X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27930
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szklarnia - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Scenariusz zajęć w gr dzieci 5– letnich.
Blok tematyczny: Pracowita wiosna.
Temat dnia: Co dzieje się w szklarni?
Opracowała: Jadwiga Bobusia
Data: 25.03.15
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna gr „Zuchy”
Cele ogólne:
• Poznanie pracy ogrodnika. Poznanie zasad hodowli warzyw w szklarni.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Potrafi skupić uwagę na czytanym tekście,
• Odpowiada na postawione mu pytania,
• Potrafi bawić się dłonią, wykonując odpowiednie ruchy,
• Bierze udział w zajęciach ruchowych,
• Zgodnie bawi się w grupie,
• Rozpoznaje organoleptyczne warzywa, doskonale przy tym się bawiąc,
• Gimnastykuje buzię i język,
• Prowadzi eksperymenty z roślinami.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa

Metody pracy:
Słowne – Rozmowa, opowiadanie, metoda żywego słowa,
Oglądowe – pokaz, przykład,
Czynne – zadań, kierowanie aktywnością dziecka.
Pomoce; ” Fasolka i groszek” - tekst Beata Gawrońska, „Lato podczas zimy” – M. Kownacka, 3 skrzynki lub doniczki nasiona roślin do posadzenia, czarna folia


Przebieg zajęć
Poranek
1. „Fasolka i groszek” – zabawa paluszkowa autor; Beata Gawrońska
Wspina się fasolka na płotek, na płotek, rytmiczne przenoszenie pięści jedna
nad drugą, coraz wyżej.
A za tą fasolką idzie w górę kotek. Dzieci idą palcami wskazującymi obu
rąk po nogach od bioder do kolan.
Po drewnianym płotku groszek w górę pnie się, Rytmiczne przenoszenie pięści
jedna nad drugą, coraz wyżej.
Za nim mały ślimak domek mały niesie. Dzieci kładą wyprostowane dłonie na udach i posuwają je do kolan ruchem „zwijającym” (palce przyklejone do ud, zwijają dłoń w pięść przez dosunięcie dolnej krawędzi dłoni- tej za nadgarstkami).
2. „Wiosenny wiatr” – ćwiczenia oddechowe. Dmuchanie piórka, tak aby nie upadło na podłogę, ale przez dłuższy czas utrzymywało się w powietrzu.
3. Zabawa ruchowa „Ogrodnik” – dzieci rozbiegają się po całej sali. N. opowiada i pokazuje jakie czynności wykonuje ogrodnik, dzieci naśladują wszystkie czynności pokazane przez nauczyciela.
4. „Na ogrodowej ścieżce” – zabawa ruchowa z elementami równowagi. N. z dwóch długich skakanek wytycza w ścieżkę o szerokości około 20 – 30cm. Dzieci idą jedno za drugim środkiem ścieżki tak, aby nie przekroczyć bocznych linii.

Zajęcia właściwe
5. „Wiosna” – gimnastyka buzi języka. N. czyta tekst, pokazując odpowiednie ruchy – dzieci naśladują.
Nadeszła wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków (dzieci naśladują odgłosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniu (klaskają, uderzając szerokim językiem o podniebienie). Na łące zobaczył bociany (wymawiają kle, kle). Zatrzymał się na leśnej polanie (wymawiają prr). Zsiadł z konia rozejrzał się wokoło (oblizują wargi ruchem okrężnym). Świeciło słońce, wiał delikatny wiatr, wykonują wdech nosem, chwile zatrzymują powietrze – bezdech – i długo wypuszczają ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiechają się rozchylając wargi). Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty zawilce i sasanki. Pachniało wiosną (dzieci oddychają głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami) języczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdychając powietrze nosem, wydychając je ustami) i kichnął (kichają wypowiadając apsik). W tym momencie zauważył przeciskającego się przez zarośla zaspanego jeża (ziewają; przeciskają język między złączonymi zębami). Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu („kląskają”, uderzając „szerokim” językiem o podniebienie).
6. Zabawa ruchowo naśladowcza. N. Wymienia rożne zwierzątka mieszkające na łące dzieci mają je naśladować np. Na łąkę przyleciały jaskółki (dz. naśladują lot ptaków raz wysoko raz nisko ruszając rękami jak skrzydełkami). Na łąkę przybiegły skaczące żabki (dz. skaczą), boćki zobaczyły żabki (dz. chodzą podnosząc wysoko raz jedną a raz drugą nogę). Na hasło; żaba (dz. z wyprostowanych rąk tworzą długo dziób i klaskają rękoma tj. chciały pochwycić żabkę).
7. „Lato podczas zimy” słuchanie opowiadania M. Kownackiej. N. czyta opowiadanie.

„Lato podczas zimy” – M. Kownacka.
Na końcu wsi mieszka ogrodnik. W lecie podziwialiśmy tam zawsze ogród pełen kwiatów i róże rozpięte na ścianach domu. Ale najbardziej ciekawiło nas, co dzieje się w budynkach całych ze szkła, jak czarodziejskie pałace, które za domem ciągną się w stronę pola. Toteż bardzo ucieszyliśmy się, gdy Pani powiedziała, że dzisiaj pójdziemy zwiedzać szklarnie.
Mroźny dzień na dworze, śnieg od dawna leży na polach, ostry wiatr szczypie w policzki – a za cienka szybką szklarni prawdziwe lato. Jest parno i gorąco – kwitną kwiaty, rosną warzywa.
W pierwszej szklarni królują goździki. Ich kwiaty są pełne, a listki cienkie i wąskie. Nic dziwnego pochodzą z okolic suchych stepowych. Małe liście chronią te rośliny od wyparowania dużej ilości wody. Wzdłuż ścian szklarni ciągną się szerokie półki tzw. Parapety, a na nich stoją doniczki z różnymi roślinami pokojowymi. Pan ogrodnik chciał się przekonać, czy je znamy. Pokazał nam różne rośliny i pytał, jak się nazywają. Egzamin wypadł doskonale, bo poznaliśmy; pelargonie zielonolistną, trzykrotkę, dzwonek różnolistny, cissus, balsaminkę i inne, uprawiane w naszym kąciku przyrody.
W następnych szklarniach rosły warzywa. Poznaliśmy rzodkiewkę, sałatę, ogórki, których długie pędy były rozpięte na drutach. Z niektórych pędów zwisały owoce, na innych widoczne były żółte kwiatki, które zapowiadały duży zbiór. Nie wiedzieliśmy tylko, jaka roślina rośnie rzędami na parapecie. Pan ogrodnik dał nam do powąchania włochaty listek. Od razu poznaliśmy, że sa to małe pomidory!
Chłopcy powiedzieli, ze nie wiedzą skąd się bierze ciepło panujące w szklarni, wiec pan ogrodnik zaprowadził ich do kotłowni i pokazał duży piec opalany koksem. Ten piec ogrzewa kotły z wodą. No i jak myślicie, co dzieje się z wodą? – zapytał pan ogrodnik.
- Woda wędruje rurami i ogrzewa szklarnię – zawołali chłopcy.
- Świetnie, ale drugim źródłem ciepła jest słońce(...)
Na pożegnanie, w nagrodę, że znamy dużo roślin doniczkowych, dostaliśmy w prezencie kilka pęczków rzodkiewek, dwie doniczki kwitnącej pelargonii i jedną doniczkę z sadzonką pomidora. Potem w szkole malowaliśmy szklarnię (...)
8. Rozmowa n/t wysłuchanego tekstu. N. kieruje rozmową, zadając pytania;
- Dokąd poszły dzieci na wycieczkę?
- Jak nazywały się domki, które zwiedzały?
- Jakie rośliny widziały dzieci w szklarni?
- Skąd się bierze ciepło w szklarni?
- Dlaczego szklarnia musi być ogrzewana?
- Po co hoduje się rośliny w szklarni?
9. „Wiosenny worek” - Rozpoznawanie po dotyku warzyw i ich nazywanie, dzielenie nazw na głoski i sylaby przez wyklaskanie. Dz. wkłada rękę do worka i zanim wyciągnie warzywo, które trzyma próbuje je rozpoznać po dotyku i nazwać (może to być marchew, ogórek, pomidor, rzodkiewka, koperek, ziemniak, szczypiorek i inne). Przeliczanie warzyw porównywanie. Określenie wyglądu koloru, krótka charakterystyka.
10. Omawianie tych warzyw, które z nich mają owoc ( część jadalną) w ziemi, a
które nad ziemią).
11. „Słońce, woda, ziemia” – zabawa rozwijająca koncentracje uwagi. Dzieci stoją w luźnej gromadce zwrócone twarzą do N. prowadzi zabawę. Na hasło Słońce! – dzieci wspinają się na palce, podnoszą do góry ręce i ruszają ręką w nadgarstkach pokazując świecące słoneczko. Na hasło Woda! Dz. na wysokości brzucha robią młynek i wypowiadają słowa bul, bul, bul. Na hasło Ziemia! – wszyscy wykonują przysiad podparty. Najpierw N. pokazuje ruchy przy odpowiednich hasłach, potem zaś podaje samo hasło dzieci mają zapamiętać co robić przy poszczególnych hasłach. Kto się pomyli daje fant, który trzeba będzie wykupić przez wykonanie jakiś czynności np. gimnastyki, piosenki czy wiersza wg uznania pytającego.
12, Zabawa badawcza „Jasno, ciepło, mokro”. N. prowadzi rozmowę dotycząca warunków w jakich rośliny powinny prawidłowo wzrastać (światło, woda temperatura) . N. robi eksperyment ; w trzech skrzyneczkach sadzi jednakowe rośliny np. rzeżuchę. Jedna skrzynkę wystawia do światła, na okno nad kaloryferem, drugą na zewnątrz za okno, trzecia nakrywa czarna folią kładzie na oknie, wszystkie skrzynki podlewa. Po kilku dniach obserwacji N. wraca do rozmowy n/t hodowli rzeżuchy, dzieci same dzielą się spostrzeżeniami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.