X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28224
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kłopoty kurki - zajęcie koleżeńskie dla nauczycieli

ZAJĘCIE KOLEŻEŃSKIE DLA NAUCZYCIELI

Temat zajęcia: Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. ,,Kłopoty kurki” z
wykorzystaniem teatrzyku pacynek.

Cele ogólne:
-przybliżenie tradycji Świat Wielkanocnych
-doskonalenie koordynacji słuchowo- ruchowej
-integracja grupy przedszkolnej

Cele szczegółowe:
-wdrożenie do uważnego słuchania nauczycielki
-kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
-kształcenie wyobraźni
-rozwijanie pojemności płuc:wyrabianie umiejętności delikatnego i silnego dmuchania
-rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej
-kształtowanie spostrzegawczości wzrokowej
-rozwijanie umiejętności segregowania wg określonej cechy (kolor, wielkość)
-ćwiczenie umiejętności przeliczania w zakresie czterech
-doskonalenie słuchu muzycznego
-wdrożenie do przestrzegania określonych zasad podczas zabawy
-rozwijanie koncentracji uwagi

Metody pracy:
- Pedagogika Zabawy- KLANZA
-Odimienna metoda nauki czytania I. Majchrzak
- E. Gruszczyk- Kolczyńska ,,Dziecięca Matematyka”
-Metoda Gimnastyki Twórczej W. Sherborne

Forma pracy:
-grupowa
-indywidualna

Pomoce:
Pacynki do teatrzyku, gniazdko, jajka, instrument perkusyjny- talerze, piórka, koperty, liczmany- jajka w dwóch kolorach i dwóch wielkościach, dywaniki do liczenia, płyta CD z nagraniem piosenki, tablica korkowa, ilustracje kur- białej i czarnej, czekoladowe jajka.


Przebieg:
1. Powitanie piosenka Klanzy: ,,Wszyscy są...”
Nauczyciel prosi dzieci aby ustawiły się w kole. Dzisiaj w przedszkolu mamy gości, proszę przywitajmy ich. Dzieci mówią: Dzień dobry, a teraz my powitajmy się naszą piosenką- Wszyscy są... . Dzieci wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę: Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy /3x
Usiądźcie teraz w kole i mi powiedzcie, kto z was wie jaką teraz mamy porę roku? Dzieci odpowiadają: Wiosnę. A czy wiecie, jakie święta mamy wlaśnie wiosna? Dzieci odpowiadają: Wielkanoc. Kto z was mi powie z czym nam się kojarzy Wielkanoc? Dzieci odpowiadają: z jajkami, pisankami, kurami, zajaczkiem wielkanocnym itd. Wspaniale! Chciała bym, abyście za chwilę usiedli przed naszym tetrzykiem i obejrzeli przedstawienie o kłopotach kurki. A zatem zapraszam do teatru. Dzieci siadają przed sceną teatrzyku.
Nauczyciel zapowiada przedstawienie: Uwaga, uwaga teatrzyk ,,Wesoły skrzat”, zaprasza na przedstawienie ,,Kłopoty kurki”(uderzenie talerzami po zapowiedzi).
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. ,,Kłopoty kurki” z wykorzystaniem teatrzyku pacynek.
Dekoracje: W tle przyczepione elementy tworzące wiejskie podwórko (kurnik, stodola, dom, płot, drzewa). Na scenie leży uwite gniazdko z wikliny.
Wchodzi kurka.

Kurka
Ko. ko. Ko na podwórku wiosna już
I śnieg stopniał, słonko grzeje,
czas poszukać gdzieś jedzenia.
O ziarenka! Smaczne, pyszne
I robaczka też już mam!
Wszystko pyszne, mniam, mniam, mniam.
Kogut
Kukuryku, kukuryku
Kurko miła,
czy już jajka dziś znośiłaś?
Kurka
Och kogutku!
Nie znosiłam,
teraz na podwórku byłam.
Lecz już wracam w gniazdko siadam
i jajeczek dużo składam.
(kurka wskakuje do gniazdka i wysiaduje jajka)
Kogut
To ja biegnę, pa kochana,
bo nie jadłem nic od rana.
(kogut wychodzi. Kurka po chwili wstaje z gniazdka).
Kura
Dużo jajek naskładałam,
lecz z liczeniem kłopot mam.
Ile jajek w gniazdku mam?
(kura liczy)
jeden, trzy, pięć.
(kura zwraca się do publiczności)
Oj, czy dobrze liczę?
A może wy dzieci mi pomożecie?
(kurka wybiera dziecko, dziecko przelicza jajka-
jeden, dwa, trzy)
Ach tak!
Zniosłam piękne jajka trzy,
więc na spacer czas już iść!
(kurka wychodzi)
(Wchodzi wielkanocny zajączek)
Zajączek
Już niedługo jest Wielkanoc,
trzeba szukać jajka,
bo na każdym świątecznym stole
musi być pisanka.
(Zając podchodzi do gniazdka)
Och, znalazłem! Są wspaniałe!
Teraz je zabiorę.
A w mym domku zaraz farbką,
zrobię na nich piękny wzorek.
(Zając zabiera jajka i wychodzi.
Wraca kurka).
Kura
Gdzie są jajka?
Kto je zabrał?
Przecież były tutaj!
Ko, ko, ko co ja zrobię,
jestem taka smutna.
(Wchodzi baranek)
Baranek
Be, be kurko!
Co się stało?
Czemuś smutna taka?
Kura
Zagineły moje jajka
Nie widziałeś, kto je wziął?
Z nich moje dzieci- kurczątka
się wyklują.
Baranek
Ja niestety nie widziałem,
bo na łączce dziś hasałem.
Teraz znowu idę tam. Pa.
Kura
Oj, ja biedna co ja zrobię,
gdzie mam szukać jajek mych?
(Wchodzi świnka)
Świnka
Co się stało kurko miła,
czemu krzyku narobiłaś?
Kura
Świnko, świnko jajek nie ma,
kto je zabrał, może wiesz?
Świnka
Och, niestety nie widziałam,
bo w mym błotku ryjek miałam.
I już wracam tam. Pa.
Kura
Co ja zrobię?
Co ja pocznę?
(Wchodzi kogut)
Kogut
Kukuryku, kukuryku!
Co ja słyszę!
Kradzież w kurniku?!
Kura
Tak kogutku mój kochany,
już naszych jajek nie mamy!
Kto je porwał, kto?!
(Wchodzi zajączek wielkanocny)
Zajączek
Kurko droga, kurko miła
ja pisanki z nich zrobiłem,
bo Wielkanoc już za chwilę.
(Wbiega baranek)
Baranek
Spójrzcie wszyscy, ktoś tam idzie...
Kogut (radośnie)
Pstrokate kurczaki!
Kura (zdziwiona)
- Czy to moje są maleństwa
Te małe bobaski?
Przecież jajka były białe
A nie w paski, kwiatki.
Kogut (do kurki)
Te kurczaczki się wykluły
z przepięknych pisanek
co je zając dzisiaj zrobił
z zaginionych jajek.
Zajączek
Pani kurko, czy nie piękne
są pani bobasy?
Swą urodą przebijają
Świąteczne frykasy.
Baranek
Nie ma jajek na Wielkanoc,
zamiast nich kurczaczki
Lecz niezwykłe, wyjątkowe
W kwiatuszki i paski.
Kura
Chodźcie dzieci me kochane,
pójdziemy na spacer
Niech was wszyscy podziwiają
i Wielkanoc już witają.
(Wszyscy zchodzą ze sceny)
3. Rozmowa na temat przedstawienia.
Co robiła kurka w kurniku?
Jaki kłopot miała kurka?
Kogo kurka pytała o zaginione jajka?
Czy jajka się odnalazły?
Kto zabrał jajka i dlaczego?
4. Zabawa ruchowa z wizualizacją ,,Piórka”
Nauczycielka mówi. Posłuchajcie dzieci. Nasza biedna kurka szukając swoich dzieci zaglądała w różne miejsca, biegała to tu, to tam, a podczas tych poszukiwań zgubiła kilka piórek. Ciocia Monika je znalazła i przyniosła nam do zabawy. Rozdam wam za chwilę piórka i pobawimy się przy muzyce w zabawę jak to piórko wędrowało po podwórku.
Nauczycielka rozdaje piórka, wydaje polecenie: połóżcie piórka na podłodze, następnie włącza muzykę i opowiada.
Pewnego razu kurka biegając po podwórku zgubiła piórko. Piórko leżało na podwórku. (Kładziemy piórko na podłodze). Wkrótce zaczął wiać delikatny wietrzyk.(Kładziemy się na brzuszku, na podłodze i dmuchamy delikatnie napiórko). Dzieci dmuchają. Nagle zerwał się silniejszy wietrzyk i poderwał piórko w górę (Wstajemy, bierzemy piórko w rączki i dmuchamy na nie mocno, tak by wysoko polecialo). Wiatr jest nadal silny, piórko wysoko lata, ogląda świat z góry (Mocno dmuchamy na piórko). Wiatr w końcu cichnie i piórko delikatnie opada, jednak zatrzymuje się na gałązce drzewa (Wasze rączki to gałązka- łapiemy piórko), ale silny podmuch (Mocno zdmuchujemy piórko z dłoni),zrzuca je na ziemię.
Nauczycielka dziękuje za zabawę i prosi złożenie piórek do koszyczka. Dzieci oddają piórka.
5. Klasyfikowanie i przeliczanie wg koloru i wielkości.
Nauczycielka mówi:
Poproszę, aby każdy z was podszedł do stolika i wybrał kopertę ze swoim imieniem, a następnie usiadł przed wybranym przez siebie dywanikiem. Zajrzyjcie teraz do kopert i zobaczcie co tam jest?
Nauczyciel pyta: Co macie w kopercie?
Dzieci: Jajka
Nauczycielka: Czy wszystkie jajka wyglądają tak samo?
Dzieci: Nie
Nauczycielka: Proszę abyście jajka ułożyli w dwóch grupach. W kazdej grupie jajka muszą być tego samego koloru. W jednej grupie jednego koloru, a w drugiej drugiego.
Dzieci dzielą jajka na kolory- czerwony i żółty.
Nauczycielka pyta:
Jakiego koloru są jajka?
Dzieci:
czerwony i żółty
Nauczycielka: A może ktoś z was przeliczy jaja czerwone. Czy jajka różnią się tylko kolorami?
6. Dzieci: Nie
Nauczycielka:
7. Podzielcie teraz jajka wg wielkości.
Dzieci dzielą.
Nauczycielka:
Jakiej wielkości są te jajka?
Dzieci:
Małe i duże.
Dziękuję wam za zabawę, proszę odłóżcie z powrotem do koperty swoje jajka. Dzieci odkładają. A teraz proszę ustawcie się w kole i posłuchajcie czy znacie tę melodię. Dzieci słuchają fragmentu i odgadują co to za piosenka.
8. Ilustracja ruchowa piosenki pt. ,,Z jajkiem i zającem”
Dzieci śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę.
9. Podsumowanie zajęć
O czym rozmawialiśmy dzisiaj na zajęciach? O czym opowiadał teatrzyk?
Co kojarzy się z Wielkanocą?
10. Ewaluacja
Podczas naszej dzisiejszej opowieści jajek szukała kurka, jest też na Wielkanoc taki zwyczaj, że dzieci szukają ukrytych w różnych miejscach czekoladowych jajek. Teraz wy się zabawicie w poszukiwaczy. Wstańcie i szukajcie w sali ukrytych kolorowych pisanek.Kto je znajdzie trzyma w ręku i przychodzi do mnie, bo potem będzie inna zabawa.
Dzieci szukają jajek.
Nauczycielka:
Przypomnijcie sobie wszystkie dzisiejsze zabawy.
Komu dzisiejsze zajęcie się podobało położy jajeczko do koszyczka, który stoi pod kurką żółtą, a komu się nie podobało, do koszyczka stojącego pod kurką czarną.
Dzieci wrzucają jajka do koszyczków.
Kurka żółta powiedziała mi, że poczęstuje dzieci swoimi jajeczkami po obiadku.
Opracowała E. Dmowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.