X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2760
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia otwartego o charakterze warsztatowym w grupie dzieci 3,4-letnich: "Dary jesieni"

Temat: Owoce – smaczne i zdrowe

Cele:
• utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości, odwoływanie się do pamięci dzieci
• rozwiązywanie zagadek słownych i wiązanie ich odpowiedzi z obrazkiem
• rozpoznawanie owoców z polskich sadów
• poznawanie walorów smakowych i zdrowotnych owoców
• kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
• wdrażanie do pełnienia roli gospodarza wobec zaproszonych gości

Cele operacyjne (dziecko...):

• aktywnie uczestniczy w proponowanych ofertach zabaw
• współdziała w zespole
• zna nazwę aktualnej pory roku
• rozpoznaje, nazywa, segreguje dary sadów
• samodzielnie wyciąga wnioski dotyczące zagadnień i problemów przedstawionych przez nauczyciela
• rozumie potrzebę spożywania owoców pod różnymi postaciami.
• dokonuje improwizacji rytmicznej i melodycznej znanych piosenek

Metody:

słowna – metoda żywego słowa
czynna – zadań stawianych do wykonania
percepcyjna – obserwacja, pokaz
metody aktywizujące – pedagogika zabawy, elementy metody warsztatowej

Forma: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie – grupa (dzieci i rodzice) witają się inscenizowaną piosenką „Wszyscy są, witam Was”
2. Dzieci i rodzice otrzymują kolorowe znaczki – identyfikatory (koła w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i fioletowym) i przyklejają je na ubranie

3. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat poznanych przez dzieci owoców polskich sadów i ogrodów – rozwiązywanie zagadek. Do odpowiedzi dzieci przyporządkowują odpowiedni obrazek, rodzic natomiast przypina napis.

Zagadki:

Jesień z pełnym koszem w bramie sadu staje.
I choć nic nie zbroiliśmy klapsy nam rozdaje.
Lecz nie drżyj ze strachu, jak na wierzbie listek!
Bardzo lubisz takie klapsy – słodkie i soczyste. GRUSZKA

Czekała Marysia aż do jesieni
i widzi, że w liściach coś się rumieni.
Dojrzałe, okrągłe, błyszczy się ładnie.
Jesienny wiatr dmuchnie – na ziemię spadnie. JABŁKO

Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty,
smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym. ŚLIWKA

Wyrosły w ogródku na krzewach, kuleczki małe, okrągłe.
Są czarne, czerwone lub białe, ze smakiem spożywasz dojrzałe. PORZECZKI

Z grządki w ogródku zrywamy je co rano,
najlepiej nam smakują z bitą śmietaną. TRUSKAWKI

4. Zabawa w kręgu „Jabłko” – dzieci i rodzice stoją w kręgu. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada osoba trzymająca owoc.

5. Praca metodą warsztatową na temat „Dlaczego należy jeść owoce?”
Na dużym arkuszu szarego papieru podzielonym na dwie części nauczycielka zapisuje odpowiedzi dzieci i rodziców. W podsumowaniu nauczycielka łączy w pary powtarzające się wypowiedzi oraz określa, które z wypowiedzi powtarzały się najczęściej. Jeden z rodziców odczytuje dzieciom cztery (może być więcej) podstawowe walory owoców.

6. Zabawa muzyczno – ruchowa „Sałatka owocowa”. Zgodnie z naklejonymi kolorowymi emblematami grupa wciela się w role jabłek (kolor czerwony), gruszek (kolor żółty) i śliwek (kolor fioletowy). Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesełkach.
W rytm muzyki dowolnie tańczą wywołane przez nauczyciela owoce. W tym samym czasie nauczycielka zabiera krzesełko. Odpada „owoc”, dla którego zabraknie miejsca.

7. „Nasza karta dań z owoców” – praca w grupach. Rodzice wspólnie z dziećmi dzielą się na grupy zgodnie z emblematami – jabłka, gruszki, śliwki. Zadaniem każdej grupy jest opracowanie całodniowego jadłospisu, który zawiera potrawy przygotowane na bazie tych właśnie owoców. Dania mogą być całkowicie zmyślone, ważne jest pobudzanie wyobraźni uczestników oraz element humorystyczny. Wyniki prac odczytuje wybrany przedstawiciel grupy.

8. Rodzice podzieleni na grupy (j.w.) przygotowują dla dzieci poczęstunek – kroją i układają owoce w dowolne kompozycje, które będą stanowić dla dzieci zachętę do ich zjedzenia. W tym czasie dzieci wykonują zadanie w kopertach – składają z części owoc i naklejają go na karton.

9. Na zakończenie odbywa się wspólna degustacja owoców, a dzieci żegnają rodziców wierszem:

Jedz owoce i jarzyny,
W nich najlepsze witaminy.
Kto je sobie lekceważy,
Musi chodzić do lekarzy
... oraz zabawą inscenizacyjną do piosenki „ Tańczące jabłuszko z gruszką”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.