X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28541
Przesłano:

"Bawię się i komunikuję" - rozwijanie umiejętności wzajemnej komunikacji w relacji nauczyciel - uczeń. Scenariusz sesji kontaktu metodą Ch. Knilla

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH- SESJI KONTAKTU PROWADZONEJ WEDŁUG PROGRAMU CHRISTOPHERA KNILLA
„DOTYK I KOMUNIKACJA”

DATA: 14.04.2014 r.

UCZNIOWIE: dzieci z klasy I- III.

TEMAT: „Bawię się i komunikuję”- rozwijanie umiejętności wzajemnej komunikacji w relacji nauczyciel- uczeń.

CELE:
1. Rozwijanie komunikacji i jakości wzajemnych relacji wśród uczestników.
2. Pozytywne budowanie świadomości interpersonalnej uczniów.
3. Rozwijanie u dzieci pewności siebie i poczucia własnej wartości.
4. Stymulowanie rozwoju funkcji poznawczych.

METODY:
metoda oparta na programie Ch. Knilla „Dotyk i Komunikacja”.

FORMY:
indywidualna, grupowa.

PRZEBIEG SESJI KONTAKTU:

CZĘŚĆ I
Czas trwania – 3 minuty.
Muzyka wprowadzająca, której celem jest wprowadzenie dobrej atmosfery i przygotowanie partnera – ucznia do dalszych części sesji.

CZĘŚĆ II
Czas trwania – 7 minut.
Muzyka staje się bardziej rytmiczna. Nauczyciel poświęca czas na dotyk kończyn- nóg i rąk.

Stopa
1.Wierzch stopy:
- kciukami od środka do palców,
- palcami od środka do palców ( kciuki naciskają podeszwę).
2. Podeszwa:
- płaską dłonią od pięty do palców ( druga dłoń podtrzymuje piętę).
3. Brzeg stopy:
- kciukiem od dołu do góry.
4. Palce:
- od nasady do góry, od małego kolejno.
5. Wierzch stopy:
- od palców do góry, głaszczemy.

Noga
Otaczamy udo bransoletą dwóch rąk i głaszczemy od góry do kostek przy stopach.

Kolano
Masujemy kciukami tworząc ruch obrotowy, następnie kciuki opieramy na środku kolana i palcami masujemy zewnętrzną część nogi.

Udo
Ruchem śrubowym ( wykręcanie bielizny) schodzimy w dół do kostek stóp i potem znów w górę. Na koniec kciukami znów masujemy wierzch stopy.

Palce i dłoń
- bierzemy rękę między swoje płasko położone dłonie, obydwie ręce przekręca się jednocześnie w odwrotnych kierunkach tak jak przy odkręcaniu nakrętki słoika,
- zaciskamy dłoń i kostkami palców pocieramy wewnątrz dłoni,
- ruchami okrężnymi masujemy palce od nasady w górę,
- unosimy rękę ku górze i trzymamy wyprostowaną, lekko naciskając okrążamy kostki nadgarstka obiema rękami,
- palce znajdują się na grzbiecie dłoni, kciukami robimy kółka na wewnętrznej części dłoni.

Ramię
Głaszczemy dłonią w formie bransolety od nasady ramienia do dłoni. Na przemian jedna ręka pracuje, druga trzyma nadgarstek. Ruch śrubowy od nadgarstka do ramienia.

CZĘŚĆ III
Czas trwania- 6 minut.
Muzyka jest bardziej intensywna. Nauczyciel poświęca czas na dotyk centrum ciała, klatki piersiowej i pleców.

Klatka piersiowa
Ręce położone płasko na środku klatki piersiowej. Masujemy w rytm muzyki, tak jakbyśmy rozprostowywali cenną kartkę papieru:
- od środka do zewnątrz,
- od góry do dołu,
- wracamy od góry i w okolicy ramion rozciągamy ręce od zewnątrz do środka.

Brzuch
Płaskimi rękami wykonujemy ruchy z góry na dół jakby opróżniając brzuch. Następnie robimy koło wokół pępka, ręce ułożone są poprzecznie.

Plecy
Ręce płaskie ułożone jedna za drugą przemieszczają się naprzemiennie od przodu do tyłu, od jednego do drugiego boku pleców (okolice łopatek, do pasa). Ręce naciskają idąc do przodu tak jak przy wałkowaniu ciasta.

Kręgosłup
Opuszkami trzech palców masujemy okolice kręgosłupa najpierw ku górze, a następnie w dół. Dłonie ułożone jedna na drugiej tworzą żelazko, którym „prasujemy” okolice kręgosłupa od dołu do góry i z powrotem.

CZĘŚĆ IV
Czas trwania- 4 minuty.
Muzyka jest lżejsza i stanowi akompaniament do mniej intensywnego kontaktu i komunikacji- masaż twarzy.

Twarz
Unosimy głowę dwiema rękami powoli do góry i opuszczamy na dół, przekręcamy ją delikatnie w lewo i w prawo. Następnie masujemy twarz opuszkami palców od nasady nosa w bok nad brwiami, dotykamy powoli policzki od brody w górę.

CZĘŚĆ V
Czas trwania – 3 minuty.
Muzyka zamykająca, przygotowująca do zakończenia sesji. Czas na relaks i stopniowe zamykanie kontaktu i komunikacji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.