X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia muzyczno - plastycznego

Grupa 6-latków

Temat kompleksowy: WSZYSTKO KWITNIE DOOKOŁA
Temat zajęcia: „MAJOWA ŁĄKA” – ćwiczenia rytmiczno-ruchowe, wypowiedzi i śpiew dzieci, impresja plastyczna

Cele:
1. Dz. kształci swoją percepcję słuchową i wzrokową, rozwija poczucie rytmu, podczas odtwarzania ruchem piosenki ”Powitalny koncert”.
2. Dz. porusza się estetycznie i dostosuje ruchy ciała do słyszanej muzyki
3. Dz. ułoży i odczyta wyraz z rozsypanki literowej i sylabowej.
4. Dz. śpiewa piosenkę „Powitalny koncert”.
5. Dz. .zainspirowane muzyką tworzy obraz kwitnącej łąki.

Metody: Dobrego Startu, Dennisona, I.Majchrzak , aktywnego działania, ćwiczeń utrwalających, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania
Pomoce: ilustracja łąki, makieta łąki, elementy do naklejania, emblematy dla dzieci, magnetofon, płyta z muzyką „Spacer łąką”, rozsypanki literowe, sylabowe, obrazki, napisy, wałeczki z piaskiem, tace z kaszą, plansza ze wzorem piosenki, mazaki, tamburino

Przebieg:
1. Rozpoczęcie:
- Rytmiczny marsz przy muzyce.
- Zabawa paluszkami – przed sobą, pod kontrolą wzroku w górze, bez kontroli wzroku.
- zabawa „Kapturek myśliciela” met. Dennisona na poprawienie myślenia
2. Wprowadzenie w temat zajęcia – dz. siadają w gromadce
- zapowiadam, iż dzisiaj będziemy wykonywać różne zadania. Z czym to będzie związane pomoże nam ilustracja, ale musimy ją odkryć.
3. Rozmowa na temat ilustracji – dz. przed tablicą z ilustracją.
- Próby odczytania treści ilustracji na podstawie odkrywanych kolejno ponumerowanych fragmentów. Omówienie jej – łąka.
- wysłuchanie utworu muzycznego – krótka rozmowa o odczuciach dzieci
4. Wiersz „Ile barw ma łąka”
- wysłuchanie wiersza, krótka rozmowa o treści nawiązującej do ilustracji łąki. Opisywanie wyglądu łąki – przymiotniki – kolorowa, pachnąca, wielobarwna, szumiąca, ......
5. „Zabawa na łące” met. Dobrego Startu – zapowiedź wyjścia na łąkę - ćwiczenia rytmiczno-ruchowe – przy spokojnej muzyce
- zapach łąki – głębokie wdechy i wydechy
- bocian – chód z wysokim unoszeniem kolan
- kwiaty rosną – kwiaty więdną – wznoszenie się i opadanie
- majowy wianek – dzieci wiążą koło poruszające się zgodnie z muzyką
- motyle – delikatny lot motylka
Naśladowanie głosem żab, bociana, cykania, bzyczenia pszczół,
6. Zabawa przy piosence „Powitalny koncert” – jesteśmy na łące, dz. siedzą wokół makiety łąki
• ćwiczenia ruchowo- słuchowe
- dz. słuchają śpiewają z n-lka piosenkę, wystukując jej rytm na woreczku – całą dłonią, pięścią, kciukiem, palcami
- dz. wystukują rytm nogą na podłodze stojąc
• ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
- pokaz piosenki na planszy
- śpiew n-lki i demonstracja wzoru
- próby powtórzenia indywidualnego przez dzieci
- ćwiczenie przez dzieci w powietrzu, na podłodze
- odtwarzanie wzoru palcem na blacie stołu
- odtwarzanie palcem na tacy z kaszą
- odtwarzanie na kartce bloku
7. Majowa łąka - tworzenie obrazu majowej łąki – przy muzyce, krótki relaks i wybieranie elementy z makiety, po wcześniejszym ułożeniu wyrazu z sylab, na obraz w zespołach 4-osobowych - tworzą łąkę – naklejanie
8. Zakończenie – podsumowanie zajęcia, zaangażowania dzieci ze zwróceniem uwagi na piękne obrazy. Pochwała dzieci i zaproszenie do wspólnego zaśpiewania piosenki „Powitalny koncert”.

Wiersz „Majowa łąka”

Ile łąka barw nam daje
Ile błysków i odcieni
Kiedy rano co dzień wstaje
Nowym kwiatem się rumieni

Ile łąka ma głosów?
Czy je kiedy kto zliczył?
Cykad świerszczy, szum trawy
Oraz śpiewów słowiczych?

Ile łąka ma woni
Jakim wiatrem powiewa?
Pachnie światłem, czy cieniem
Kroplą deszczu czy słońca?

Ile łąka da wzruszeń?
Czy kto zliczy właściwie?
Jak wyrazić je prosto
w barwie, nutach i słowie?

Ile odmian ma łąka?
Kto wie niech odpowie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.