X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28683
Przesłano:
Dział: Internat

Moje mocne i słabe strony - zajęcia świetlicowe

KONSPEKT ZAJĘĆ

Moje mocne i słabe strony – ja w opinii innych.


I CELE DYDAKTYCZNE

1. Cele poznawcze

- poznanie swoich mocnych i słabych stron
- poznanie różnych rodzajów uczuć

2. Cele kształcące

- kształtowanie samooceny i samoakceptacji
- kształtowanie rozwoju własnej osoby

3. Cele wychowawcze

- rozwijanie umiejętności pracy nad sobą
- rozwijanie postawy tolerancji

4. Cele rewalidacyjne

- wyrabianie wiary we własne siły
- podniesienie własnej wartości


II METODY PRACY

- rozmowa kierowana
- swobodne wypowiedzi wychowanków
- wydzieranka

III FORMY PRACY

- grupowa
- indywidualna

IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE

- flamastry
- kolorowy papier


V PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Ćwiczenie: „Mój portret”.
Wychowankowie przygotowują z kolorowego papieru wydzierankę przedstawiającą ich postać. Na przygotowanych „figurkach” zapisują odpowiedzi na następujące pytania:
- Co mogę powiedzieć o sobie, również o swoich talentach?
- Co lubię robić (moje pasje)?
- Czym się interesuje (moje hobby)?
3. Ćwiczenie moje zalety i wady.
Wychowankowie dobierają się w pary, tak aby się jak najmniej znali. Każdy dostaje kartkę papieru i zapisuje na niej 3 rzeczy, w których jest dobry i 3, które nie idą mu najlepiej. Następnie w dwójkach młodzież rozmawia o tym. Na koniec ćwiczenia refleksja: o czym było łatwiej rozmawiać, o tym co wychodzi dobrze czy o tym co wychodzi gorzej? Uświadomienie, że każdy z nas ma zalety i wady.
4. Ćwiczenie: „Napisz o mnie coś pozytywnego”.
Wszyscy uczestnicy otrzymują kartkę i piszą na niej swoje imię. Kartki krążą tak, aby każda kartka znalazła się raz u każdej osoby. Każdy każdemu wpisuje jakąś miłą, pozytywną informację o tej osobie. Kartki wracają do właścicieli – uczestnicy odczytują po cichu swoje kartki.
5. Ewaluacja. Wychowankowie próbują ocenić swoje samopoczucie –
w skali od jeden do dziesięciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.