X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29181
Przesłano:
Dział: Świetlica

Moi nowi, szkolni koledzy - scenariusz zajęć

1. Temat zajęć: Moi nowi, szkolni koledzy.
2. Cel operacyjny:
•Uczeń integruje się z nową grupą świetlicową.
3. Cele szczegółowe:
•Uczeń poznaje zasady obowiązujące podczas zajęć integrujących,
•poznaje imiona uczestników zajęć,
•aktywnie bierze udział w zabawach,
•kształtuje umiejętności manualne,
•zna zasady obowiązujące w świetlicy szkolnej podczas prowadzenia zajęć artystycznych,
•poznaje nowe zabawy,
•uczy się kreatywnego spędzania czasu z rówieśnikami,
•uczy się nowej piosenki,
•kształtuje umiejętność współpracy w grupie
4. Forma pracy: indywidualna i grupowa
5. Metody:
•Metody praktycznego działania uczniów: zabawy integrujące i aktywizujące, praca plastyczna, zabawy dydaktyczne
•Metody werbalne: dyskusja, pogadanka
6. Czas trwania zajęć: 60 minut
7. Środki dydaktyczne: kolorowe kartki papieru (żółta, niebieska, czarna, czerwona), nożyczki, klej, odtwarzacz CD, muzyka, pluszowa zabawka lub piłka


Przebieg zajęć:
1. Prowadzący zaprasza dzieci na dywan. Wychowankowie siadają w kole. Zajęcia rozpoczynają się puszczeniem „Iskierki.”
2. Prowadzący wyjaśnia dzieciom temat zajęć oraz ich przebieg.
3. Prowadzący zaprasza dzieci do zabawy, mającej za zadanie ułatwić im poznanie imion swoich nowych kolegów: Zabawę rozpoczyna prowadzący, który trzyma w ręku pluszową zabawkę lub małą, miękką piłkę. Pierwsza osoba przedstawia się i podaje misia lub piłkę do następnej osoby, siedzącej w kole. Kolejna osoba przedstawia się, a oprócz tego musi powiedzieć imię osoby, od której otrzymała przedmiot. Następnie podaje misia lub piłkę do osoby siedzącej obok. Kolejna osoba przedstawia siebie oraz wyjaśnia, od kogo otrzymała przedmiot. Np.: „Jestem Kasia i otrzymałam misia od Natalii.” Zabawa kończy się
w momencie, gdy zabawka lub piłka wróci do osoby rozpoczynającej zabawę.
4. Pogadanka – prowadzący prowadzi z dziećmi rozmowę na temat zasad i reguł obowiązujących w świetlicy. Dzieci dowiadują się, jak dbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
5. Zabawa integrująca: „Ludzie do ludzi”. Prowadzący tłumaczy dzieciom reguły zabawy. Uczniowie dobierają się w pary. Jedna osoba pozostaje bez towarzysza zabawy. Następnie prowadzący włącza muzykę. Uczniowie tańczą w parach lub samodzielnie na dywanie.
W pewnym momencie prowadzący podaje hasło: „ludzie do ludzi”. Uczniowie muszą zmienić się w parach. Ta osoba, która zostaje bez pary musi wykonać zadanie dodatkowe np. wymienić imiona przynajmniej dwóch uczestników zabawy itp.
6. Nauka piosenki świetlicowej:, „Jaka siła jest”. Prowadzący zapoznaje uczniów ze słowami oraz melodią piosenki. Uczniowie kilkakrotnie próbują zaśpiewać piosenkę wraz z prowadzącym
7. Praca plastyczna: „Wesołe świetliki.” Praca z użyciem papieru. Uczniowie otrzymują szablony – koło, oczy, uśmiech, nos. Na żółtej kartce papieru odrysowują koło, na niebieskiej oczy, na czerwonej uśmiech, a na czarnej – nosek. Następnie wycinają odrysowane szablony. Po ich wycięciu, uczniowie przyklejają kolejne elementy twarzy na żółtym kole. Po zakończeniu pracy uczniowie podpisują ‘buźki” swoimi imionami. Następuje prezentacja prac uczniów oraz wywieszenie ich na gazetce.
8. Porządkowanie miejsc pracy.
9. Pożegnanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.