X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27916
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe tulipany - zabawa dydaktyczna. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 4 LATKÓW
ODDZIAŁ IV „KANGURKI”

TEMAT: Zabawa dydaktyczna „Kolorowe tulipany”

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko potrafi opowiedzieć o poszczególnych etapach wzrostu tulipana
- dziecko rozumie znaczenie stwierdzenia „o jeden więcej”
- dzieci przeliczają do 6 i więcej

METODY: czynna – pokaz
słowna – rozmowa
ćwiczenia praktyczne

FORMY PRACY: zbiorowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opaski z tulipanami dla każdego dziecka w kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, nagrania nastrojowej muzyki, kubeczki, kartoniki z kółkami do ćwiczeń liczbowych, historyjka obrazkowa „Jak rośnie tulipan”, tamburyn, karta pracy


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Nauczyciel rozdaje dzieciom opaski z tulipanami w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i pomarańczowym. Tulipany swobodnie poruszają się przy dźwiękach nastrojowej muzyki. Podczas przerwy wykonują polecenia nauczyciela:
• Tańczą w kółeczkach tulipany w takich samych kolorach
• Żółte tulipany tańczą w środku, na zewnątrz tworzą koło tulipany czerwone i pomarańczowe
• Czerwone tulipany tańczą w środku, na zewnątrz tworzą koło tulipany żółte i pomarańczowe
• Pomarańczowe tulipany tańczą w środku, na zewnątrz tworzą koło tulipany czerwone i żółte
• Każdy kolor tulipanów tworzy swój pociąg
• Wszystkie tulipany tworzą wspólne koło
(Po wykonaniu każdego polecenia nauczyciela dzieci poruszają się swobodnie)

2.Ćwiczenia liczbowe „O jeden więcej”
- Nauczyciel stawia przed dziećmi jeden kubeczek. Dzieci liczą i układają pod nim kartonik z jednym kółkiem.
- Nauczyciel dostawia drugi kubek. Dzieci liczą, ile jest teraz kubków; określają, czy to więcej niż było wcześniej, czy mniej; próbują określić, o ile – układają kartonik z odpowiednią liczbą kropek.
- Nauczyciel dostawia trzeci kubek. Dzieci liczą, ile jest teraz kubków; określają o ile jest ich więcej niż poprzednio, układają kartonik z odpowiednią liczbą kropek.
- Nauczyciel dostawia czwarty kubek. Dzieci liczą, ile jest teraz kubków; określają o ile jest ich więcej niż poprzednio, układają kartonik z odpowiednią liczbą kropek.

3.Zabawa ruchowa – dzieci maszerują po obwodzie koła śpiewając piosenkę o wiośnie

4.Śledzimy wzrost tulipana
Dzieci dostają kartki z historyjką obrazkową „Jak rośnie tulipan”
1.doniczka z ziemią i obok niej cebula tulipana
2.doniczka z malutkimi listkami
3.doniczka z większymi listkami, małą łodygą i pakiem kwiatowym
4.doniczka z dużymi listkami, dużą łodygą i rozwiniętym kwiatem
Nauczyciel wspólnie z dziećmi układa w odpowiedniej kolejności historyjkę obrazkową i omawia poszczególne etapy wzrostu rośliny.

5.Karta pracy – dzieci mają policzyć narysowane tulipany i dorysować o jednego tulipana więcej (załącznik nr 1)

6. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „Tulipan rośnie”
Dzieci przykucają na dywanie, głowę wtulają w ramiona – tulipany śpią. Nauczyciel zaczyna rytmicznie uderzać w tamburyno: najpierw cicho, potem coraz głośniej i szybciej – dzieci powoli się podnoszą aż do pozycji stojącej, wyciągają ręce do góry. Dźwięki wolniejsze i słabsze są sygnałem do przyjęcia postawy wyjściowej – tulipan znowu zasnął.

Załącznik nr 1
Policz tulipany na rysunku. Po drugiej stronie kartki (prawej) narysuj o jednego tulipana więcej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.