X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2958
Przesłano:

Konspekt do lekcji informatyki w klasie IV: Rysowanie i malowanie. Operowanie kolorem

Cele lekcji:
Uczeń:
- potrafi pracować z programem graficznym Paint;
- umie operować kolorem, zmienić kolor tła i rysowania;
- potrafi utworzyć folder oraz zapisać plik w danym folderze;
- zna przeznaczenie programów graficznych;
- potrafi pracować w grupie.

Pomoce dydaktyczne: zestawy komputerowe, podręczniki „Informatyka 2000” z płytą CD.

Przebieg lekcji:

Czynności organizacyjne (włączenie komputerów, zorganizowanie stanowisk pracy zespołów przy komputerach).

Nauczyciel zapisuje temat lekcji i objaśnia uczniom, co nazywamy grafiką komputerową oraz podaje definicję edytora grafiki (uczniowie sporządzają notatki w zeszytach):
Wszystkie obrazy stworzone za pomocą komputera i przeznaczone do wykorzystania w komputerze nazywamy grafiką komputerową.
Program służący do rysowania, malowania i obróbki prac za pomocą komputera określa się mianem edytora grafiki.
Uczniowie uruchamiają płyty CD i z folderu KOLOROWANKI wybierają plik o nazwie Warzywa. Następnie nauczyciel objaśnia budowę okna programu graficznego Power Paint, oraz znaczenie poszczególnych przycisków na pasku narzędziowym. Podaje też przykłady innych programów graficznych jak: Kredka, Toonworks, CorelDraw.

Budowa okna:
1. przybornik z narzędziami do tworzenia rysunków,
2. paleta kolorów z zestawem różnych barw,
3. wskaźnik kolorów,
4. obszar rysowania i malowania (odpowiednik kartki papieru),
5. pole wyboru cech narzędzia (dodatkowe możliwości narzędzia).

Nauczyciel objaśnia „tajemnice” przybornika, to znaczy jakie zadania wykonują poszczególne przyciski przybornika, poleca uczniom poszukać poprzez wskazanie myszką (wówczas wyświetla się ramka z nazwą przycisku) odszukać KAŁAMARZ (ikonką którego jest słoiczek z wylewającą się farbą).

Następnie nauczyciel objaśnia pracę z PALETĄ KOLORÓW. Uczniowie zmieniają kolor rysowania, klikając lewym przyciskiem myszy na odpowiednim kolorze, oraz kolor tła, klikając na Palecie kolorów prawym przyciskiem myszki.

Następnie uczniowie wypełniają kolorem warzywa oraz inne obrazki z folderu KOLOROWANKI, który znajduje się na płycie CD.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom w jaki sposób zmienić fragment rysunku pomalowany wybranym kolorem, gdy kolor nie spełnia oczekiwań, wykorzystując polecenie COFNIJ z menu EDYCJA (oraz skrótu klawiszowego [CTRL + Z]).
Uczniowie zakładają własne foldery o nazwie MOJE RYSUNKI na dysku D, następnie zapisują pokolorowane rysunki w tych folderach.

Zakończenie lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.