X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29598
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obserwujemy łąkę - scenariusz hospitowany przez Dyrektora przedszkola w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęcia hospitowanego przez Dyrektora przedszkola

Tematyka kompleksowa: Łąka wiosną
Temat dnia: Obserwujemy łąkę
Cele główne:
- utrwalenie nazw owadów i zwierząt mieszkających na łące,
- rozwiązywanie zagadek słownych – dobieranie obrazka do treści,
- utrwalenie prawej i lewej strony ciała oraz określeń: nad, pod, obok, z prawej strony, z lewej strony,
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 10,
- wykonanie makiety wiosennej łąki.
Cele szczegółowe – dziecko:
- zna nazwy mieszkańców łąki,
- rozwiązuje zagadki słowne i dobiera obrazek do treści,
- odróżnia prawą i lewą stronę,
- właściwie stosuje określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni,
- przelicza w zakresie 10,
- usprawnia motorykę rąk podczas przygotowywania sylwety bociana.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- praktyczne działanie.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- z podziałem na grupy,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: zagadki, obrazki przedstawiające wybrane owady i zwierzęta łąki, płyty CD, sylwety owadów, żabki dla każdego dziecka, kolorowe frotki, słomki, sylwety bocianów, nożyczki, klej, makieta łąki.


Przebieg zajęcia
1. Powitanie piosenką: Dzień dobry witam Was.....

2. Taniec klaskaniec – na dobry humor w grupie.
3. Wprowadzenie do tematu – rozwiązywanie zagadek słownych oraz dobieranie obrazków do treści. Wykorzystanie pacynki – żaby.
• Spotkałem na łące konika, Który skacze lecz nie bryka.
Jest zielony, piosenki dzwoni. Powiedz, jak się nazywa ten konik.
(konik polny)
• Ma dwa różki, lecz nie bodzie. Mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój, jak chyba wiecie. Nosi zawsze na swym grzbiecie. ( Ślimak)
• Tu cytrynek, tam paź królowej, Wszędzie piękne, kolorowe.
Lekko unoszą się nad łąką. Gdy tylko zaświeci słonko. (motyle)
• Co to za panie mają pasiaste ubranie?
Od nich słodki miodek na pewno dostaniesz. (pszczoła)
• Nosi kubraczek w czarne kropki.
Wiosną budzi się do słonka. Czy już wiesz? To.... (biedronka)
• Bardzo lubi drzemać w błocie,
Jeśli nie nadchodzi bociek. (żaba)

Pytanie do dzieci: Kogo jeszcze brakuje na naszej łące? (bociana)

4. Układanie obrazka z części przedstawiającego bociana.
5. Taniec żabek – utrwalenie prawej i lewej strony z pomocą kolorowych frotek.
6. Umieszczanie sylwet na wiosennej łące – przeliczanie owadów i zwierząt, używanie określeń nad, pod, obok itp.
7. Zabawa ruchowa z sylwetami owadów i zwierząt z wiosennej łąki. Dzieci maszerują po obwodzie koła na zmianę muzyki wywołane dzieci wchodzą do środka i machają sylwetą swojego owada.
8. Zabawa w mniejszych zespołach – dzieci za pomocą słomek przenoszą kropki na biedronkę, paski na pszczołę, plamki na motylki itp.
9. Krótka relaksacja – dzieci odpoczywają na dywanie, słuchają muzyki relaksacyjnej, wyobrażają sobie, że są wybranym zwierzątkiem lub owadem z łąki.
10. Wykonanie stojących bocianów z papieru, samodzielne wycinanie, kolorowanie oraz umieszczenie na makiecie łąki. Porządkowanie stolików. Wspólne oglądanie powstałej pracy.

11. Podziękowanie za udział w zajęciach. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.