X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28289
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapasy wiewiórki - układanie historyjki obrazkowej z wykorzystaniem gałązki logicznej (narzędzie TOC)

Cele:
- rozwijanie logicznego myślenia poprzez wyrabianie umiejętności posługiwania się gałązką logiczną ( TOC ),
- poznanie niektórych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku - wiewiórka,
- rozwijanie umiejętności językowych,
Metody: techniki aktywizujące TOC, słowna, obrazowa,
Formy: indywidualna, grupowa,
Pomoce dydaktyczne: historyjka obrazkowa dla każdego dziecka, emutikony, kartki A4, kleje, obrazki, dywaniki, kredki, karta pracy, szarfy


Przebieg:
1.„Wiewióreczka” zagadka, wprowadzenie do tematu
Mam biały brzuszek, rudy ogonek, w dziupli orzeszek, a także domek.
Po drzewach bardzo szybko skaczę, uciekam w popłochu, gdy dzieci zobaczę. (wiewiórka)
2.„Wiewiórka” prezentacja multimedialna, przybliżenie zwyczajów wiewiórki
Wiewiórka:
- jest gryzoniem o mocnych, ostrych zębach,
- futro w kolorze rudym do ciemnobrązowego z zawsze białym brzuszkiem, zimą zmienia barwę na popielate,
-są niesamowicie zwinne i szybkie,
- ogon jest puszysty prawie tak długi jak reszta ciała,
- odżywia się nasionami, pędami, grzybami, owocami, a także owadami
- gromadzi zapasy w dziupli, a także zakopując np. nasiona (przyczynia się do rozsiewu nasion drzew),
- gniazda buduje w koronach drzew, często wykorzystuje stare gniazda wronie.
3.„Wiewiórki do dziupli” zabawa ruchowa
4.„Zapasy wiewiórki” opowiadanie historyjki obrazkowej w oparciu
o gałązkę logiczną z zastosowaniem zwrotów: kiedy, to
- omówienie treści obrazków,
- ustalenie kolejności zdarzeń (układanie historyjki),
- układanie historyjki z zastosowaniem zwrotów: kiedy..., to...- gałązki logicznej,
- naklejanie obrazków na kartkę wg kolejności zdarzeń
Np.
- Kiedy wiewiórka usiadła na gałęzi, to zaczęła się rozglądać dookoła,
- Kiedy zaczęła rozglądać się dookoła, to dostrzegła w trawie orzechy,
- Kiedy dostrzegła w trawie orzechy, to postanowiła je pozbierać,
- Kiedy je pozbierała, to ukryła je w dziupli,
- Kiedy ukryła je w dziupli, to mogła zasnąć snem zimowym.

5.„Co się mogło wydarzyć” wymyślanie zakończenia historyjki, rozwijanie logicznego myślenia
6.„Wiewióreczka mała” zabawa ruchowa przy piosence
7.„Wiewiórka” szukanie różnic, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
8.Zakończenie spotkania, podsumowanie zdobytych informacji
-kto był bohaterem spotkania?
- jak wiewiórki przygotowują się do zimy?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.