X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29551
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dziwna kraina figur geometrycznych - zajęcia otwarte z rodzicami z edukacji matematycznej

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców z edukacji matematycznej w grupie 4-latków

Temat Dziwna kraina figur geometrycznych

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z figurami geometrycznymi
- zgodna współpraca w grupach

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozpoznać i nazwać figury geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt),
- dostrzega figurę w przedmiotach, zabawkach, przyrodzie,

Metoda:
- słowna (rozmowa, opowieść ruchowa zagadki, rymowanki)
- oglądowa ( pokaz, ilustracja)
- czynna (zadania stawiane do wykonania, aktywizacja zabawy ruchowe)

Forma:
- grupowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
-rysunki przedstawiające figury geometryczne.
- rysunki przedstawiające różne przedmioty w kształtach geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt ,prostokąt)
- plansza zamku Króla i postać Króla

1. Przebieg zajęć: Powitanie dzieci i rodziców. Piosenka powitalna „ Na powitanie”. Przywitanie rodziców i podziękowanie za udział i przybycie.
N-l mówi dzieciom chce zabrać ich w podróż. Zabiorę was do niezwykłej krainy, lecz aby się tam znaleźć pomóżcie mi rozwiązać kilka zagadek. Spróbujemy?

Powiem tylko jestem szczery,
ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki,
obce mi są różne dołki,
moje boki są równiuteńkie,
a cztery kąty prościutkie. (kwadrat)
Ja mam boków mniej,
jest mi przez to lżej,
a magiczna liczba trzy,
zawsze towarzyszy mi. (trójkąt)

Toczę, toczę się wesoło,
i do wszystkich macham w koło,
początku nie mam ani końca,
podobne jestem do słońca (koło)
Mam cztery rogi,
dwa krótkie i dwa długie boki.
Kwadratem nie jestem,
choć mam kąty proste.(prostokąt)

- za każdym razem wieszanie figury na tablicy i wskaźnikiem omówienie wyglądu.
2. N-l dziekuje za pomoc i zabiera dzieci w podróż do

krainy, w której wszystko zbudowane jest z figur geometrycznych. Nazywa się FIGUROLANDIĄ.
Aby się w niej znaleźć musicie klasnąć w dłonie trzy razy ( poproszę was abyście zamknęli oczy i wyobrazili sobie to miejsce)N-l opowiada dalej...
Stał tam zamek, bardzo dziwny, z figur geometrycznych.
W zamku tym na tronie siedział król, miał koronę z figur geometrycznych. I patrzył z okien wieży na swą krainę gdzie Z figur były domy, drzewa, samochody
(n-l pyta czy dzieci widzą to wszystko? )
Pewnej nocy zły czarodziej pozabierał wszystkie figury geometryczne. Król i mieszkańcy bardzo się zmartwili. Czarodziej powiedział że jedynym ratunkiem na odzyskanie kształtów było wykonanie zadań. Jeśli uda nam się odnaleźć zaginione kształty uratujecie całą krainę.

Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania (nazywanie, przeliczanie
figur geometrycznych, z których zbudowany jest zamek).
- z jakich figur geometrycznych zbudowany jest zamek?
- policz ile jest trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół

3. Piosenka „ Figury”. Ilustruje ruchem słowa piosenki. Powtarza słowa.

4. „Odszukaj kształt”- n-l mowi dzieciom że czarodziej pozabierał figury geometryczne z figurolandii i ukrył je w obrazkach na kartkach przed nimi.

Pełno figur mam
Pomieszały mi się tam.
Bardzo proszę Was, kochani
ułóżcie je zgodnie z kształtami

Z taśmy robi tabelkę która dzieli na 4 kolumny. Układa w każdej rys. figury geometrycznej. Na dywanie rozkłada obrazki ułożone rysunkiem do spodu. Zadaniem dzieci jest wylosować obrazek i dopasować go do określonej figury geometrycznej.

5. Zabawa „Znajdź swoją parę”. Wszystkie dzieci otrzymują po jednej figurze
geometrycznej. Biegają dowolnie po sali, na hasło „ Figura” dobierają się w pary, szukając takiej samej figury x3

6. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za pomoc w odszukaniu figur z krainy figurolandii i za udział w zajęciach. Ewaluacja zajęć. Dzieci decydują czy zajęcia się podobały czy nie wrzucając znaczek (z kształetem figury geometrycznej) do koszyka z uśmiechniętą lub smutną buźką

Piosenka „ FIGURY”


Koło to figura,
dwa koła w rowerku,
słoneczko na niebie,
guzik przy sweterku.

Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt,
prosta, trójkąt i czworokąt.
Z takich figur, człowiek mały,
dziś ułożyć chce świat cały.

Prostokąt jest inny,
jak pudełko kredek.
Ma dwa różne boki,
Gosia wie i Edek.

Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt...

Trójkąt, to figura,
która ma trzy boki.
Czasem jest nieduży,
a czasem wysoki.

Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt...

Kwadrat cztery boki,
jak na klocku Lego,
a wszystkie są równe,
pamiętaj kolego.

Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt...

Jeszcze linia prosta
Tak jak leśna dróżka,
kolejowe szyny,
no i kształt paluszka.

Ref:
Kółko, kwadrat i prostokąt...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.