X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27119
Przesłano:
Dział: Przedszkole

A jeśli się zgubię... Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 3 - 4 LATKÓW

KRĄG TEMATYCZNY: Moja bezpieczna Ziemia.
TEMAT: A jeśli się zgubię...
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych,
- wdrażanie dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne i innych,
- utrwalenie przez zabawę numerów służb ratowniczych: pogotowia ratunkowego – 999, policji – 997, straży pożarnej – 998.
- zapoznanie z europejskim numerem alarmowym,
- kształtowanie prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- odgaduje zagadki słowne i potrafi przewidzieć tematykę zajęć na ich podstawie,
- wie, że nie może bez pozwolenia oddalać się od osoby dorosłej,
- zna numery telefonów alarmowych, wie że może wezwać pomoc korzystając z numeru alarmowego,
- potrafi rozpoznać sytuację zagrażająca zdrowiu i bezpieczeństwu.
METODY PRACY: słowna, czynna.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pudełeczka (białe, czerwone, niebieskie), ilustracje karetki, radiowozu, straży pożarnej, gwizdek, klawiatura telefonu, piłeczka.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Nauczyciel wraz z dziećmi wita się wierszykiem (dzieci dobierają się parami):

Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają. (podanie dłoni)
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają. (kciuk dotyka kciuk)
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają. (palce jednej dłoni dotykają placów drugiej dłoni)

2. ,,Zagadki z pudełka” – wprowadzenie w tematykę zajęć. W trzech paczuszkach ukryte są pewne zagadki. Nauczyciel prosi poszczególne dzieci o otwarcie pudełek (białego, czerwonego i niebieskiego) i odczytuje zagadki wyjęte z pudelka przez wyznaczone dziecko.
Zagadka 1 (niebieskie pudełko)

Ten ktoś dba o porządek na drodze
Pilnuje, by kierowca wolno jechał
By bezpieczny był pieszy
I dziecko na hulajnodze. (policjant)

Zagadka 2 (czerwone pudełko)

Taki zawód – to wyzwanie,
Bo on zawsze jest gotów na wezwanie.
Przy pożarze, czy powodzi
On nas nigdy nie zawodzi. (strażak)

Zagadka 3 (białe pudełko)

Kto to jest, czy wiesz...
Leczy dzieci i dorosłych też.
On chętnie pomoże każdemu w niedoli
Lub przepisze smaczny syrop, gdy gardło cię boli. (lekarz)

3. ,,Przygoda z małpką – wysłuchanie opowiadania S. Szuchowej, rozmowa kierowana połączona z analizą sylabową rymowanek. Nauczyciel pyta dzieci czy mogą same podróżować, jeździć pociągiem. Po krótkiej rozmowie czyta opowiadanie. Zaprasza dzieci do wypowiadania się na temat przygody Dudusia. Przypomina o zakazie oddalania się od grupy, pozostawania bez opieki dorosłego.
4. Ważne numery” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustracje karetki, radiowozu i samochodu straży pożarnej. Odczytuje numery zapisane na każdym z pojazdów. Dzieci utrwalają znajomość numerów, opowiadając na pytania typu: Na jaki numer trzeba zadzwonić, gdy... (pojawi się dym i płomienie, ktoś zasłabnie, zgubicie się). Następnie nauczyciel wywiesza sylwety pojazdów w różnych częściach sali. Dzieci spacerują. Na sygnał gwizdka i hasło ustawiają się przy właściwym obrazku (Wypadek – stajają przy karetce, Kradzież – przy radiowozie, Pali się lub Pożar – przy samochodzie straży pożarnej. Nauczyciel inicjuje zabawę, w której dzieci uczą się rymowanki: Numer jeden, jeden, dwa znasz go Ty, znam go ja i na klawiaturze telefonu wystukują numer alarmowy 112.
5. ,,A jeśli się zgubię..” – rundka z piłeczką, rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego oraz kompetencji werbalnych. Dzieci podają sobie piłkę, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Dziecko, które trzyma rekwizyt, kończy zdanie rozpoczęte przez nauczyciela: A jeśli się zgubię..., stara się określić, co należy zrobić w przypadku zagubienia się w sklepie (zostać na tym samym miejscu, nie oddalać się samemu z nieznana osobą). Następnie dzieci wykonują zadanie w ,,Kartach pracy” – rysują po śladzie i naklejają numery alarmowe na odpowiednie pojazdy. Po skończonych zajęciach dzieci indywidualnie powtarzają z nauczycielem swoje imię i nazwisko, adres.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.