X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27677
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zabawy z rodzicami - konspekt zajęć

Konspekt zajęć otwartych dla rodziców
Prowadząca: Joanna Rotter
Data: 27.02.2015
Grupa: 3 – latki
Czas trwania: ok 30 min
Temat zajęcia: „Wesoło bawimy się z rodzicami”
Rodzaj zajęcia: zajęcia muzyczno – ruchowe z elementami muzykoterapii i metody
W. Sherborne

Cel ogólny:
• integracja dzieci i rodziców,
• umożliwienie rodzicom obserwowania swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć
w gronie rówieśników i ocena jego umiejętności.
Cele szczegółowe:
• wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy;
• kształtowanie umiejętności współpracy w zespole;
• wyzwalanie i rozwijanie próżnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej);
• kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi;
• wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy;
• kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera.
Przewidywane umiejętności dzieci:
Dziecko:
• dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych;
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
• chętnie uczestniczy w tańcach;
• potrafi inscenizować utwory muzyczne;
• kształtuje prawidłowo postawę swojego ciała;
• zgodnie współpracuje z partnerem;
• potrafi wykonywać ćwiczenia.

Metody:
- słowna,
- eksponująca: pokaz,
- praktycznego działania: zadania do wykonania,
- elementy muzykoterapii,
- elementy metody W. Sherborne.
Formy:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz płyt CD,


Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Zaproszenie rodziców do zabawy
2. „Żółwik, beczka i piąteczka” – przywitanie się dzieci i rodziców. Dzieci i rodzice chodzą po Sali, zatrzymują się naprzeciwko rodzica (lub kolegi) na słowa „żółwik, beczka i piąteczka” i witają się z partnerem.
3. Zabawa „Witam wszystkich...”
- którzy lubią się dobrze bawić
- którzy lubią ćwiczenia gimnastyczne
- którzy są dziś zadowoleni
4. Zabawa przy piosence „Głowa, ramiona”
5. Witanie się różnymi częściami ciała
Część właściwa
1. Zabawy ruchowe z elementami muzykoterapii
a) Rozgrzewka z gumą – dzieci wraz z rodzicami trzymając w kole gumę wykonują rytmiczne ruchy do muzyki;
b) Walczyk z gumą – rodzice i dzieci trzymając się gumy tańczą w rytmie walczyka;
c) Mrówki – oklepywanie różnych części swojego ciała, potem oklepywanie w parach rodzic – dziecko przy muzyce;

2. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:
a) „Piłowanie drewna” – dzieci i rodzice siedzą w rozkroku twarzą do siebie. Trzymają się za ręce. Naprzemienne skłony i leżenie (przeciąganie partnera).
b) „Rowerek” – dzieci i rodzice leżą na plecach, dotykają się stopami, unoszą nogi lekko w górę i „jadą na rowerze” w rytmie granym przez N; szybko - wolno.
c) Zabawa „Przepychanki” - dzieci i rodzice siadają w rozkroku na podłodze plecami do siebie, na hasło nauczyciela - odpychają się nogami i każde próbuje przepchnąć partnera w przeciwną stronę ( ćwiczenie należy wykonać na śliskiej powierzchni )
d) „Rolowanie po podłodze” - rodzic turla dziecko po podłodze;
e) „Odklejanie” - dziecko leży na plecach na podłodze, rodzic klęczy obok niego i próbuje „odkleić” od podłogi kolejne jego części ciała (delikatnie), zmiana ról
f) „Paczka” - dziecko zwija się w kłębek, a rodzic usiłuje rozwiązać „paczkę”.
g) „Taczki”. Rodzic łapie dziecko pod kolana i prowadzi do przodu.
h) „Tunel” - rodzice stoją w pociągu w rozkroku, a dzieci przechodzą na czworakach pod „mostkiem”- pomiędzy nogami.
Część końcowa:
1. Relaks przy masażyku:
Słońce świeci [delikatne głaskanie po plecach]
Kroczą słonie [delikatne uderzanie otwartymi dłońmi]
Pędzą konie po betonie [uderzanie pięściami]
Płynie sobie kręta rzeczka [naśladowanie biegu rzeki]
Przeszły panie na szpileczkach [dotykanie czubkami palców]
Z gryzącymi pieseczkami [delikatne szczypanie]
Pada bardzo drobny deszczyk [dotykanie opuszkami palców]
Czy poczułeś dreszczyk ? [gwałtowne zsunięcie rąk po plecach w dół]
2. Podziękowanie za zabawę. Podawanie sobie rąk ze słowami: dziękuję, lubię się z tobą bawić.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.