X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28041
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przybysze z kosmosu - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 5 i 6-letnich
w Publicznym Przedszkolu nr 19 w Rzeszowie

Osoba prowadząca: mgr Marta Łempa
Data: 21.04.2015 r.

Tydzień IV
Temat: Cuda i dziwy
Temat dnia: Przybysze z kosmosu
Miejsce realizacji: przedszkolna sala

Cele ogólne:
- kształtowanie koordynacji ruchowej
- rozpoznawanie kierunku linii melodycznej
- rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej
- rozwijanie umiejętność opowiadania na postawie historyjki obrazkowej

Cele operacyjne:
Dziecko:
- poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne z gazetą
- rozpoznaje kierunek linii melodycznej
- buduje opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej
- tworzy ufoludka wg własnego pomysłu

Metody pracy:
- podające
- aktywizujące
- praktyczne

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne: klocki, historyjka obrazkowa „Dziwna przygoda”, instrumenty, obręcze, kartki, farby flamastry, kredki, gazety.


Przebieg zajęć
Część I
1. Powitanie piosenką „Zielona Wyspa.”
2. Spotkanie z ufoludkiem – słuchanie rymowanki recytowanej przez nauczyciela, ilustrowanej sylwetą ufoludka.
Jestem Ufuś piegowaty, choć jesteście jeszcze mali.
mam ubranko w srebrne łaty,
Złego nic mi nie zrobicie?
a na głowie czułki dwa,
Czy bać muszę się o życie?
skaczę lekko: hopsa, sa. Chętnie z wami porozmawiam.
Mieszkam sobie we wszechświecie, Przyjacielski ukłon składam.
podróżuję w swej rakiecie. Ziemia piękną jest planetą,
Przyjaciela zdobyć chciałem,
choć od mojej tak daleką.
więc na Ziemię przyleciałem.
Poznać wasze chcę zwyczaje
Zaprzyjaźnić chcę się z wami,
i pozwiedzać różne kraje.
• Rozmowa z dziećmi na temat: Czy w kosmosie można spotkać żywe istoty?
• Wyjaśnienie pojęcia ufoludek.
• Zachęcanie do wypowiadania się na temat wyglądu przybyszów z innych planet, zwrócenie uwagi na budowanie pełnych zdań.
3. Ćwiczenia grafomotoryczne – kolorowanie obrazka wg kodu.

Część II
Ćwiczenia poranne
1. Zabawa orientacyjno porządkowa – „Planety” – dzieci biegają po Sali do dźwięku tamburynu, gdy n. przestanie grać dzieci tworzą kilkoosobowe koła – planety.
2. Ćwiczenie nóg Jak sprężynka.
Dzieci wykonują rytmiczne przysiady i wspięcia w tempie uderzeń nauczyciela w bębenek.
3. Ćwiczenia tułowia Wyjrzyj przez okienko.
Dzieci dobierają się parami. Stają bokiem naprzeciwko siebie, podają sobie wewnętrzne ręce
i podnoszą je w górę, tworząc bramki. Wykonują kolejno skręt w stronę podniesionych rąk – wyglądają przez okienko i wracają do postawy wyjściowej (stopy cały czas mają opar¬te o podłogę). Po kilku skrętach w jedną stronę podają sobie przeciwne ręce i wyglądają w drugą stronę.
4. Rytmiczny marsz po kole.


Część III
1. Opowiadanie historyjki obrazkowej „Dziwna przygoda”.
Nauczyciel demonstruje dzieciom ilustrację przedstawiające przygodę pewnego chłopca, który marzy o locie w kosmos. Dzieci przyglądają się obrazkom, następnie opowiadają historyjkę – określają skutek, przyczynę zdarzeń, wymyślają imiona postaciom, wymyślają jej dalszy ciąg. Zwrócenie uwagi na poprawne użycie zwrotów.
2. Zabawa Lot rakiety – rozpoznawanie kierunku linii melodycznej.
Dzieci przykucają. Kiedy nauczyciel gra dźwięki wznoszące się, pomalutku podnoszą się, aż do wyprostu; kiedy gra dźwięki opadające – ze stania ponownie przykucają. Podczas zabawy nauczyciel w każdym momencie może zmienić ruch rakiety – dzieci muszą uważnie słuchać
i reagować odpowiednim ruchem.
3. Zabawa twórcza „Jak wygląda ufoludek?”
Dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, jak mógłby wyglądać ufoludek. N. mówi, żeby zwróciły uwagę na jego kolor, wielkość, kształt ciała, głowy, jakieś umiejętności, sposób mówienia, poruszania się. Po chwili dzieci opowiadają o swoich wyobrażeniach.
4. Zabawa konstrukcyjna rozwijająca wyobraźnię „Ufoludek”.
Dzieci podzielone są na trzy zespoły, każdy z nich otrzymuje zestawy klocków, z których tworzą na dywanie postacie ufoludków.
5. Zabawa plastyczna „Mój ufoludek”.
- dzieci otrzymują kartki oraz farby
- zadaniem dzieci jest nanieść na kartkę dużą krople farby
- dzieci rozdmuchują krople farby na fantazyjne kleksy
- do powstałych kleksów domalowują flamastrami dodatkowe elementy
- dzieci nadają imiona swoim ufoludkom.

Część IV
Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem gazet, rozwijające koordynację ruchową.
Część wstępna.
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
Dzieci wchodzą do sali i poruszają się w dowolny sposób, ostrożnie, między rozłożonymi gazetami. Na polecenie prowadzącego zatrzymują się i każde dziecko podnosi gazetę.
• Zabawa ożywiająca.
Dzieci biegają z wymijaniem się i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocne uderzenie w tamburyn i hasło: Burza, dzieci zatrzymują się i – przyjmując dowolną pozycję – chronią się przed zmoknięciem, wykorzystując gazety.
Część główna.
• Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety – w skłonie w przód wymachy gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach wyprost i potrząsanie gazetą w górze.
• Klęk podparty, dłonie ułożone na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz, ręce zgięte w łokciach – opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórzone ostatni raz ćwiczenie pozwoli przejść do leżenia przodem za przesuwaną gazetą.
• W leżeniu przodem – unoszenie gazety trzymanej oburącz za końce (ręce zgięte w łokciach, skierowane w bok), dmuchanie na gazetę i wprowadzanie jej w ruch.
• Położenie gazety na podłodze, zwinięcie jej po przekątnej w rulonik i przeskakiwanie przez nią bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca (ćwiczenie można urozmaicić, łącząc się w dwójki, trójki – dzieci układają ruloniki jeden za drugim i kolejno wykonują skoki, zachowując odstępy).
• W staniu, rulonik trzymany z przodu za końce – przełożenie nogi przez rulonik, wytrzymanie w staniu jednonóż, wykonując dowolne ruchy uniesioną nogą, a następnie powrót tą samą drogą do pozycji wyjściowej (ćwiczenie należy wykonywać prawą i lewą nogą na zmianę).
• Ugniecenie gazety tak, aby powstała kulka (piłeczka) – rzuty i chwyty kulki w miejscu, w chodzie, w biegu, rzuty i chwyty z wykonywaniem dodatkowych zadań, np.: przed chwytem klaśnięcie, dotknięcie ręką podłogi, zakręcenie rękami młynka, wykonanie obrotu itp.
• W leżeniu przodem – przetaczanie kulki z ręki do ręki, podrzucanie kulki oburącz, jednorącz.
• Marsz z kulką położoną na głowie, utworzenie dwóch szeregów oddalonych od siebie o 5–6 kroków.
• Wyścigi szeregów.
Dzieci wkładają swoje kulki między kolana. Na sygnał zamieniają się miejscami, skacząc obunóż skokiem kangura. Wygrywa szereg, którego zawodnicy pierwsi ukończyli wyścig i żaden z nich w czasie skoków nie zgubił kulki. Zabawę powtarzamy kilka razy. Możemy wprowadzić współzawodnictwo, gdy liczba uczestników w szeregach jest jednakowa.
Część końcowa.
Ćwiczenia korektywne i uspokajające.
• Marsz we wspięciu na palcach z kulką położoną na głowie, przejście do siadu skrzyżnego.
• W siadzie skrzyżnym – wykonywanie skrętów głową w prawo –w tył i w lewo – w tył.
• W siadzie podpartym, kolana rozchylone, kulka między stopami – podrzucanie kulki stopami, chwytanie jej rękami.
• W marszu, kulka położona na dłoni (prawej, lewej) – ćwiczenie oddechowe: wykonanie wdechu nosem i próba zdmuchnięcia kulki z dłoni.
Czynności porządkowe: odłożenie kulek na wyznaczone miejsce, omówienie zajęć, ocenianie aktywności i inicjatywy twórczej dzieci.

UWAGI:
• Nauczyciel może poprowadzić zajęcia ucharakteryzowany na ufoludka – zielone ubranie, pomalowana twarz, opaska z czółkami.
• Można zastawać elementy dekoracyjne w sali – zbudowaną z pudełek, folii aluminiowej rakietę kosmiczną, podwieszone pod sufitem wykonane z talerzyków jednorazowych kosmiczne spodki latające, na ściany przykleić papierowe gwiazdy i planety, pojazdy kosmiczne.
• Można poprosić, aby w dany dzień dzieci zostały ubrane na kolor zielony, należy wykonać im kosmiczne opaski z czółkami.


Niniejszy scenariusz został opracowany na podstawie przewodnika metodycznego do wychowania przedszkolnego MAC, dostępnych w Internecie publikacji o kosmicznej tematyce oraz własnych pomysłów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.