X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27278
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy dziećmi i przedszkolakami - mamy swoje prawa i obowiązki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW POŁĄCZONEGO Z PASOWANIEM NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA

Grupa: 4-5 latki
Prowadząca: Halina Koziołek
Temat: Jesteśmy dziećmi i przedszkolakami - mamy swoje prawa i obowiązki.
Cele ogólne:
Rozwijanie poczucia przynależności do wspólnoty przedszkolnej oraz dumy z bycia przedszkolakiem.
Uświadomienie dzieciom i rodzicom istnienia PRAW DZIECKA zapisanych w Konwencji o Prawach Dziecka.
Cele szczegółowe:
-zna swoje prawa i obowiązki
-respektuje prawa innych dzieci i dorosłych
-chętnie występuje przed publicznością
-wie, jak zachować się w czasie występu
-potrafi tańczyć w parze
-wyraża swoje myśli i uczucia werbalnie i niewerbalnie
-okazuje radość z bycia przedszkolakiem i starszakiem
Metody:
-aktywizujące
-podające
-zadań stawianych do wykonania

Formy:
-praca z całą grupą
Pomoce i środki dydaktyczne: ilustracje dotyczące praw dziecka, płyty CD z piosenkami, dyplomy, pióro do pasowania, upominki dla każdego dziecka.


Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie rodziców.
2.Powitanie dzieci:
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w okamgnieniu,
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami.
Przesłanie iskierki.
3. Wiersz: recytacja dzieci.
Coś wam powiem w tajemnicy,
Wielki sekret zdradzę wam.
Lubię chodzić do przedszkola,
Bo już latka swoje mam.

W przedszkolu zabawek
I książek bez liku,
Każdy ma tu miejsce
Przy małym stoliku.

Razem z naszą panią
Pilnie się uczymy,
Gdy czas na zabawę
Chętnie się bawimy.

Powiem wam coś jeszcze!
Nie mówcie nikomu,
Że my się czujemy
W przedszkolu jak w domu.
4.Piosenka: Przedszkole – drugi dom.
5.Dzieci siadają na dywanie. Nauczyciel zwraca się do nich mówiąc, że dzisiaj też chciałby ich czegoś nauczyć, a także ich rodziców.
6.Wysłuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka”.
Zaznajomienie dzieci i rodziców z prawami dziecka, które zostały zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka, obowiązującej w Polsce od 1991r. Pokazanie planszy z ilustracjami dotyczącymi wybranych praw dziecka.
Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania:
- co to znaczy mieć prawo?
- czy prawa dzieci są potrzebne?
Burza mózgów.
7.Dzisiaj jestem....wyrażenie swojego nastroju za pomocą miny lub gestu.
8.Lubię, gdy....podając sobie kolejno gumowe serduszko dzieci kończą zdanie.
9. Nauczyciel podsumowuje, że każdy z nas jest inny, co innego lubi, inaczej się czuje i ma do tego prawo.
10.Taniec: Dwóm tańczyć się zachciało.
11.Wiersz: recytacja dzieci.
Zanim prawdziwymi przedszkolakami się staniemy
Musimy wiedzieć, czego nie możemy:
Nie hałasuj w przedszkolu,
Każdy ci to powie,
Że hałas niszczy nerwy i zdrowie.
Nie przezywaj nas kolego,
To przynosi wiele złego.
Ani nie skarż smyku mały,
Bo to nie przynosi chwały.
Obrażać się to brzydka wada,
Tak zachowywać się nie wypada.

Teraz już z honorem ślubować możemy.
Jak być dobrym przedszkolakiem
Doskonale wiemy!
12.Ślubowanie:
Ja przedszkolak dzielny
Będę zawsze uśmiechnięty.
Będę słuchał swojej pani
I zjadał całe śniadanie.
Będę grzecznie się bawił
I pilnie się uczył,
Żebym mamy i taty
Nigdy nie zasmucił.
Pani dyrektor wielkim piórem pasuje kolejno dzieci na przedszkolaka i starszaka.
13.Wręczenie dyplomów i upominków.
14.Piosenka: Podajmy sobie ręce.
15.Wspólny poczęstunek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.