X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2774
Przesłano:

Konspekt zajęć społeczno - przyrodniczych w klasie II: Rozpoznajemy gatunki warzyw

UCZEŃ NIE MÓWI I NIE PISZE

CELE OPERACYJNE
Uczeń zna rodzaje warzyw;
Uczeń rozpoznaje smaki warzyw;
Uczeń odpowiada za pomocą komunikatora na pytania kierowane;
Uczeń dokonuje obserwacji warzyw i dobiera odpowiednią nazwę do warzywa;
Uczeń uzupełnia zdania z lukami z pomocą nauczyciela;

CELE WYCHOWAWCZE
Wdrażanie uczniów do zdrowego trybu życia;
Faza wstępna wprowadzania dzieci w możliwości dokonywania wyboru smaków, zapachów które będą odpowiadały dzieciom, podejmowanie decyzji „jem to warzywo, które mi smakuje”.

FORMY PRACY
słowna;
oglądowa, pokaz;
działań praktycznych

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
komunikator;
karty pracy;
warzywa: pomidory, ogórek, marchewka, rzodkiewka,;
kartoniki z ilustracjami przedstawiającymi warzywa i ich nazwy;
magnetofon;

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
Nauczyciel włącza uczniom słuchowisko pt. „Robiliśmy z tatą zakupy”

Omówienie treści wysłuchanego tekstu:
- O czym jest tekst?
- Co kupił tata?
- Gdzie tata robił zakupy?

Nauczyciel pokazuje uczniom naturalne warzywa podając ich nazwy: pomidor, ogórek, marchewka, rzodkiewka. Podaje uczniom kawałki warzyw do spróbowania. Mogą także dotknąć wszystkich warzyw.

Zad. 1.
Nauczyciel układa przed uczniem naturalne okazy warzyw i kartki z ich nazwami.
Jakie to warzywo?
Nauczyciel przy odpowiednim warzywie układa kartonik z nazwą.

Zad. 2.
Nauczyciel zasłania uczniowi oczy chustką i podaje do posmakowania po kolei każde warzywo. Po degustacji każdego warzywa zdejmuje uczniowi opaskę z oczu i zadaje pytanie:
Które z warzyw właśnie posmakowałeś?

Zad. 3.
nauczyciel układa przed uczniem naturalne okazy warzyw pomidora, marchewkę, rzodkiewkę i ogórka. Przypomina ich nazwy. Po chwili chowa jedno warzywo i zdaje pytanie:
Którego warzywa brakuje?
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Zad. 4.
Nauczyciel prezentuje uczniowi zadania z luką. Proszę uzupełnij zdania.

1. Okrągły i czerwony to ............................ (pomidor)
2. Podłużny i zielony to .............................. (ogórek)
3. Podłużna i pomarańczowa to ......................... (marchewka)
4. Biało- czerwona w pęczku to .......................... (rzodkiewka)

Uczniowie słuchają tekstu
Uczniowie odpowiadają na pytania, które zadaje nauczyciel.
Uczniowie oglądają warzywa, dotykają, degustują. Starają się zapamiętać ich nazwy.
Uczeń za pomocą komunikatora odpowiada na pytanie nauczyciela.

UWAGI

Nauczyciel jest doradcą ucznia, w razie problemów w rozwiązywaniu zadań zadaje pytania pomocnicze, naprowadzające ucznia na prawidłową odpowiedź;
Nauczyciel pomaga w obsłudze komunikatora;


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIA Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM
OPRACOWAŁA GRUPA:
Teresa Hochszulc
Marzena Ekwińska
Marta Bramko
Justyna Zatorska
Żaneta Sołtys

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.