X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27936
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sport to zdrowie - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Scenariusz zajęć do programu ogólnopolskiego „Ruch to zdrowie”.
Temat : Ruch to zdrowie
Prowadząca : Jadwiga Bobusia
Data: 20.11.2014r
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr. „Skrzaty”
Cele ogólne:
• Wdrażanie dzieci do dbania o zdrowie poprzez uprawianie różnego rodzaju sportów.
• Poznanie różnych dyscyplin sportowych i niektórych znanych sportowców.
Cele operacyjne:
• Wie jakie korzyści płyną z uprawiania sportu,
• Zna rodzaje dyscyplin sportowych,
• Potrafi podzielić sporty na zimowe i letnie,
• Potrafi zgodnie ćwiczyć w grupie,
• Rozwija spostrzegawczość i odwagę,
• Kształtuje umiejętność koncentracji uwagi,
• Potrafi brać udział w zawodach, zna zasady fair – play.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zespołowa
Metody pracy:
• Czynne – samodzielnych doświadczeń, kierowanie aktywnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń,
• Oglądowe – pokaz, przykład,
• Słowne – rozmowa, opowiadane, żywego słowa.

Pomoce:
Rysunki związane ze sportem, zdjęcia sportowców, strój gimnastyczny oraz obuwie sportowe, szarfy do ćwiczeń, woreczki, piłki, kosze, hula- hop, pachołki, kostka do gry , wiersz A. Świętochowski, pamiątkowe medale, które zostaną wręczone na koniec spotkania dzieciom.


Przebieg zajęć
Poranek
1. Zabawa przy piosence „Chodźmy wszyscy tu do koła”
2. Zabawa ruchowa „Mało na nas..”
3. „Zrób tyle ile pokazuje kostka” – zabawa ruchowa. N. ma przygotowane kartoniki z oczkami takimi, jak na kostce do gry. Dzieci poruszają się po całej sali z rytmem podanym przez N. Gdy muzyka milknie ,N. pokazuje kartonik i prosi dzieci, aby zrobiły tyle pajacyków ( przysiadów, podskoków itp.), ile wskazuje liczba oczek na kartoniku.
4. „Wyścig końskich zaprzęgów” – dzieci dobierają się w pary, jedno jest koniem, a drugie woźnicą. Naśladują ruchem jazdę zaprzęgu.

Zajęcia właściwe

1. Piosenka „Taniec połamaniec”.
2. N. Zapraszam dzieci do krainy aktywności fizycznej.
3. Czytanie wiersz pt. „Sport” Adam Świętochowski

"SPORT"
Każdy przedszkolak o tym wie:
Chcesz być zdrowym ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa
Są reguły, jest zabawa.

Prawą nogą wypad w przód
I rączkami zawiąż but

Powrót, przysiad, dwa podskoki
W miejscu bieg i skłon głęboki
Wymach rączek w tył, do przodu
By rannego nie czuć chłodu.
4. Rozmowa na temat aktywności ruchowej. Przybliżenie dzieciom tematyki
związanej z aktywnością ruchową, a w szczególności zwrócenie uwagi na
korzyści płynące z jej uprawiania. N. pyta dzieci; Jak myślicie dlaczego należy
ćwiczyć? Każda odpowiedz jest dobra.
Bo;
- Jesteśmy coraz silniejsi i możemy wykonać różne prace np. pomagać mamie,
- Jeśli mamy dobrą kondycję, to będziemy dobrze biegać, a wtedy będziemy wygrywać zawody sportowe;
- Kształtujemy postawę naszego ciała;
- Utrzymujemy dobry stan zdrowia (serduszko i wszystkie organy są zdrowe ponieważ ćwicząc dotleniamy je),
- Jesteśmy bardziej radośni, odstresowani,
- Jest nam cieplej, ponieważ poprawia się nasze krążenie,
5. N. pyta jakie znacie rodzaje sportów. N. prezentuje różne rodzaje sportów na
rysunkach. N. wspólnie z dziećmi omawia poszczególne obrazki.
6. Co to są igrzyska olimpijskie?
7. Jakich znacie sportowców?
8. Co musi mieć sportowiec oprócz odpowiedniego sprzętu (odpowiedni strój
sportowy) .
9. Podzielmy sporty na letnie i zimowe. Dzieci dzielą z pomocą nauczyciela.
Sporty letnie: pływanie, tenis ziemny i stołowy, biegi, podnoszenie ciężarów, biegi, podnoszenie ciężarów, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, taniec, gimnastyka artystyczna, jazda na wrotkach, rolkach, deskorolkach, kolarstwo, nordic – walking i inne.
Sporty zimowe: łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, hokej na lodzie, skoki narciarskie, biatlon (bieg narciarski ze strzelaniem), snowboard, zjazdy narciarskie.
10. Jakie zdobywamy medale na zawodach; I miejsce - złoty, II - srebrny, III -
brązowy.
11. Jak nazywa się stopniowane miejsce, na którym dekoruje się sportowców
(podium).
12. N. zaprosił na zajęcia sportowców Ilonę T. lekkoatletkę z miejscowego
klubu biegacza Mosir Krosno wicemistrzyni Polski z 2011r, zdobyła srebrny
medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce w Kielcach
ma 60 medali z różnych zawodów organizowanych w Polsce. Nauczycielka
przedstawiła również drugiego gościa jest nim Łukasza Sz. zajmujący się
wschodnimi sztukami walki ju – jitsu zdobywa on medale nie tylko na
terenie kraju, ale także za granicą. Jego osiągnięcia to między innymi;
- Mistrzostwa Polski Katowice 2013 I miejsce;
- Mistrzostwa Świata Słowenia – Brewicze 2013r. I miejsce;
- Mistrzostwa Świata Rumunia - Bukareszt 2013r. III miejsce;
- Międzynarodowy Puchar Świata - Bieruń 2014 I miejsce;
- VII miejsce na Mistrzostwach Europy Szwecja 2014 i wiele innych.
13. N. poprosił sportowców o przedstawienie swojej dyscypliny sportowej,
przedstawienie swojej codziennej pracy oraz opowiedzenie szerzej o swoich
osiągnięciach sportowych.
14. N. zapytał, aby sportowcy opowiedzieli; Czy sport jest dla każdego? Po co
uprawiamy sport? Czy warto uprawiać sport?
15. N. zachęca dzieci, aby zadawały pytania sportowcom.
16. N. prosi sportowców, by pokazali jak oni trenują na co dzień w klubie, oraz
by przeprowadzili z dziećmi krótki trening.
17. Przed treningiem zaśpiewajmy piosenkę na rozgrzewkę „Rozruszajmy ręce,
rozruszajmy nogi”
18. Trening prowadzony przez sportowców.
- Rozgrzewka w kółeczku (trucht, bieg, chód z unoszeniem kolan, uderzanie nóg o pośladki),
- Skręty tułowia,
- Leżenie na plecach – rowerek,
- Przysiady wykonywane w parach (dz. trzymają się za ręce i robią na zmianę przysiad),
- Skaczące pajacyki,
- Chodzenie z workiem na głowie.
Zawody drużynowe;
- Rzut woreczkiem do celu,
- Bieg z przeszkodami, przejście przez szarfę,
- Tor z przeszkodami – przejście przez dwa kółka hula –hop
19. Zaproszeni sportowcy pokazują trofea sportowe (medale, dyplomy,
puchary, statuetki).
20. Wykonanie pamiątkowych zdjęć ze sportowcami.
21. Rozdanie pamiątkowych medali.
22. Kolorowanie rysunków z różnych dyscyplin sportowych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.