X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28072
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Żegnamy cię Zimo - scenariusz zajęć 4 latki

Temat zajęć: Żegnamy cię zimo.

Termin realizacji: 19.01.2015 r.
Uczestnicy: dzieci 4-letnie
Przygotowała i prowadziła: Małgorzata Oleńska

Cele ogólne:

- usystematyzowanie i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat pierwszych oznak wiosny,
- rozwijanie sprawności manualnej i spostrzegawczości.

Cele szczegółowe:

Dziecko powinno:
- odczytać globalnie nazwę ZIMA, WIOSNA,
- przyporządkować do danej pory roku przedmiot dla nie charakterystyczny,
- znać nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów,
- określić czy zdanie jest prawdziwe czy nie,
- reagować na polecenia nauczyciela,
- starannie wykonać zadanie, rozplanować przestrzeń na kartce.

Metody:
- słowna – bajka logopedyczna,
- czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania,
- oglądowa – rekwizyty i ilustracje,

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa

Pomoce dydaktyczne: koszyk z obrazkami i rekwizytami charakterystycznymi dla zimy i wiosny, dwa pudełka, napisy – ZIMA i WIOSNA, opaski z emblematami, ilustracje kwiatów wiosennych, magnetofon, płyta z nagraniem „Wiosna” Vivaldiego, brystolowe elementy kwiatka, klej, kartka kolorowego papieru.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.„Tajemniczy koszyk” – zabawa klasyfikacyjna
Nauczycielka wprowadza dzieci w nastrój zaciekawienia opowiadając o tym, że po wejściu do przedszkola znalazła tajemniczy kosz. Sala przedszkolna była otwarta a portier przy wejściu powiedział jej, że rano z przedszkola wyszły dwie panie: Wiosna i Zima.
N-l mówi dzieciom, że w koszu znajdują się rzeczy należące do obu Pań. Proponuje, aby wspólnie wyciągnąć zawartość kosza przypisując kolejne rzeczy do jednej z Pań.
Porządkowanie wyciągniętych z kosza rzeczy i umieszczanie ich pod odpowiednim napisem:

ZIMA WIOSNA
szalik tulipan
czapka radosna chmurka
śnieżna kulka słoneczko
śnieżynka trawka
sanki chusteczka pod szyję
bałwan bocian

2.„Prawda czy fałsz”
Krótkie podsumowanie wiadomości zdobytych podczas całego tygodnia, dz. określają czy zdanie jest prawdziwe czy nie.

- Wiosną można rzucać się śnieżkami i jeździć na sankach.
- Pierwszym wiosennym kwiatkiem jest przebiśnieg. - Żonkil jest wiosennym kwiatkiem i żółty.
- Zimą bociany szukają żabek, które ukryły się pod lodem.
- Po śniegu można jeździć na nartach i na sankach.

3. Zabawa ruchowa „Tańczy Wiosna z panią Zimą”
Dzieci dostają od n-la opaski z jednym z emblematów: bałwan, sanki, krokus, bocian.
Wszystkie dzieci kucają. N-l włącza muzykę. Wstają i tańczą te dzieci, które mają na głowach opaskę z emblematem trzymanym w górze przez n-la. Uderzenie w tamburyno oznacza zmianę emblematu i tańczą kolejne wskazane dzieci. Zabawa powtarzana jest kilka razy.

4. Bajka logopedyczna „Porządki pszczółki”

5. Zagadki obrazkowe „Jaki to kwiat”
N-l odsłania fragmenty ilustracji kwiatów wiosennych (żonkil, tulipan, przebiśnieg, krokus) a dzieci próbują je prawidłowo nazwać.

6. „Pożegnalny kwiatek dla pani Zimy” – praca indywidualna przy stolikach.
Dzieci otrzymują gotowe elementy (łodygę z liściem, płatki) tulipana, składają go według objaśnień n-la (pomocą jest wzór wiszący w widocznym dla dz. miejscu) i przyklejają na kolorową kartkę.

7. Porządkowanie stanowiska pracy.


Bajka logopedyczna „Porządki pszczółki”

N-l opowiada i pokazuje co robi pszczółka – języczek. Dzieci naśladują ruchy n-la.
Gdy gorące słoneczko zajrzało do pszczelego ula mała pszczółka właśnie się obudziła. Mocno się przeciągnęła (przeciągamy się), ziewnęła (ziewamy), przetarła oczka (przecieramy oczy) i zaciekawiona wyjrzała na zewnątrz (wyciągamy język) i rozejrzała się dookoła (ruchy języka w górę, w dół, w prawo, w lewo). Z radością spostrzegła, że stopniał śnieg i pomyślała, że lada dzień zawita na łąkę wiosna. Pomyślała „Trzeba zrobić porządki w ulu” i zabrała się do pracy. Najpierw wyczyściła wejście do ula (powolne oblizywanie wargi górnej i dolnej), później zabrała się za czyszczenie podłogi (przesuwanie języka w kierunku dolnych dziąseł) i ścian (przesuwanie języka w bok na policzkach). Następnie postanowiła pomalować sufit (przesuwanie języka po podniebieniu). Po tych wielkich porządkach pszczółka postanowiła przekąsić troszkę miodku (naśladujemy ruchy żucia). Po jedzeniu pszczółka oblizała ząbki żeby były czyste: najpierw górne, później dolne (przesuwamy językiem po zębach wewnątrz i na zewnątrz zębów) i napiła się wody (składamy dłonie w koszyczek i przysuwamy do ust, udajemy, że pijemy). Pszczółka z zadowoleniem wyfrunęła z ula i cichutko pobzykując pofrunęła szukać pierwszych kwiatków (bzzyy, bzzyy...).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.