X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28685
Przesłano:
Dział: Internat

Prawidłowe relacje w rodzinie - zajęcia świetlicowe

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prawidłowe relacje w rodzinie.

I CELE DYDAKTYCZNE
1. Cele poznawcze

- uświadomienie roli rodziny
- poznanie prawidłowych postaw i emocji jakie pojawiają się między członkami rodziny
- poznanie podstawowych funkcji rodziny

2. Cele kształcące

- rozwijanie prawidłowych relacji w rodzinie
- kształtowanie postaw przyczyniających się do budowania szczęścia
w rodzinie
- kształtowanie współodpowiedzialności za swoją rodzinę
- kształtowanie pracy w grupie

3. Cele wychowawcze

- umocnienie więzi wychowanka z rodziną
- tworzenie przyjaznej atmosfery w domu rodzinnym
- rozbudzenie poczucia przynależności do rodziny

4. Cele rewalidacyjne

- usprawnianie myślenia skojarzeniowego
- usprawnianie wyobraźni
- usprawnianie umiejętności okazywania uczuć


II METODY PRACY

- rozmowa kierowana
- „burza mózgów”
- swobodne wypowiedzi wychowanków
- praca z tekstem

III FORMY PRACY
- indywidualna
- grupowa

IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- krzyżówka
- karty pracy
- rozsypanka wyrazowa
- flamastry
- czyste kartki


V PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie uczestników. Podanie Tematu zajęć.
2. Praca metodą „burzy mózgów” – wychowawca rozdaje kolorowe kartki i poleca zapisanie na nich słów kojarzących się z pojęciem „rodzina”. Następnie jedna osoba przypina dookoła napisu „rodzina” wypisane skojarzenia. Omówienie.
3. Pomiędzy członkami rodziny pojawiają się różne postawy i emocje, zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne. Młodzież ma wybrać z grupy uczuć pozytywne i podać sytuacje, w których mogą się pojawić (załącznik 1).
4. Co rodzina powinna dać każdemu z jej członków? Jakie zadania i funkcje pełni? – rozsypanka wyrazowa dla dwóch grup (załącznik 2). Pod koniec ćwiczenia wychowawca przyczepia na tablicę najważniejsze funkcje rodziny.
5. Ćwiczenie polegające na wybraniu postaw członków rodziny, które budują, a które psują dobrą atmosferę domu rodzinnego – (załącznik 3).
6. Podsumowanie zajęć.
7. Podziękowanie uczestnikom za aktywny udział w zajęciach.

ZAŁĄCZNIK NR 1
Pomiędzy członkami rodziny pojawiają się różne postawy i emocje. Zapoznaj się
z przykładami poniżej, a następnie podkreśl te, które wydają Ci się najbardziej pozytywne. Opisz kilka sytuacji, w których mogą pojawić się niektóre z tych uczuć i emocji.

CIERPLIWOŚĆ SMUTEK ZŁOŚĆ ZAZDROŚĆ
POŚPIECH ZROZUMIENIE MIŁOŚĆ OPIEKUŃCZOŚĆ
TĘSKNOTA NIETOLERANCJA NIEPOKÓJ SZACUNEK
WYROZUMIAŁOŚĆ KOMPROMIS ZAUFANIE

ZAŁĄCZNIK NR 2
WSPÓLNE ZASPOKAJANIE
ŚWIĘTOWANIE POTRZEB
MATERIALNYCH
POCZUCIE
BEZPIECZEŃSTWA POMOC
W NAUCE
RADOŚĆ
SZACUNEK
OPIEKA
POMOC
ŻYCZLIWOŚĆ W PRACY

OPARCIE AKCEPTACJA
W TRUDNYCH
CHWILACH WSPÓLNE
ZAMIESZKIWANIE
MIŁOŚĆ
WYCHOWANIE
ZROZUMIENIE DZIECI

Załącznik nr 3
• NAŁOGI
• KŁAMSTWA
• BEZROBOCIE
• BRAK MIŁOŚCI
• WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU
• CIEPŁA ATMOSFERA
• TROSKA
• OPIEKUŃCZOŚĆ
• POSTĘPY DZIECI W NAUCE
• WSPÓLNE PODEJMOWANIE DECYZJI
• PRZEMOC
• KŁÓTNIE
• WZAJEMNE ZAUFANIE
• ZŁOŚĆ
• MIŁOŚĆ CZŁONKÓW RODZINY
• PRAWDOMÓWNOŚĆ
• CIERPLIWOŚĆ
• WYROZUMIAŁOŚĆ
• SZACUNEK
• ZAZDROŚĆ
• KOMPROMIS

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.