X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2834
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe motyle i kwiaty - konspekt zajęć w grupie dzieci 3 - 4 - letnich

Temat tygodnia: Jestem przyjacielem przyrody!

TEMAT: „ Kolorowe motyle i kwiaty” – zabawa dydaktyczna.

Cel główny:
• Utrwalenie nazw znanych kolorów, umiejętności przeliczania do 5, ustawiania w szeregu oraz przyporządkowywania i łączenia w pary.

Cele szczegółowe:
• rozwijanie umiejętności uważnego słuchania;
• zachęcenie do samodzielnego wykonywania działań;
• rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej;
• doskonalenie umiejętności reagowania na polecenia nauczycielki;
• utrwalenie umiejętności rozpoznawania zapisu własnego imienia;
• kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwienia na jej piękno;
• wdrażanie do czekania na swoją kolej podczas prób wypowiadania się;
• wyrabianie umiejętności swobodnego wypowiadania się w nawiązywaniu do treści wiersza;

Cele operacyjne:

Dziecko:
• rozpoznaje i nazywa wybrane kolory,
• wykazuje zainteresowanie światem przyrody;
• uważnie słucha tekstu czytanego przez N.;
• próbuje wypowiadać się na jego temat;
• słucha z uwagą wypowiedzi kolegów;
• ćwiczy narządy mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne;
• kształtuje prawidłowy tor oddechowy poprzez ćwiczenia oddechowe;
• doskonali pojęcia określające stosunki przestrzenne : nad, pod, obok;
• poprawnie używa określeń: „tyle samo”;
• przelicza do pięciu;
• poprawnie ustawia kwiaty i motyle w szeregu oraz przyporządkowuje i łączy je w pary;
• odszukuje swoje imię w śród imion kolegów i koleżanek;
• aktywnie uczestniczy w zajęciach;

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.

Miejsce: sala przedszkolna

Metody:
• słowna – wiersz, pogadanka, rozmowa kierowana;
• oglądowa – pokaz;
• działań praktycznych – praca samodzielna dzieci;

Pomoce dydaktyczne:
• wiersz A. Przemyskiej „Motylek”;
• koszyk z sylwetami do ilustracji wiersza;
• kolorowe koperty z sylwety kwiatów i motyli;
• kolorowe wizytówki z imionami;
• sznurki z kwiatkami i listkami z bibuły;
• listki od Żaby – strażnika przyrody;
• kolorowy motyl z liściem z tekstem wiersza;
• płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej;

Przebieg zajęć:

1. „Motyl na liściu”:

Dzieci poruszają się swobodnie do muzyki puszczonej z płyty CD.
Nauczycielka zwraca uwagę dzieci, na motyla na liściu umieszczonego na tablicy tematycznej. Motyl jest bardzo kolorowy wiec zadaje dzieciom pytanie, czy znają jakiś kolor.
Kiedy dzieci nazwą już wszystkie barwy strojące skrzydełka motyla zaciekawia liściem.

2. Wysłuchanie wiersz A. Przemyskiej „Motylek” przedstawionego za pomocą sylwet.

3. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.

• Gdzie fruwał motylek?
• O czym myślał, patrząc na kwiaty?
• Dlaczego myślał, że słonko to duży kwiat?
• Czy motylek był smutny, czy wesoły?

4. „Motylki i kwiatki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniem ortofonicznym.

Nauczycielka rozkłada na podłodze po sali kolorowe kwiaty, a każde dziecko otrzymuje sylwetę motyla. Podczas muzyki z płyty CD dzieci poruszają się po sali pomiędzy kwiatami. Podczas przerwy w muzyce na hasło „motylki na kwiatki” dzieci kucają przy kwiatkach, trzymają sylwety nad kwiatkami i i mówią: „fii, fii, fru, fru”. Po ponownym usłyszeniu muzyki poruszają się po sali.

5. „Deszcz kolorowych liter” – zabawa dydaktyczna, element metody dr I. Majchrzak.

Nauczycielka podrzuca kolorowe wizytówki z imionami. Dzieci odszukują swoje wizytówki.

6. „Każdy motyl ma swój kwiatek” – zabawa dydaktyczna.

Dzieci na polecenie nauczycielki zawiązują kolo, puszczają ręce i siadają na dywanie. Nauczycielka stawia na środku kosze z kolorowymi kopertami. Prosi dzieci, aby podeszły do koszyka i wzięły kopertę w kolorze swojej wizytówki.
Zadaniem dzieci jest ułożenie w szeregu kwiatków i motyli i przeliczenie, a następnie łączenie w pary kwiatów i motyli – układanie motyli na kwiatach, używanie określenia: „tyle samo”. Kolejność i czynności w zabawie są kierowane przez nauczycielkę,

7. „Listki tańczą na wiosennym wietrzyku” – ćwiczenia oddechowe.

Nauczycielka rozwiesza dzieciom nad głowami na sznurku bibułowe listki. Zadaniem dzieci jest wprawienie ich w ruch dmuchając na nie.

8. „Listki przyjaciela przyrody” – zakończenie zajęcia.

Wręczenie dzieciom listków od Żaby, do wklejenia na karcie „Przyjaciela przyrody”, w nagrodę za pięknie wykonane zadania, piękne uczestniczenie w zajęciach.

A. Przemyska
„Motylek”

Motylek lekki
fruwa nad łąką,
w dole są kwiaty,
w górze jest słonko.
Fii, fii, fruu, fruu! –
wesoło, wesoło mu.

Motylek lekki
fruwa nad światem,
myśli, że słońce,
jest dużym kwiatem..
Fii, fii, fruu, fruu! –
wesoło, wesoło mu.

Motylek lekki
w trawie się błąka,,
myśli, że kwiaty,
to małe słonka.
Fii, fii, fruu, fruu! –
wesoło, wesoło mu.

• Gdzie fruwał motylek?
• O czym myślał, patrząc na kwiaty?
• Dlaczego myślał, że słonko to duży kwiat?
• Czy motylek był smutny, czy wesoły?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.