X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29549
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Inscenizacja wiersza ilustrowanego sylwetami na podstawie utworu L. Krzemienieckiej "Idzie Tola do przedszkola"

Scenariusz zajęć dla grupy 4- latków

Cel ogólny: rozwijanie mowy czynnej i biernej dziecka.

Cel:

Poznawczy:
- zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi jesienią.

Kształcący:

- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się;
- ćwiczenie narządów mowy: przodu języka na zgłoskach „kap”, „kap”, „szu- szu”;
- rozwijanie słuchu poprzez rozpoznawanie i nazywanie słyszanych dźwięków.

Wychowawczy:
- wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się
i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu.

Metody nauczania wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: wiersz, rozmowa, zagadki
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania

Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Miseczka z wodą, wiersz „ Idzie Tola do przedszkola”- L. Krzemienieckiej, sylwety do wiersza (dwie dziewczynki, chłopiec, pies, parasol, chmurka z deszczem), środek multimedialny, płyta CD z odgłosami zjawisk przyrody, ilustracje do zagadek (parasol, deszcz), magiczne pudełko (sandały, okulary słoneczne, strój kąpielowy) (kalosze, peleryna przeciwdeszczowa, parasol, czapka), trójkąt, ilustracja chmurki i chmurki z deszczem do ewaluacji.


Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Lekcja ciszy” wg M. Montessori (zabawa służąca koncentracji uwagi).

Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka prosi, żeby zamknęły oczy. Upuszcza kroplę wody na dłonie dziecka. Dziecko, które poczuje dotknięcie kropli może otworzyć oczy.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadki.
Co to za kropelki z nieba na ziemię spadają?
Gdy je widzą ludzie parasole otwierają? (deszcz)

Mały daszek kolorowy,
jak spadochron się rozpina.
Przed wilgocią chroni głowy
Kiedy się go w reku trzyma (parasol)

3. Wysłuchanie wiersza – w formie krótkiej inscenizacji w wykonaniu nauczyciela z wykorzystaniem przygotowanych sylwet „ Idzie Tola do przedszkola”- L. Krzemienieckiej.

Idzie Tola do przedszkola pod osłoną parasola,
Deszczyk: kap, kap, kap.
Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.
Deszczyk: kap, kap, kap.

4. Rozmowa na temat treści wiersza:

Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

- Dlaczego Tola wzięła parasol, idąc do przedszkola?
- Kogo spotkała dziewczynka?
- Gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.?

5.Zagadki słuchowe „Jaki to dźwięk ? ( wiatru, padającego deszczu ).

Rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych z wykorzystaniem środka multimedialnego. Nauczyciel włącza nagranie odgłosów zjawisk atmosferycznych, zdaniem chętnych dzieci jest ich rozpoznanie, nauczyciel pokazuje rozwiązanie na komputerze – prosi, aby dzieci przedstawiły głosem i ruchem zjawiska pokazane na obrazkach „szu-szu”, „kap”, „kap”.

6. Zabawa dydaktyczna „Co jest potrzebne na spacer w deszczu?”.

Dzieci oglądają zgromadzone przedmioty w magicznym pudełku, zadaniem dzieci jest dokonanie selekcji, odłożenie zbędnych, rzeczy (sandały, okulary słoneczne, strój kąpielowy) , a zostawienie tych, które są potrzebne w czasie deszczu (kalosze, peleryna przeciwdeszczowa, parasol, czapka).

7. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Słońce świeci- deszczyk pada”.

Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy. Tłumaczy przebieg zabawy i zasady w niej obowiązujące. „Słoneczko” informuje nas, że świeci słońce, dzieci spacerują po sali w rytm muzyki granej na trójkącie przez nauczycielkę. Na przerwę w grze gdy nauczycielka wystawia obrazek przedstawiający „deszcz„– dzieci kucają i chowają głowy.

8. Podsumowanie zajęć:

Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel prosi, aby oceniły, w jakim nastroju kończą dzisiejsze zajęcia poprzez ustawienie się pod chmurką (zabawa była ciekawa), bądź pod chmurką z deszczem (zabawa mi się nie podobała).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.