X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29461
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie Pani Wiosny - scenariusz zajęć otwartych

Temat: W krainie Pani Wiosny
Grupa wiekowa: 5- latki
Prowadząca: Aleksandra Janicka
Cel główny:
- Rozpoznawanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną
- Znajomość roślin i zwierząt występujących na łące

Cele szczegółowe:
Dziecko:
-podaje nazwę aktualnej pory roku
- rozpoznaje i nazwa zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną
- zna warunki potrzebne do wzrostu roślin (słońce, żyzna ziemia, powietrze, woda)
- wymienia nazwy i rozpoznaje majowe kwiaty
- wymienia nazwy zwierząt, które możemy spotkać na łące
- naśladuje mieszkańców łąki
- wykonuje zadania indywidualne
- wykonuje pracę plastyczną „Wiosenna łąka”
- wykonuje układ taneczny
- śpiewa piosenkę „Bocian”
- gra na instrumencie perkusyjnym do piosenki „Żabie tango”
- recytuje wiersz: "Na łące”
Metody: instruktaż, opowiadanie, metoda symulacyjna, zadań stawianych dziecku
Środki dyd.:list pani wiosny, płyta CD B. Strauss, piosenka „Bociek”, płyta CD Świat Trzylatka, wiersz „Na łące”, pastele, kartki papieru rysunkowego, klej Wikol, słomki, wycięte kwiaty, obrazki kwiatów dla każdego dziecka, kwiaty z cyferkami i listami, motylki, płyta CD Stare i nowe zabawy dywanowe, Piosenka „Żabie tango”, chustki , instrumenty perkusyjne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa


Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. List Pani Wiosny.
N: Dzisiaj rano, gdy przyszłam do przedszkola znalazłam w naszej sali list. Na kopercie jest napisane: Dzieci z grupy Krasnale. Przeczytam Wam go.
Witam Was kochane dzieci!
Byłam wczoraj wieczorem w przedszkolu i bardzo spodobała mi się Wasza sala. Lalki, misie i samochody pięknie poukładane na półeczkach, krzesełka równiutko wsunięte pod stoliczek. Wiedziałam już, że w tej sali są grzeczne dzieci i dlatego w nagrodę postanowiłam Was zaprosić do mojej krainy. Przygotowałam dla Was różne wiosenne zagadki i zadania, które znajdują się w kwiatkach. Ale to nie wszystko. Wśród tych zadań ukryta jest dla Was miła niespodzianka. Gdy będziecie pięknie pracować, ja przez okno będę Was obserwować, bo jak już wszyscy wiecie WIOSNA jest na świecie. Pierwsze zadanie znajduje się w kwiatku z cyferką 1.
ŻYCZĘ WESOŁEJ ZABAWY
PANI WIOSNA
3. Zabawa prawda- fałsz. List ukryty w kwiatku z cyfrą 1.

I Kraina. Jesteście w krainie zgadywaczy. Przygotowałam dla Was kolorowe motylki na których napisane są różne zdania: prawdziwe i nieprawdziwe. Uważajcie!!! Bo w tej krainie mieszkają niedobre osy, które będą chciały was okłamać.
Za chwilę ciocia Basia rozda wam zielone i czerwone karteczki. Waszym zadaniem będzie odgadnięcie czy zdanie jest prawdziwe czy nie. Jeżeli jest prawdziwe to podnosimy zieloną karteczkę do góry, a jeżeli niedobre osy będą chciały was oszukać to podnosimy czerwoną.

- PORA ROKU, KTÓRĄ TERAZ MAMY TO LATO
- PORA ROKU, KTÓRĄ TERAZ MAMY TO WIOSNA
- BAZIE TO WIERZBOWE PIESKI
- WIOSNĄ W PRZYRODZIE JEST NAJWIĘCEJ KOLORU ZIELONEGO
- WIOSNĄ SPADAJĄ LIŚCIE Z DRZEW
- WIOSNĄ NA DRZEWACH POJAWIAJĄ SIĘ PĄCZKI, Z KTÓRYCH ROZWINĄ SIĘ ZIELONE LISTKI
- JEŻE I NIEDŹWIEDZIE WIOSNĄ ZAPADAJĄ W SEN ZIMOWY
- WIOSNĄ JASKÓŁKA I BOCIAN WRACAJĄ DO NAS Z CIEPŁYCH KRAJÓW
- WIOSNĄ WRÓBELKI WRACAJĄ DO NAS Z CIEPŁYCH KRAJÓW
- WIOSNĄ ZIELENI SIĘ TRAWA
- WIOSNĄ ZACZYNAJĄ ROSNĄĆ KWIATUSZKI
- WIOSNĄ CORAZ CZĘŚCIEJ PADA DESZCZYK I JEST CORAZ ZIMNIEJ
- WIOSNĄ W PARKACH, OGRODACH, NA ŁĄKACH SŁYCHAĆ ŚPIEW PTASZKÓW
- WIOSNĄ GĄSIENICA PRZEMIENIA SIĘ W PIĘKNEGO ŻUCZKA
- WIOSNĄ RODZĄ SIĘ MAŁE ZWIERZĄTKA NP. ZAJĄCZKI
- KWIATUSZKI DO ŻYCIA POTRZEBUJĄ WODY, SŁONECZKA, ŻYZNEJ ZIEMI I POWIETRZA BY MOGŁY ODDYCHAĆ
- TULIPANY I ŻONKILE TO WIOSENNE ZWIERZĄTKA
- WIOSNĄ Z NASIONEK I CEBULEK WYROSNĄ ROŚLINKI
- MAK TO CZERWONY KWIATEK
- KACZENIEC TO ŻÓŁTY MOTYLEK
- NA ŁĄCE MOŻEMY SPOTKAĆ ŚLIMAKA
- PSZCZÓŁKI SĄ BARDZO PRACOWITE
- WIOSNĄ SŁOŃCE ŚWIECI CORAZ MOCNIEJ

Widzę, że bardzo dużo wiecie na temat wiosny i niedobrym osom nie udało się was oszukać. Brawo.
Aby przejść do drugiej krainy musimy zamienić się w żabki . Spróbujmy wszyscy razem wypowiedzieć zaklęcie. – czarowanie wg B. Strauss. (1 zwrotka)
Czary- mary. Czary- mary. Czary- mary huuuuuuuuuu. Hokus- pokus bęc. Hokus- pokus bęc. Abrakadabra. Abrakadabra. szzzzzzzzzz
4. Śpiewanie piosenki pt. „Bocian”. List ukryty w kwiatku z cyfrą 2.
II Kraina Znalazłyście się w krainie śpiewu ptaków. To bardzo wesoła kraina. Tutaj wszystkie ptaszki radośnie ćwierkają lub śpiewają. Ciekawa jestem czy i wy potraficie coś zaśpiewać. Może znacie jakąś ładną wiosenną piosenkę?
Dzieci śpiewają piosenkę „Bocian”.
Aby przejść do trzeciej krainy zamienimy się w pszczółki. Czarowanie wg B. Strauss- 1 zwrotka. Dzieci - pszczoły frunąc do następnej krainy wymawiają bzz, bzz.
5. Taniec z chusteczkami. List ukryty w kwiatku z cyfrą 3.
III Kraina. Kochane dzieci. Znajdujecie się właśnie w krainie tańczących motyli. To moja ulubiona kraina. Bardzo lubię do niej przychodzić, bo wtedy mogę zobaczyć piękny taniec motyli. A może Wy będziecie dzisiaj moimi tęczowymi motylkami? Co wy na to? Zatańczycie tak jak one?

Taniec z chusteczkami. CD„ Stare i nowe zabawy dywanowe”.

Aby przejść do czwartej krainy zamienimy się w bociany. Czarowanie wg B. Strauss- 1 zwrotka. Dzieci bociany chodzą po sali wysoko unosząc nóżki i wymawiając kle, kle
6. Recytacja wiersza „Na łące”. List ukryty w kwiatku z cyfrą 4.
IV kraina to kraina owadów. Dzisiaj biedronki i pszczółki urządziły konkurs, które z nich najpiękniej potrafią powiedzieć wierszyk. Czy chcecie wziąć udział w tym konkursie? Słyszałam kiedyś jak pięknie recytowaliście wiersz „ Na łące”. Może spróbujecie teraz go powiedzieć?
Dzieci recytują wiersz „Na łące”.

Aby przejść do piątej krainy zamienimy się w mrówki. Czarowanie wg B. Strauss- 1 zwrotka. Dzieci mrówki chodzą po sali na czworaka.

7. Rozpoznawanie majowych kwiatów. List ukryty w żółtym kwiatku=5
Skoro dotarłyście tak daleko naprawdę jesteście mądrymi i wspaniałymi dziećmi. Dlatego przygotowałam dla Was trudne zadanie. Ja będę mówiła nazwę kwiatuszka a wy spróbujcie odnaleźć go na obrazku i podnieście do góry. (mak, niezapominajka, konwalia, bez, kaczeniec, bratek).
Nauczyciel wymienia nazwy kwiatów. Dzieci wskazują właściwy obrazek.
Aby przejść do siódmej krainy zamienimy się w motyle. Czarowanie wg B. Strauss- 1 zwrotka. Dzieci motyle fruwają po sali.
8. Gra na instrumencie perkusyjnym do piosenki „Żabie tango”. List ukryty w czerwonym niebieskim kwiatku= 6.
VI kraina to kraina grających świerszczy. Świerszcze właśnie urządzają swój koncert. Zaprosiły już majowe kwiatuszki , aby posłuchały ich gry. Za chwilę ciocia Basia rozda wam instrumenty muzyczne i spróbujemy zagrać „Żabie tango” razem ze świerszczami. Zgoda?
Dzieci grają na instrumentach perkusyjnych piosenkę „Żabie tango”.
Aby przejść do szóstej krainy zamienimy się w biedronki. Czarowanie wg B. Strauss- 1 zwrotka. Dzieci biedronki fruwają po sali.

9. Praca plastyczna „Łąka”. List ukryty w białym kwiatku. =7
VII Kraina to kraina malowanych kwiatów. Tutaj ja- Wiosna maluję kwiaty moim zaczarowanym pędzlem. Mam jeszcze bardzo dużo pracy. Może pomożecie mi ozdobić łąkę pięknymi kwiatuszkami i zieloną trawką?
Wykonanie pracy plastycznej – „Łąka”. Malowanie pastelami trawy. Dzieci przenoszą kwiaty z papieru kwiatów na kartkę za pomocą słomki. Przyklejanie.
10. Zakończenie zajęć. Podziękowanie.

Gratuluję! Wykonałyście wszystkie zadania. Jestem z Was bardzo dumna. Ale jestem również bardzo ciekawa czy podobały się Wam wiosenne zadania, które dla Was przygotowałam. Ponieważ bardzo się napracowałyście mam dla Was niespodziankę. Zajrzyjcie głębiej do kwiatuszka, a tam ją znajdziecie. Każde dziecko otrzymuje nagrodę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.