X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29362
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zwyczaje - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

Temat zajęcia: Wielkanocne zwyczaje.

Czas trwania zajęcia: 2x20 min

Cele ogólne:
- Stwarzanie sytuacji do wypowiedzi na określony temat.
- Wdrażanie do uważnego słuchania.
- Rozwijanie myślenia logicznego.
- Zapoznanie dzieci z niektórymi zwyczajami wielkanocnymi.
- Uważne słuchanie nauczyciela.
- Zachęcanie do aktywnego udziału w zajęciach.
- Reagowanie na dźwięki pianina.
- Rozwijanie sprawności manualnych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu,
- wypowiada się na temat wysłuchanego opowiadania, ilustracji,
- umie chronologicznie ułożyć obrazki do wysłuchanego opowiadania,
- układa sylwety wg wzrastającej liczby wzorów,
- zna figury geometryczne,
- zna niektóre zwyczaje wielkanocne,
- porównuje liczebność zbiorów,
- potrafi zaprojektować i wykonać pisankę,
- formułuje krótkie wypowiedzi,
- potrafi bawić się w grupie,
- reaguje na tempo i natężenie dźwięków pianina,
- wykonuje poprawnie polecenia nauczyciela.

Metody pracy:
- aktywizująca
- czynnościowa
- pokazowa

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
- pisanka ze styropianu, sylwety pisanek z różną ilością figur geometrycznych, niekompletna ilustracja do opowiadania, kurczak, baranek, bazie, zając z papieru, ilustracja z pisankami i koszyczkiem wielkanocnym, materiały do wykonania pisanek, obrazki z produktami wielkanocnymi i spożywczymi, koszyk, pisanki, papierowe grzebienie, pianino, bibuła, kolorowy papier, flamastry, jaja.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci przez zabawę integracyjną.
Nauczycielka i dzieci siedzą w kole. Dzieci podają sobie kolejno styropianowe jajko i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając np.: Kasia wita Anię, Ania wita Ewę, Ewa wita Marka itd.

2. „Jakie to święta ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury geometryczne). Dzieci przeliczają je, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują nazwę świąt: WIELKANOC.
N-l zachęca dzieci do wypowiadania się, zadaje pytania; wyjaśnia dzieciom znaczenie tradycji i obrzędów towarzyszącym świętom wielkanocnym. Swobodna rozmowa z dziećmi.

3. Słuchanie opowiadania Agnieszki Galicy „Bajeczka wielkanocna”.
Dzieci uważnie słuchają opowiadania, następnie wybrane dziecko chronologicznie układa obrazek do opowiadania, przyczepia elementy na tablicy.

4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kura i kurczątka”.
N-l wybiera 3 kury, reszta dzieci to kurczątka. Dzieci-kury zakładają na głowy papierowe grzebienie. Kurczątka i kury chodzą, biegają przy wysokich i szybkich dźwiękach pianina. Słuchają uważnie tego, co opowiada nauczyciel. Gdy usłyszą niskie i wolne dźwięki uciekają do kur, gdyż grozi im niebezpieczeństwo burzy. Każda kura ma określoną liczbę dzieci. Wysokie i szybkie dźwięki zachęcają kurczęta do ponownego wyjścia na spacer.

5. Zabawa „Zapraszam do siebie tych, którzy...”:
- lubią święta Wielkanocne,
- lubią malować pisanki,
- lubią chodzić do kościoła z koszykiem wielkanocnym.

6. Wielkanocny koszyk.
N-l zadaje dzieciom pytanie: jak nazywa się koszyk wielkanocny? ŚWIĘCONKA
Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyku?
Dzieci spośród wyciętych obrazków z produktami spożywczymi wybierają te, które powinny znaleźć się w koszyku. Przeliczają elementy z koszyka.

7. Pisanki- pokaz obrazków z różnie ozdobionymi pisankami, pokaz prawdziwych pisanek i rozmowa na temat różnych możliwości ozdabiania pisanek.

8. Zajęcia plastyczne „Moja wymarzona pisanka”. Na czterech stolikach dzieci mają wyłożone różne materiały, którymi mogą ozdobić jajka. Każde dziecko wybiera stolik z materiałami, jakimi chce ozdobić swoje jajko. Dzieci wykonują pisanki i po zakończonej pracy robią wystawę pisanek.

9. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.