X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27761
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu własnego ciała według Metody Ruchu Rozwijającego. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć relaksacyjnych w grupie dzieci 3- i 4-letnich

Temat dnia: Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu własnego ciała według Metody Ruchu Rozwijającego
Czas trwania: 20 minut
Cel główny:
- rozwijanie świadomości schematu ciała;
- rozróżnianie poszczególnych części ciała i utrwalanie ich nazw.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- poznaje własne ciało,
- odkrywa swoje możliwości,
- odczuwa radość płynącą z zabawy,
- kształtuje umiejętność opanowania własnych lęków i emocji,
uczy się dokładnego nazywania części ciała, pokazania ich u siebie i u innych,
- podnosi samoocenę, wiarę w siebie,
rozładowuje napięcie psychiczne,
- rozluźnia napięcie mięśniowe,
- uczy się zachowania równowagi emocjonalnej,
- uczy się kontrolować własne czyny i gesty,
- poznaje możliwości fizyczne własnego ciała.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz płyt CD.


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z dziećmi, włączenie muzyki relaksacyjnej.

2. Ćwiczenie „Moje...” – nauczyciel i dzieci znajdują się w pozycji siedzącej na dywanie. Nazywanie różnych części ciała i jednoczesne wykonywanie konkretnego ruchu:
- uderzanie stopami o podłogę,
- stukanie kolanami o siebie,
- stukanie łokciami o podłogę, o kolana,
- posuwanie stopami po podłodze,
- masowanie ud, łydek, stopy, podeszwy, pięty,
- przeliczanie palców,
- uderzanie piętami o podłogę,
- dotykanie stopy, kostki u nogi,
- głaskanie bioder,
- poklepywanie brzucha,
- unoszenie i opuszczanie ramion,
- chwytanie się za uszy,
- pokazywanie policzków,
- mruganie oczami.

3. Ćwiczenie „Moje-Twoje” – dzieci dobierają się parami, siadają naprzeciwko siebie i wykonują poszczególne czynności wskazywanie przez nauczyciela:
- kładą rękę na swojej głowie, potem na głowie partnera,
- wskazują palcem swoje czoło, a potem czoło partnera,
- mrugają jednym okiem,
- dotykają swojego nosa, potem nosa partnera,
- chwytają się za ucho, a potem chwytają ucha partnera,
- poklepują swoje kolano, potem kolano partnera,
- klepią się po brzuchu.

4. Ćwiczenie „Prawidłowe oddychanie w pozycji leżącej” – dzieci leżą na plecach, trzymając ręce na brzuchu. Następnie nabierają powietrza, po czym długo wypuszczają je ustami (sycząc).

5. Ćwiczenie „Plażowanie” – dzieci leżą na brzuchach w kręgu tak, by wszyscy się widzieli. Machanie nogami (góra-dół), na przemian uginanie i prostowanie nóg w kolanach; podnoszenie i opuszczanie złączonych nóg, „bicie braw” stopami (jedna stopa uderza o drugą).

6. Zabawa na pożegnanie „Iskierka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.