X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28504
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wróżby i zabawy andrzejkowe. Scenariusz zajęć świetlicowych

Konspekt do zajęć świetlicowych przeprowadzonych w dniu 28.11.2014r.

Temat: Wróżby i zabawy andrzejkowe.

Cele ogólne: - poznanie tradycyjnych zwyczajów i zabaw ludowych związanych z Andrzejkami,
- kształtowanie umiejętności zabawy w grupie,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,
- integracja wychowanków świetlicy Zespołu Szkół nr3
poprzez tworzenie warunków do wspólnych przeżyć.

Cele operacyjne:

uczeń zna: - historię Dnia Świętego Andrzeja,
- zwyczaje ludowe związane z tym dniem,
- wróżby andrzejkowe,

uczeń rozumie: - potrzebę poszanowania tradycji dla poczucia tożsamości
narodowej,
uczeń potrafi: - współdziałać w grupie,
- kulturalnie odnosić się do innych.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa i indywidualna.

Metody pracy: słowna, czynna.

Pomoce i środki dydaktyczne: świece, łupiny orzecha, miska z wodą, monety 1-groszowe, rekwizyty do wróżb (karty do wróżby „Jaki jesteś”, „Co Cię czeka w niedalekiej przyszłości”, „Mój przyszły zawód”, kolorowe kółka do wróżby „Magiczne kolory”, kartki z numerami do wróżby „Magiczne liczby”), talerzyki, kubeczki, obrączka, różaniec, moneta, suchy kwiat, liść bobkowy, cukierek, piórko, lusterko, pierścionek, kreda, długopis, pędzel, patyki, kamyk, serca z kartonu z imionami dziewczynek i chłopców, szpilki, tekst „Historia Andrzejek”, opisy każdej wróżby w „Księdze wróżb”, dekoracje tworzące odpowiedni nastrój.

Uczestnicy: grupa dzieci ze świetlicy Zespołu Szkół Nr3.

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczestników zabawy przez nauczyciela.

2. Wzajemne poznanie się.

Prowadzący zajęcia zaprasza wszystkie dzieci do kręgu na „Magicznym dywanie” i prosi aby każdy przedstawił się. Następnie każde dziecko otrzymuje karteczkę – wizytówkę, na której pisze swoje imię i przykleja ją do ubrania – ułatwi to porozumiewanie się między sobą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

3. Zapoznanie uczestników zabawy ze zwyczajami związanymi z dniem Św. Andrzeja.

Prowadzący zajęcia zaprasza dzieci do wysłuchania opowieści o andrzejkowych tradycjach.

Nauczyciel mówi:

Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa andros, czyli mąż, a także andeios – odważny, silny.
Dawniej wróżby andrzejkowe miały tylko jeden cel: upewnić młode damy, że ukochany wreszcie się pojawi. Panie wróżyły sobie w dniu imienin Andrzeja, a ] mężczyźni – w dniu imienin Katarzyny. Była to zwykle okazja, aby spotkać się i pobawić przed rozpoczęciem adwentu. Dzisiaj wieczór andrzejkowy do przede wszystkim doskonała zabawa.
Przeniesiemy się teraz w świat wróżb i fantazji do „Krainy Magii” znajdującej się w naszej świetlicy. Aby wejść do tej magicznej krainy, aby nasze wróżby się spełniły musimy, zgodnie ze starym zwyczajem, złożyć dary. Powtórzymy zaklęcie: „Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary” i wrzucimy symboliczny grosik do miski z wodą.

4. Wróżby w trzech „Kącikach wróżb”

W każdym „Kąciku wróżb” jest Wróżka i „Księga Wróżb”

Wróżby w „Kąciku wróżb” nr1

4.1. „Łódeczki”
Nauczyciel przygotowuje dwie łupiny orzecha. Do ich dna przymocowuje zapalone świeczki. Tak przygotowane należy puścić na wodę (świeczki symbolizują dwa żywioły: ogień i wodę). Jedna świeczka to osoba puszczająca łódeczkę, druga świeczka ma imię lubianego chłopca lub dziewczyny. Jeśli łódeczki zbliżą się do siebie jest szansa na ślub, gdy się oddalą, świeczki zgasną lub wpadną w wodę – zniknie miłość zdmuchnięta przez złe moce.
4.2. „Serca”

Nauczyciel przygotowuje dwa czerwone serca z papieru. Na jednym są wypisane imiona chłopców, na drugim imiona dziewcząt. Uczniowie kolejno przekłuwają serca szpilką od czystej strony – na jakie imię trafi na odwrocie, takie imię będzie nosił przyszły ukochany lub ukochana.

4.3. „Mój przyszły zawód”

Karty z symbolami różnych zawodów leżą na stole (rysunkiem do dołu). Poszczególni uczestnicy wróżby odsłaniają po jednej karcie, a od Wróżki dowiadują się kim zostaną w przyszłości.

Wróżby w „Kąciku wróżb” nr2

4.4. „Kubeczki przyszłości”

Uczestnicy tej wróżby podchodzą do stolika, na którym stoją do góry dnem kubeczki, a pod nimi przedmioty symbolizujące przyszłą drogę życiową. Dzieci podnoszą jeden z kubeczków, a Wróżka odczytuje z „Księgi wróżb” znaczenie przedmiotu, który był ukryty pod kubeczkiem.

4.5. „Jaki jesteś”

Na stoliku leżą karty z rysunkami różnych przedmiotów (rysunkiem do dołu). Każdy z uczestników tej wróżby podnosi jedną kartę i pokazuje Wróżce rysunkiem, a ona wyjaśnia jego znaczenie posługując się „Księgą wróżb”.

4.6. „Co Cię czeka w niedalekiej przyszłości”

Na kolorowych kartkach wypisane są przepowiednie. Karty ułożone są w kręgu, napisami do dołu. Dziecko biorące udział w tej wróżbie kręci plastikowym kręglem, po zatrzymaniu cieńszy koniec kręgla wskazuje kartę. Uczestnik wróżby odwraca ją, a Wróżka odczytuje przepowiednie.

4.7. „Kim będzie mój mąż, żona”

W woreczku znajdują się rożne przedmioty określające zawód przyszłego męża lub żony. Uczniowie losują po jednym przedmiocie, a Wróżka odczytuje z „Księgi wróżb” jego znaczenie.


Wróżby w „Kąciku wróżb” nr3

4.8. „Magiczne kolory”

Dzieci losują z „magicznego kapelusza” karteczki w różnych kolorach. Następnie Wróżka czyta z „Księgi wróżb” o jakich przestrogach mówią wylosowane kolory.

4.9. „Magiczne liczby”

Każde dziecko losuje karteczkę z liczbą od 1 do 7. Następnie Wróżka odczytuje z „Księgi wróżb”, co mówią liczby o tej osobie.

4.10. „Patyczki”

Uczestnicy zabawy losują z worka po jednym patyku, po czym Wróżka na podstawie kształtu i wielkości patyka charakteryzuje cechy przyszłego męża czy żony:
patyk długi i świeży to mąż będzie młody i przystojny,
patyk spróchniały i sękaty to mąż będzie stary i schorowany.

4.11. „Wróżba „Buty w drodze do drzwi”

Uczestnicy tej wróżby ustawiają po kolei swoje buty (z lewej nogi) w kierunku drzwi. Czyj but pierwszy przekroczy próg, ten może być pewien, że wkrótce wyjdzie za mąż lub się ożeni.

5. Zakończenie zajęć

Prowadzący zajęcia mówi: spotkanie w „Krainie Magii” dobiega końca. Pamiętajcie, że tylko od Was zależy czy Wasze życzenia się spełnią. Dzisiejsze wróżby były tylko zabawą.
Dziękuje Wam za udział w zabawie i zapraszam w przyszłym roku.

Prowadzący zajęcia:

Sylwia Wolniak – wychowawca świetlicy Zespołu Szkół nr3 w Częstochowie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.