X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29708
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci 4-letnich i ich rodziców

Scenariusz warsztatów świątecznych
dla dzieci i rodziców
w grupie 4-latków

temat warsztatów: W ten zimowy, świąteczny czas...

osoba prowadząca: Irena Janiak
data: 15.12.2015r.
grupa: 4-latki

cel główny: Czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pracy z rodzicami
cele szczegółowe:
dziecko:
• zgodnie współpracuje z kolegami i z rodzicami
• zgodnie bawi się w parze;
• porusza się w rytm muzyki;
• reaguje na umówiony sygnał słowny;
• powtarza za nauczycielem prosty układ ruchowy/taneczny;
• wykonuje ozdoby zimowe i świąteczne: aniołki, pingwinki, bombki, mikołaje itp.

formy organizacyjne: indywidualna, w parze, zbiorowa
metody:
• czynne – metoda kierowania aktywnością; metoda zadań stawianych dziecku;
• oglądowe – osobisty przykład nauczyciela; ilustrowanie opowiadania postaciami;
• słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje nauczyciela;
• ekspresji ruchowej

środki dydaktyczne:
• nagrania utworów: „Zimno, zimno...”; „Zabawa na powitanie”; „Magiczna liczba 7”; „Zima za oknami”; „Walczyk na pożegnanie”;
• aureole, czapki Mikołaja, poroże renifera na opaskach; strój Mikołaja;
• tekst „Przygotowania do świąt” (autor: Irena Janiak);
• gazety
• papierowe kubeczki 0,2 l, czarne farby plakatowe, pędzle, kolorowy i biały papier, ruchome oczy, białe piórka, szklane wazony, piłeczki pingpongowe, reklamówki jednorazowe, nożyczki, flamastry, folia aluminiowa, druciki kreatywne (srebrne, białe, czerwone); klej Magic; klej Wikol, mulina w różnych kolorach, jednorazowe talerzyki, szpilki, cekiny, bombki styropianowe, szyszki, czapeczki mikołaja.

Przebieg warsztatów:

1. Zabawa na rozgrzanie „Zimno, zimno...”
(uczestnicy zabawy stają w dwóch kołach: rodzice – na zewnątrz, dzieci w środku)
Zimno, zimno, zimno nam w paluszki,
zimno, zimno, zimno w rączki nam
Tra la la la, tra la la, klaszczemy rękami
tra la la la, tra la la teraz ciepło nam.

Zimno, zimno, zimno nam w paluszki,
zimno, zimno, zimno w nóżki nam
Tra la la la, tra la la, tupiemy nogami
tra la la la, tra la la teraz ciepło nam.
(Dzieci odwracają się twarzami do swoich rodziców i wspólnie śpiewają kolejne zwrotki, próbując rozgrzać wymienione części ciała: dzieci - rodzicom, rodzice - dzieciom).
W kolejnych zwrotkach zimno nam uszy, ramiona, uda, pupy

2. Zabawa na powitanie
Klaśnij w ręce raz i dwa, potem podskocz hopsa sa,
sąsiadowi skłoń się w pas, już na zabawę czas...
Tra lala, tra lala, kto zatańczy tak jak ja
Tra lala, tra lala a teraz już pa pa.

3. Malowanie papierowych kubeczków na czarno (żeby wyschły do dalszej pracy)

4. „Paczka” – dziecko siedzi skulone na podłodze, rodzic klęcząc naprzeciwko, próbuje go rozpakować. Później następuje zamiana ról.

5. Opowieść ruchowa „Przygotowania do świąt” (autor: Irena Janiak) – załącznik 1
Rodzice siadają w kole na krzesłach, dzieci tuż przed nimi na dywanie. Wszyscy uczestnicy spotkania zakładają na głowy wylosowane atrybuty: aureole aniołków, czapki krasnali lub poroże renifera, jeden z chętnych rodziców zakłada strój Mikołaja. Podczas czytania tekstu przez prowadzącą, wstają kolejno te osoby, które zostaną wyczytane.

6. Praca plastyczna „Aniołek” (wykonana z wazonika, piłeczki pingpongowej, reklamówki jednorazowej oraz folii aluminiowej)

7. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba 7” – załącznik 2

8. ,,Lodowe tafle"
Dzieci wygodnie kładą się na dywanie. Gdy słyszą muzykę zamarzają „przyklejają" się do podłogi napinając wszystkie mięśnie. Gdy muzyka cichnie rodzice „rozmrażają" dzieci – masując energicznie poszczególne części ciała dziecka, by się rozgrzały i odmroziły. Dzieci rozluźniają napięte mięśnie, relaksują się. Zabawę powtarzamy ze zmianą ról rodzic-dziecko.

9. „Zima za oknami” – piosenka z ilustracją ruchową
Tuż przed piosenką dzieci zgniatają białe kartki, tworząc śnieżki, które na początku piosenki rzucają do rodziców, a rodzice do dzieci.

10. Wykonanie pracy plastycznej „Pingwinek” (z kubka papierowego, talerza jednorazowego i papieru).

11. „Zima za oknami” – masażyk relaksacyjny

12. Walczyk na pożegnanie

Ustawienie – w kole, wszyscy trzymają się za ręce

- Do przodu raz,
- do tyłu dwa
- i zaczynamy taniec.
- Z melodią co, płynie na trzy, taki taniec na pożegnanie.

- Na prawo raz,
- na lewo dwa
- i to już cały taniec,
- co lubi, gdy go liczysz na trzy, taki taniec na pożegnanie.


- krok do przodu i delikatny ukłon
- krok do tyłu i delikatny ukłon
- krok do siebie i od siebie
- krok do siebie i od siebie

- krok w prawo i delikatny ukłon
- krok w lewo i delikatny ukłon
- kołyszemy na boki
- kołyszemy na bok

13. Wykonanie ozdób świątecznych dla osób chętnych – do wyboru:
• bombki z muliny maczanej w kleju wikol i nawijanej na balon,
• Mikołaj z szyszki i drucików kreatywnych,
• bombki styropianowe ozdabiane cekinami,
• aniołki z kubeczków i serwetek papierowych
• i inne według uznania uczestników warsztatów

14. Podziękowanie za obecność na warsztatach i wspólnie spędzony czas.

opracowała:
Irena Janiak


załącznik nr 1
„Przygotowania do świąt”
(opracowała: Irena Janiak)

Tam gdzie polarna świeci zorza
na końcu świata, gdzie kończą się morza
gdzie nie da się jechać po zaspach drogami
tam mieszka Mikołaj wraz z aniołkami.

Tam na choinkach migocą gwiazdy
i ciężko pracuje mieszkaniec każdy.
Tam mieszka Mikołaj i aniołki małe
Tam renifery pasą krasnale.

Zbliżają się święta – te ostatnie dni to czas gorączkowych przygotowań i pośpiechu.
Dla Mikołaja i jego pomocników również jest to trudny okres, bardzo pracowity. Ciężko pracują krasnale, które produkują nowe zabawki i je pakują, ciężko pracują aniołki – które ozdabiają prezenty. Także renifery, które wożą Mikołaja z prezentami odczuwają ten gorączkowy pośpiech.
Mikołaj chodzi po fabryce zabawek i sprawdza czy wszystko idzie jak należy. Jedne krasnale uwijają się przy maszynach produkujących zabawki, inne krasnale pakują je do pudeł, jeszcze inne krasnale wynoszą pudełka do osobnego działu, gdzie aniołki pięknie pakują i ozdabiają prezenty. Bo aniołki mają do tego dar. Dla krasnali i aniołków to szczególnie pracowity czas.
A renifery? Renifery w tym czasie odpoczywają i sporo jedzą, by mieć siłę ciągnąć sanie Mikołaja, gdy nadejdą święta i Mikołaj będzie musiał rozwieźć wszystkim dzieciom prezenty...
A co robi Mikołaj?
No cóż... Mikołaj w tym czasie bardzo dużo czyta...
Czyta listy od dzieci, które marzą o różnych nowych zabawkach, a Mikołaj musi to wszystko zapamiętać. A pragnienia są różne:
„Mikołaju, poproszę o nową lalkę...”
„Mikołaju, chcę dostać nowy samochód...”
„Mikołaju przywieź mi duuużo słodyczy...”
„Mikołaju, obdaruj nas nowym laptopem...”
A Mikołaj te listy czyta, czyta i czyta i wszystko zapamiętuje...
Gdy Mikołajowi zmęczą już się oczy idzie do fabryki, by pomóc trochę krasnalom i aniołkom. Razem z krasnalami pakuje upominki do pudeł lub wspólnie z aniołkami owija je w piękny kolorowy papier, a aniołki przywiązują piękne, błyszczące wstążeczki i tasiemki.
A renifery zaglądają przez okna fabryki i cieszą się, że nie mają rąk i nie muszą pomagać, bo to ciężka praca...
Pod wieczór praca się kończy, wszyscy razem zasiadają w ogromnym salonie przy ciepłym kominku, piją kakao, jedzą ciasteczka i śpiewają.
Śpiewają aniołki,
Śpiewają krasnale,
Śpiewają nawet renifery,
No i oczywiście śpiewa Mikołaj.
Śpiewają wszyscy!
A o czym oni wszyscy śpiewają?
Śpiewają o Mikołaju, o pracowitych krasnalach i o grzecznych aniołkach...

załącznik nr 2

MAGICZNA CYFRA 7
Ustawiamy się w kręgu i łapiemy za ręce, chodząc w kręgu śpiewamy słowa:
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
To jest 6 (pokazujemy nos)
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)
To jest 1 (zatrzymujemy się i tupiemy prawą nogą)
To jest 2 (wykonujemy podskok w górę)
To jest 3 (uderzamy się rękami w uda)
To jest 4 (klaszczemy w ręce)
To jest 5 (poruszamy rękami zgiętymi w łokciach)
To jest 6 (pokazujemy nos)
To jest 7 (chwytamy rękami głowę i ruszamy nią w lewo i prawo)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.