X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27125
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy znamy te baśnie? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia
Temat: Czy znamy te baśnie?
Cele ogólne:
– prezentowanie swoich wiadomości we współdziałaniu z innymi;
- rozwijanie integracji percepcyjno- motorycznej.
Cele operacyjne
Dziecko:
− wykonuje zaproponowane zadania, współpracując w zespole;
- śpiewa piosenkę, rysując po odpowiednim wzorze.
Środki dydaktyczne:
nagranie muzyki relaksacyjnej, tekturowe kołka w czterech kolorach, koperty z zadaniami do konkursu Książka moim przyjacielem, piosenka Słonko wschodzi, rysunki okładek znanych książek, kartoniki z kropkami od 1 do 6, duża kostka, piłeczki, woreczki, narysowane wzory, grube, żółte mazaki, patyczki, żółta plastelina, Karta pracy cz. 4, nr 7.


Przebieg dnia
I
1. Dzielenie na głoski nazw rysunków.
Kolorowanie rysunków – Karta pracy cz. 4, nr 7.
2. Zabawa twórcza Jaką książką byłem?
Dzieci leżą na dywanie i słuchają muzyki relaksacyjnej. Wyobrażają sobie, że książkowa wróżka zaczarowała je w książki; słuchając muzyki, wyobrażają sobie, w jaką książkę zostały zamienione. Po chwili siadają i kolejno opowiadają, o czym była książka, którą widziały oczami wyobraźni.
Ćwiczenia poranne

II
Konkurs wiedzy o książkach Książka naszym przyjacielem.
Nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły, które będą ze sobą rywalizowały, wykonując poszczególne zadania. Podział na zespoły następuje poprzez losowanie kolorowych kołeczek. Dzieci, które wylosowały kołeczka czerwone, tworzą zespół czerwony, zielone – zespół zielony itd. Za prawidłowe wykonanie zadania zespół otrzymuje po jednej piłeczce. Wygrywa ten zespół, który zbierze najwięcej piłek. Dzieci w zespołach mogą się naradzać, a następnie wybrany przedstawiciel udziela odpowiedzi.
Proponowane zadania:
1. Proszę podać tytuł baśni, z której pochodzą dane przedmioty.
Zespoły losują koperty z obrazkami przedmiotów. Mogą to być np.: czerwona czapeczka i koszyk (Czerwony Kapturek); miotła i piernik (Jaś i Małgosia); rybka i sieć (O rybaku i złotej rybce); pantofelek i suknia balowa (Kopciuszek).
2. Proszę ułożyć obrazek z części i powiedzieć, jaką postać przedstawia.
Zespoły losują koperty z pociętymi obrazkami bohaterow baśniowych i je układają.
3. Proszę dokończyć zdania pochodzące ze znanych utworow.
Zespoły podają numer, a nauczyciel przedstawia cytat, ktory się pod nim znajduje (dla każdego zespołu przewidziane są po dwa cytaty). Np.:
• Był sobie słoń, wielki jak słoń, zwał się ten słoń... (Tomasz Trąbalski).
• Żeby kózka nie skakała, toby... (nóżki nie złamała).
• A w trzecim siedzą same grubasy, siedzą i... (jedzą tłuste kiełbasy).
• Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała... (Kaczka Dziwaczka).
• Pan kotek był chory i... (leżał w łóżeczku).
• Na tapczanie siedzi leń, nic... (nie robi cały dzień).
• Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem... (sypie się za Grzesiem).
• Samochwała w kącie stała i... (wciąż tak opowiadała).
4. Proszę podać rozwiązanie zagadki.
Zespół podaje numer, a nauczyciel czyta zagadkę, która się pod nim znajduje (każdy zespół rozwiązuje dwie zagadki).
• Do jakiej książki zajrzy mama, gdy chce ugotować zupę pomidorową?
• Jak nazywa się osoba pisząca książki ?
• Gdzie kupujemy książki?
• Jak nazywa się osoba, która wykonuje ilustracje do książek?
• W jakiej książce znajdziemy numery telefoniczne?
• Z czego składa się książka?
• Co można znaleźć na okładce książki?
• Kto to jest drukarz?
5. Proszę ocenić i uzasadnić, na którym obrazku dzieci obchodzą się z książką w sposób niewłaściwy.
Każdy zespół otrzymuje kopertę z dwoma obrazkami. Jeden przedstawia dziecko siedzące przy stoliku i oglądające książkę, a drugi np.:
– nadgryzione jabłko leżące na książce
– dziecko wyrywające kartkę z książki
– dziecko trzymające książkę w brudnych rękach
– książkę polaną sokiem, obok stoi butelka.
Na zakończenie podliczenie punktacji – wyłonienie zwycięskiej drużyny; wręczenie nagród
– obrazków do pokolorowania w wolnym czasie.
Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Baśniowe postacie.
Dzieci spacerują po sali podczas wypowiadania przez nauczyciela rożnych słow. Kiedy ten wypowie nazwę baśniowej postaci, dzieci muszą zatrzymać się bez ruchu. Kto tego nie zrobi, odpada z zabawy.
Piosenka do rysowania Słonko wschodzi (według M. Bogdanowicz).
Zabawa ruchowa Jak najbliżej słońca.
Dzieci stają na palcach, podnoszą ręce do góry, starają się wyciągnąć je jak najwyżej, jakby chciały dotknąć słońca.
• Promienie słońca ogrzewają... – nauczyciel mówi, jakie części ciała są ogrzewane przez promienie słońca, a dzieci je pokazują, np. głowę, czoło, brwi, brodę, policzki.
• Rysujemy słońce – dzieci wyciągają rękę do przodu, obracają się w koło, rysując słońce.
• Szukamy słońca na obrazku – oglądanie obrazka przedstawiającego dziewczynkę budzącą się rano w łóżku; przez okno widać wschodzące słońce – półkole z trzema ukośnymi krótkimi kreskami; nad łóżkiem wisi obrazek przedstawiający krajobraz ze wschodzącym słońcem.
Dzieci omawiają obrazek.
– Jaka jest pora dnia?
– Co robi dziecko? Co wisi nad łóżkiem?
• Wskazują słońce na obrazku; określają, gdzie się ono znajduje (za oknem i na obrazku nad łóżkiem). Liczą, ile razy tam występuje.
1. Słuchanie piosenki Słonko wschodzi (sł. i muz. D. Szelągowska) śpiewanej przez nauczyciela. Zwrócenie uwagi na cykliczność wschodów i zachodów słońca, wyznaczających poszczególne dni.
Dzieci:
Słonko wschodzi, raz, dwa, trzy. podnoszą się z przysiadu; klaszczą,
Budzi dzieci, raz, dwa, trzy. przeciągają się; klaszczą,
Gdy zachodzi, raz, dwa, trzy. opadają do przysiadu; klaszczą,
Sen je tuli, raz, dwa, trzy. leżą na boku, ręce mają złożone pod głową;
na słowa:
Raz, dwa, trzy kładą palec na ustach.
2. Wypowiedzi dzieci na podstawie piosenki.
– Co robi słońce rano? Kogo budzi?
– O jakiej porze słońce zachodzi? Co robią wtedy dzieci?
• Określanie, które słowa piosenki powtarzają się kilka razy; dzielenie się spostrzeżeniami na temat wschodów lub zachodów słońca widzianych przez dzieci.
3. Dzielenie słów: wschodzi, zachodzi - na sylaby z klaskaniem; określanie, w którym z nich jest więcej sylab; podobnie ze słowami: słonko, słoneczko.
4. Wyszukiwanie słowa w słowie.
Kilkakrotne powtarzanie słowa słońce, określanie, jaka nazwa zwierzęcia się w nim ukryła
(słoń).
Zabawa orientacyjno-porządkowa Słońce wschodzi i zachodzi.
Słońce wschodzi – dzieci powoli podnoszą się z przysiadu do stania na palcach z wyciągnięciem rąk w gorę; słońce zachodzi – dzieci stopniowo opadają do przysiadu.
5. Śpiewanie piosenki.
Śpiewając piosenkę razem z nauczycielem, dzieci rytmicznie chodzą w trzyosobowych kołeczkach najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.
• Podczas śpiewania piosenki dzieci siedzą i rytmicznie klaszczą.
• Śpiewają i wystukują rytm piosenki na woreczku – najpierw kciukiem, następnie palcem wskazującym.
6. Oglądanie pokazanego przez nauczyciela wzoru do rysowania – półkole z trzema krótkim kreskami; wskazywanie na obrazku omawianym na początku zajęć takiego samego wzoru.
• Wskazywanie linii poziomej, czyli leżącej; wskazywanie linii w kształcie łuku; wskazywanie trzech krótkich kresek – promieni słońca.
7. Rysowanie wzoru.
Nauczyciel omawia poszczególne etapy rysowania, dzieci wykonują je w powietrzu – najpierw rysują linię poziomą, prowadząc rękę od strony lewej do prawej; następnie bez odrywania ręki od kartki dorysowują linię w kształcie łuku; potem rysują trzy krótkie kreseczki, zaczynając od tej, która znajduje się po lewej stronie. Nauczyciel rysuje wzór i jednocześnie śpiewa piosenkę, dzieci: rysują poszczególne linie palcem na karcie ze wzorem.
1 2 3 4 5 (liczby oznaczają kolejność ruchów)
Słonko / wschodzi / raz / dwa / trzy. //
Budzi / dzieci / raz / dwa / trzy. //
Gdy za / chodzi / raz / dwa / trzy. //
Sen je / tuli / raz / dwa / trzy. //
• Dzieci śpiewają piosenkę, jednocześnie rysując palcem po wzorze.
• Układają na stole wzór z patyczków i żółtej plasteliny (najpierw formują wałeczek z plasteliny).
• Śpiewając piosenkę, rysują wzór grubym żółtym mazakiem na kartce z bloku.
Ilustracja ruchowa piosenki Słonko wschodzi.

1. Ćwiczenia słuchowe: rozpoznawanie piosenki po melodii rzuconej przez nauczyciela,
Zabawa ruchowa rozwijająca reakcję na sygnał – Baśniowe postacie
2. Zabawa dydaktyczna Aukcja książek.
Nauczyciel proponuje dzieciom zakup książek, których tytuły odgadną.
Przygotowuje okładki znanych dzieciom książek, przedstawiające baśniowych bohaterów; okładki zasłonięte są kartonikami z kropkami od 1 do 6. Chętne dzieci rzucają kolejno dużą kostką i zdejmują z wybranej okładki ten kartonik, na którym liczba kropek odpowiada liczbie oczek na kostce. Po odsłonięciu obrazka dziecko próbuje odgadnąć, z jakiej książki pochodzi dana okładka. Wygrywa to dziecko, które odgadnie nazwę po zdjęciu jak najmniejszej liczby zasłaniających obrazek kartoników.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.