X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29368
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy nadeszła wiosna? Scenariusz zajęć

Zajęcie przyrodnicze w lesie dla II grupy prowadzone przez Beatę Krajewską.

Temat kompleksowy: Wycieczka do lasu w poszukiwaniu wiosny.
Temat zajęć: Czy nadeszła wiosna?

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z lasem, jego wyglądem kiedy wszystkie rośliny i zwierzęta budzą się do życia wiosną,
- kształcenie spostrzegawczości i zmysłu obserwacji podczas szukania oznak wiosny,
- rozpoznawanie charakterystycznych dla lasu roślin i zwierząt,
- uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, nie niszczenie jej’
- uświadomienie szkodliwości pozostawiania odpadów w lesie
- uświadomienie dzieciom konieczności ochrony niektórych roślin i zwierząt

Pomoce dydaktyczne:
szkła powiększające, woreczek na rośliny do zielnika, kartki, kredki


Przebieg zajęć:
Przed wyjściem z przedszkola rozmowa przypominająca zasady bezpiecznego i
prawidłowego poruszania się ulicami oraz prawidłowego zachowania w miejscach publicznych, a także reagowania na polecenia nauczycielki.

Oto zasady prawidłowego zachowania w lesie (dzieci same podają zasady):
- nie wolno krzyczeć
- nie wolno śmiecić i niszczyć przyrody,
- nie wolno zrywać roślin
- nie wolno płoszyć zwierząt.
Nauczycielka przypomina dzieciom o odpowiednim zachowaniu w lesie.

Podziwianie przyrody budzącej się do życia:
pierwszych pąków na drzewach,
zielonej, młodej trawy,
pierwszych kwiatów, fiołków, kaczeńców, zawilców
zwrócenie uwagi, ze zawilce są pod ochroną, wyjaśnienie pojęcia i przyczyn takiego zjawiska. Wyjaśnienie dzieciom również dlaczego pod ochrona są również niektóre zwierzęta.

Wsłuchiwanie się w śpiew ptaków, zwrócenie uwagi, ze tylko w ciszy słychać odgłosy lasu. Próby naśladowanie śpiewu ptaków.

Oglądanie roślin przez szkło powiększające, lupę, wąchanie , rozpoznawanie kolorów, podziwianie wyglądu.

Oglądanie z bliska pąków różnych drzew, nazywanie przez nauczycielkę różnych gatunków drzew, wypowiadanie i wyklaskiwanie słów, nazw.

Zwrócenie uwagi na pozostawione przez ludzi śmieci, Przypomnienie dzieciom, że las to dom zwierząt, a my jesteśmy gośćmi i ze nie mamy prawa zanieczyszczać środowiska, a każde śmieci da się spakować i zabrać do kosza, by las pozostawić czystym miejscem.

Zastosowanie ćwiczeń oddechowych - zwrócenie uwagi na świeże powietrze bez kurzu i zapachu spalin. Naśladowanie wiatru, poruszanie rękami jak gałęziami, naśladowanie odgłosu szumu drzew. Nauka prawidłowego oddychania. Wdech nosem, wydech ustami. Wdech, ręce w górę, wydech, opuszczamy powoli ( element logorytmiki).

Rysowanie
Nauczycielki rozdają kartki i kredki świecowe. Dzieci wraz z dorosłymi odrysowują korę drzewa.
Najpierw oczywiście ją dotykają, oglądają, wąchają. Działamy na wszystkie zmysły. Z prac powstanie wystawa w przedszkolu.

Zbieranie okazów do kącika przyrody.
W drodze powrotnej ( powrót wałem nad Odrą) oglądanie rzeki Odry, która przepływa przez nasze miasto Wrocław. Powtórzenie wiadomości o mieście, w którym mieszkamy, o kraju naszym – Polsce. Przypomnienie nazw.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.