X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27822
Przesłano:

Rozmowa o zagrożeniach związanych z używaniem urządzeń elektrycznych inspirowana opowiadaniem G. Kasdepke "Pstryk''. Scenariusz zajęć klasa I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Dzień: 10.02.2015
Temat bloku: Pytamy, dociekamy, eksperymentujemy
Temat dnia: Dlaczego trzeba uważać na elektryczne urządzenia. Matematyczne gry i zabawy.
Temat lekcji: Rozmowa o zagrożeniach związanych z używaniem urządzeń elektrycznych inspirowana opowiadaniem G. Kasdepke ,,Pstryk''.
Miejsce: Klasa Ib
Prowadząca: Ewelina Łukawska
Cele ogólne:
-Podział urządzeń domowych ze względu na rodzaj zasilania
energią.
-Wskazywanie skutków nieostrożnego używania urządzeń
elektrycznych.
-Nauka bezpiecznego obsługiwania urządzeń elektrycznych.
-Nauka obsługi latarki.
-Poznanie budowy latarki.
-Nauka wymiany baterii i żarówki w latarce.

Cele operacyjne:
Uczeń:
wie jakie przedmioty są niebezpieczne
rozpoznaje niebezpieczne zachowania dzieci w domu
zna zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń używanych w domu
wie jak należy posługiwać się niebezpiecznymi urządzeniami w domu
zna budowę latarki
umie poprawnie wyciągać wtyczkę z gniazdka
umie prawidłowo wymienić baterię w latarce
Metody:
- pokazowe, doświadczeniowe, pogadanka, słowne , metody i techniki aktywne
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: Nasz elementarz, Moje ćwiczenia, urządzenie elektryczne z wtyczką, urządzenie zasilane bateriami.


Przebieg zajęć:
1.Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke „Pstryk” czytanego przez nauczyciela.
2.Odpowiadanie na pytania do tekstu:
-– Co się stało w domu Dominika, kiedy włączył elektryczny czajnik?
– Co mogło być tego powodem?
– Jakie urządzenia domowe przestały działać? Dlaczego?
-Co zrobiła babcia?

-Kto widział w swoim domu bezpieczniki elektryczne?
-Do czego one służą? (To jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej i odbiorników elektrycznych przed ich uszkodzeniem z powodu wystąpienia nadmiernego natężenia prądu).
-Jak one działają? (Odcinają prąd).
-Co trzeba z nimi zrobić, żeby włączyć prąd?
-Czy znacie urządzenia domowe, które nie są zasilane prądem elektrycznym?
-Co jest źródłem zasilania tych urządzeń? (Baterie, siła rąk).
-Co by było, gdyby ktoś siedział w wannie pełnej wody, a suszarka do włosów wpadła mu do wody? (zostałby porażony prądem)
-Kto wie, dlaczego tak by się stało? ( Woda przewodzi prąd, który jest w kablu zanurzonym w wodzie, ciało człowieka też przewodzi prąd).
-Czy bezpiecznie jest obsługiwać urządzenia elektryczne mokrymi rękami?
-Czy w waszych domach kontakty zabezpieczone są przed dziećmi? W jaki sposób?
-Jakie mogą być skutki nieostrożnego używania urządzeń elektrycznych?
-Czego nie można robić, obsługując urządzenia elektryczne?
-Kto wie, jak należy prawidłowo wkładać i wyjmować wtyczki z kontaktów?

3.Ćwiczenia w prawidłowym wkładaniu i wyjmowaniu wtyczki z kontaktu.
Zajęcia przy stolikach wykonanie ćwiczeń

5.Zajęcia na dywanie
Nauczyciel zaciemnia salę i włącza latarkę. Dzieci podążają za snopem światła żarówki, starając się je złapać.
-Czy wiecie, z jaką prędkością porusza się światło? (około 300 milionów metrów na sekundę)
-Czy człowiek, zwierzę, samochód, samolot mogą dogonić światło?
Dzieci bawią się parami, leżąc na podłodze. Zapalają swoje latarki i ganiają swoje snopy światła po suficie.
6.Poznanie budowy i zasady działania latarki elektrycznej.
-Nauczyciel nazywa części latarki.
-Objaśnia zasadę działania żarówki.
-Zwraca uwagę na prawidłowe ułożenie baterii w latarce.
-W jakich sytuacjach przydaje się latarka?
7.Przedstawienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wymiany baterii elektrycznych.
-Wyjaśnienie, dlaczego latarka świeci.
-Ćwiczenia w składaniu latarki elektrycznej.
-Ćwiczenia ukazujące, co może spowodować, że latarka przestanie świecić.
-Co trzeba zrobić, kiedy popsuje się żarówka?
-Wymieńcie żarówki w swoich latarkach. (Dzieci wykręcają żarówki i wkręcają je ponownie)
-Co trzeba zrobić, kiedy wyczerpią się baterie?
-Wymieńcie baterie. (Dzieci wyjmują baterie z latarek i wkładają je ponownie, zwracając uwagę na oznaczenia: plus, minus).
-Przyczyną awarii latarki może być uszkodzenie przełącznika – wtedy można sobie poradzić, stykając bezpośrednio żarówkę z baterią. (Dzieci próbują to zrobić).
8.Rozmowa na temat utylizacji baterii.
Baterie zawierają metale ciężkie: ołów, kadm, rtęć, lit. Są one niebezpieczne dla środowiska. Mogą zatruć wodę, glebę, szkodząc zwierzętom, roślinom i ludziom. Baterii nie można wyrzucać do
śmieci, trzeba wrzucać je do specjalnych pojemników lub zostawiać w sklepach elektrycznych, punktach napraw.
-Które urządzenia mogą być na baterie? (telefony, zegarki, komputery, zabawki, golarki itd)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.