X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29027
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy - scenariusz zajęć otwartych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

„ JESIENNE ZABAWY”

Grupa: „CUDACZKI” – 4 latki
Data : 23.10.2014
Godzina: 15:10
Prowadząca: Dorota Kaźmierczak

Cel : poznanie charakterystycznych cech jesiennej pogody i występujących zjawisk atmosferycznych: pada deszcz, po deszczu jest mokro i powstają kałuże, wieje wiatr.


Przebieg zajęć:

1. Rozwiązuje zagadki słowne tematycznie związane z aktualną porą roku - jesień

2. Uczestniczy w doświadczeniu pt. „Jak powstaje deszcz?”
• nad szklanką z gorącą wodą umieszczamy spodek, pojawiają się na nim kropelki, delikatnie podnosimy spodek i potrząsamy nim nad serwetką (wygląda tak jakby padał deszcz)serwetka nasiąka wodą.
• wyjaśnienie: para wodna unosi się do góry, na chłodnym spodku zmienia się w kropelki wody, a potem spada ze spodka.Tak samo dzieje się w przyrodzie. Gdy jest ciepło, woda paruje i unosi się do góry. Im wyżej w górę, tam jest chłodniej, zmienia się w kropelki, które łączą się ze sobą, tworząc chmurę.Potem z chmury spada na ziemię deszcz.

3. Zabawa ruchowa „Wesołe kałuże”
• dzieci przeskakują przez kałuże (obręcze), po przeskoczeniu otrzymują „krople deszczu”
• z otrzymanych „kropel” tworzą zbiory według koloru i określają, których kropel jest: mniej, więcej, równo.

4. Zabawa „Wieje wiatr” - z wykorzystaniem gazet, na słowa nauczyciela:
• „wieje wiatr” - dzieci dmuchają w gazety, by łopotały na wietrze
• „pada deszcz” - dzieci stukają palcami o gazetę
• „parasol” - dzieci chowają się pod gazetę
• „wieje wiatr” - dzieci poruszają gazetami.

5. Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wiersza H. Świąder pt. „Kolorowa jesień”
• wysłuchanie wiersza i omówienie jego treści z dziećmi
• wspólna praca dzieci i rodziców- plakat,
• wycinanie liści z kolorowego papieru (żółty, czerwony, brązowy),
• malowanie kropel deszczu za pomocą słomek i niebieskiej farby.

6. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach.

środki dydaktyczne :
• słomki, niebieska farba, klej, nożyczki, kolorowy papier (żółty, czerwony, brązowy), gazety, szablony - „krople deszczu” w czterech kolorach, plakat z namalowanym drzewem, obręcze, tekst wiersza H. Świąder pt. „Kolorowa jesień”, pojemnik z gorącą wodą, spodek, serwetki, płyta CD z jesienną muzyką, odtwarzacz CD, gra edukacyjna „Zagadki Smoka Obiboka”

• wiersz H. Świąder „Kolorowa jesień”

Kto ubrał drzewa w parku
w suknie kolorowe?
Kto złociste korony
włożył im na głowę?
To jesień tańczy wesoło
w lesie, ogrodzie i sadzie.

Na listki dębu i klonu
nowe kolory kładzie -
czerwone, żółte, brązowe
rozdaje małym listkom.
I pyta wszystkie drzewa
„Wymalowałam już wszystko?”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.