X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27766
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto mieszka w oborze? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przedszkolnych w grupie dzieci 3- i 4-letnich

Temat dnia: Kto mieszka w oborze?
Cel główny:
- kształtowanie umiejętności oceny bohaterów utworów literackich,
- umożliwienie dzieciom poznania życia w środowisku wiejskim i najbliższego środowiska wiejskiego – podwórka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- stara się skakać jak zajączek,
- wymienia zwierzęta, które mieszkają w gospodarstwie wiejskim,
- ilustruje opowiadanie,
- kończy rysunek według własnego pomysłu,
- podaje różnice miedzy wsią a miastem,
- naśladuje różne zwierzęta.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt, fotografie i obrazki przedstawiające miasto i wieś, „Opowiadanie o Julii i Jaśku, którzy przyjechali odwiedzić dziadków”, sylwety do opowiadania.

Przebieg zajęć:
I Zajęcia poranne
1. „Zające w ogrodzie” – zabawa ruchowa z podskokami. Nauczyciel zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że są zajączkami. Zajączki będą kolejno:
- witały się – dzieci witają się palcami, stopami, ramionami;
- szły przez łąkę – dotykają stopami podłogi;
- biegały, omijając drzewa – skaczą dookoła innego zajączka;
- ścigały się z żabkami – dzieci skaczą jak żabki;
- bały się wilka – dzieci przytulają się do Ciebie, pozostając w bezruchu;
- znajdowały schronienie – dzieci radośnie pląsają, tańczą;
- poznawały inne zajączki – witają się i bawią z innymi zajączkami;
- chrupały marchewkę – naśladują jedzenie marchewki.
II Zajęcia główne
1. „Z wizytą u babci i dziadka” – wprowadzenie do rozmowy o zwierzętach mieszkających na wsi w oparciu o niedokończone opowiadanie. Prowadzący przedstawia dzieciom opowiadanie o Julii i Jaśku, którzy przyjechali odwiedzić dziadków. Prezentuje historię, wykorzystując potrzebne sylwety. Dzieci przyglądają się uważnie i wykonują kolejno polecenia nauczyciela: sporządzają charakterystykę miejsca, określają liczbę zwierząt.
Nauczyciel zadaje pytania:
- Czym zajmuje się dziadek, a czym babcia?
- Czyja praca jest trudniejsza? Dlaczego?
- Jaki sposób babcia opiekuje się zwierzętami?
- Na czym polega praca dziadka w sadzie?
Nauczyciel zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat zilustrowanego opowiadania oraz wymyślenia jego zakończenia. Odwołuje się do doświadczeń dzieci i – dając do dyspozycji sylwety postaci – zachęca do tworzenia opowiadań z elementami dialogu.

2. „Miasto – wieś” – rozmowa kierowana na temat różnic i podobieństw obydwu miejsc. Prowadzący pokazuje dzieciom fotografie i obrazki przedstawiające krajobraz wiejski i krajobraz miejski. Zachęca dzieci do porównania ilustracji oraz zastanowienia się nad warunkami życia w obydwu środowiskach. Dzieci próbują wskazać różnice i podobieństwa miasta i wsi.
- Jakie domy stoją w mieście, a jakie na wsi?
- Gdzie jest więcej sklepów?
- Gdzie jest więcej zieleni?
- Gdzie są szersze ulice i większy ruch samochodowy?
- Jakie zwierzęta mieszkają z ludźmi na wsi, a jakie w mieście?

3. „Co to za zwierzę?” – zabawa naśladowcza. Prowadzący zachęca dzieci, by usiadły w kole i próbowały odgadnąć nazwy zwierząt mieszkających w mieście i na wsi. Nauczyciel wybiera ochotnika, któremu na ucho mówi hasło – nazwę zwierzęcia (lub dyskretnie pokazuje obrazek). Wybrane dziecko przedstawia zagadkę poprzez prezentację sposobu poruszania się lub naśladowanie wydawanych odgłosów. Zwycięzca przedstawia kolejna zagadkę. Dzieci wspólnie ustalają, gdzie mieszkają odgadywane zwierzęta.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.