X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2746
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Witaj dżdżownico! - zabawy badawcze, założenie hodowli dżdżownic

Grupa: 5-latki

Cele operacyjne:
- zna rolę dżdżownicy w przyrodzie,
- wie dlaczego dżdżownice są pożyteczne w przyrodzie,
- potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie obserwacji,
- umie posługiwać się lupą,
- czyta wyrazy,
- umie współdziałać w zespole,
- słucha wypowiedzi innych,
- przezwycięża ewentualne animozje wobec dżdżownic,
- potrafi założyć hodowlę dżdżownic,
- skupia uwagę na słuchanym opowiadaniu, potrafi wypowiedzieć się na temat jego treści.

Metody: problemowa, aktywizująca, praktyczna.
Środki: ilustracje dżdżownic, żywe okazy dżdżownic, szkła powiększające, tace, opowiadanie (opracowanie własne ), szklany pojemnik, liście, ziemia, piasek, ciemny materiał, płytka z dziurkami, napisy do globalnego czytania, znak piktograficzny, opaska dla każdego dziecka , płyty Cd., zraszacz.

Przebieg:

1. Zagadka obrazkowa – dzieci odgadują jakie zwierzątko znajduje się, na zasłoniętym obrazku ( dżdżownica ).
2. Rozmowa w oparciu o ilustrację na temat wyglądu, trybu życia, i roli dżdżownicy w przyrodzie.
3. Zabawa ruchowa „Dżdżownice”.
4. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Witaj dżdżownico”, ilustrowanego obrazkami.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi.
Dzieci tańczą przy muzyce, na przerwy zatrzymują się w miejscu, a następnie:
- klaszczą w dłonie mówiąc głośno – dżo, dżo, dżo,
- uderzają dłońmi o kolana mówiąc – dżu, dżu, dżu,
- kryzują ręce i uderzając dłońmi o ramiona wypowiadają – dże, dże, dże.
6. Analiza treści opowiadania, formułowanie odpowiedzi na pytania np.
- Jaką przygodę miała Zosia?
- Kto uratował dżdżownicę?
- Dlaczego dżdżownice są pożyteczne?
7. Zabawa badawcza w zespołach – obserwowanie naturalnych okazów dżdżownic przez lupy.
8. Rozmowa w kręgu – dzielenie się spostrzeżeniami na temat obserwacji.
9. Zabawa naśladowcza przy muzyce - dzieci kładą się na dywanie na brzuszkach i naśladują ruchem swojego ciała poruszające się dżdżownice.
9. Założenie w kąciku przyrody hodowli dżdżownic.
10. Wprowadzenie piktogramu.
11. Wyjście na przedszkolną rabatę niezapominajek – wypuszczenie pozostałych dżdżownic na wolność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.