X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28667
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Umiejętności dzieci w zakresie formułowania dłuższych wypowiedzi

Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla dzieci 5 - 6 letnich
Prowadząca: Joanna Klimczyk
Data 27.05.2015 r.
Cel główny: Umiejętności dzieci w zakresie formułowania dłuższych wypowiedzi
Cel kształcący: Doskonalenie mowy, podczas wypowiadania się na podstawie ilustracji.
Cel wychowawczy: Przestrzeganie reguł obowiązujących w grupie – szanowanie wypowiedzi kolegów.
Cele operacyjne: Dziecko:
- wypowiada się zainspirowane obrazkiem
- opisuje słowne ilustrację
- stosuje poprawnie formy fleksyjne wszystkich odmieniających się części mowy
- właściwie stosuje przyimki, spójniki, przysłówki, liczebniki
- potrafi ułożyć zdanie złożone
- buduje dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi

Metody:
-czynna (działań stawianych do wykonania)
-słowna (objaśnienia)

Formy:
- zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: zestaw obrazków „Ćwiczenia w mówieniu”, kartoniki z cyferkami, woreczek, obrazki laminowane, płyta CD, kartonowe kolorowe obrazki z postaciami z bajek, obręcze, szarfy, tamburyno.


Przebieg:
1. Powitanie w kręgu:
„Witam was, witam was, zaczynamy już czas, jesteś ty, jestem ja raz, dwa, trzy”.

2. „Zgadnij o którym obrazku opowiadam” – zestaw obrazków „Ćwiczenia w mówieniu”.
Dziecko opowiada wybrany obrazek – pozostałe dzieci zgadują, podnosząc odpowiedni nr cyferki odpowiadający opisowi obrazka.

3. Zabawa ruchowa „ Cyferki”
Dzieci w rytm tamburyna poruszają się po sali na przerwę podnoszą z dywanu kartonik z odpowiednią cyfra wskazaną przez nauczyciela.

4. „ Ułóż zdanie”- obrazki laminowane wykonane z E. Zielińską.
Dziecko losuje z woreczka obrazek, na podstawie obrazka układa zdanie, które ma dużo wyrazów.

5. Zabawa taneczna przy piosence „Dwom tańczyć się zachciało”

Dzieci śpiewają tańcząc: Dwóm tańczyć się /zachciało /x3 - kręcą się dookoła w parach. Lecz im się nie udało, pari pari para - przerywają taniec.
Kłócili się /ze sobą /x3 - udają kłótnie wymachując rękami.
Ja nie chcę tańczyć z tobą, pari pari para – pokazują gest odrzucenia. Poszukaj więc /innego/ x3 – rozchodzą się po sali i szukają nowego partnera.
Do tańca zgrabniejszego, pari pari para – dobierają sobie nowe osoby do pary i zabawa zaczyna się od początku.

6. „Opowiedz bajkę” – kartonowe kolorowe obrazki.
Spośród rozsypanych na dywanie kartoników, odwróconych obrazkami do dołu, dziecko wybiera jeden i opowiada bajkę o postaci z obrazka.

7. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.