu”

Dzieci tańczą przy wesołej muzyce po całej sali, na przerwę mają stanąć we wskazanym miejscu:
- Stań obok stolika
- Stań przy biurku
- Stań przy oknie
- Stań za krzesełkiem
- Stań przed drzwiami
- Stań na brzegu dywanu
- Stań w rogu sali
- Kucnij pod stolikiem

Zadanie 4 – „Patyczki”

Dzieci otrzymują kolorowe patyczki i kartki A4, ich zadaniem jest układanie z patyczków figur geometrycznych w odpowiednich miejscach na kartce:
- Z prawej strony kartki ułóż trójkąt.
- Po lewej stronie kartki ułóż kwadrat.
- Nad kartką ułóż prostokąt.
- Ułóż dowolną figurę na środku kartki.
- Ułóż na kartce dwa trójkąty.

Zadanie 5 – „Taniec”

Dzieci tańczą przy muzyce, na przerwę w muzyce wybrane dziecko rzuca kostką i dzieci tworzą kółeczka liczące tyle osób, ile oczek pokazuje kostka.

Zadanie 6 – „Rysunek”

Dzieci otrzymują wycięte z papieru figury geometryczne – koło, trójkąt, kwadrat i prostokąt. Przyklejają figury na kartce zgodnie z instrukcją, a następnie tworzą rysunek kredkami według własnego pomysłu.
- Przyklej koło w prawym górnym rogu.
- Przyklej prostokąt na dole kartki.
- Przyklej kwadrat po lewej stronie kartki.
- Przyklej trójkąt w dowolnym miejscu.

4. Tworzenie wystawy prac, podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.