X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27097
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Lubimy czystą wodę - scenariusz zajęć

Temat dnia: Lubimy czystą wodę.
Temat kompleksowy: Dbamy o środowisko.
Grupa wiekowa: 4-latki
CELE ZAJĘCIA:
-uczestniczy w zabawach w zespole (1-2); ,
-buduje zdania dotyczące wysłuchanego tekstu literackiego (9-2);
- posługuje się pojęciami więcej, mniej tyle samo (2-3);
- aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych, rozwija zainteresowanie środowiskiem naturalnym (10-1);
- obserwuje ilość wody w różnych naczyniach podczas przelewania i podejmuje próby wnioskowania na tej podstawie (6-3);
-uczestniczy w zabawie plastycznej (9-1).
METODY:
- oglądowa : obserwacji i pokazu,
- słowna : rozmowa.
FORMY:
- indywidualna,
- grupowa.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Zielona i żółta szarfa, wiersz G.Koby –„Rzeczka”,doświadczenia w pkt. 5 i 6 zaczerpnięte z przewodnika metodycznego -Tropiciele czterolatek wydawnictwa WSiP 2014 autorzy: B.Dankiewicz, B. Gawrońska, I.Jabłońska- Gabrysiak, E.Raczek, woda z naturalnego zbiornika wodnego (staw, strumień, kałuża), woda z kranu, woda mineralna, 3 takie same szklanki, dzbanek z wodą , szklane pojemniki o różnym kształcie, emblematy przyjaciela przyrody, wycinanka żaglówki, klej, papier.


Przebieg zajęć:
1. Powitanka – rymowanka. Dzieci formują koło podają sobie ręce i chodząc recytują wierszyk Beaty Gawrońskiej.
Podajmy sobie ręce
I stańmy razem w kole.
Wesoło zaraz będzie,
to nasze jest przedszkole.
2.Zabawa ruchowa „Zielony las”- dzieci swobodnie biegają po sali, trzymając zielone szarfy. Na hasło drzewka! Dzieci zatrzymują się i unoszą szarfy wysoko w górę.
3. Zabawa dydaktyczna „TAK czy NIE” ?
• Zęby myjemy rano i wieczorem
• Po wyjściu z toalety zawsze myjemy ręce
• Przed jedzeniem nie myjemy rąk
• Nie podlewamy kwiatów doniczkowych.

4. Wysłuchanie wiersza G. Koby - „Rzeczka” i rozmowa na temat treści wiersza.

Była sobie książeczka,
a w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka, srebrzysta biała,
aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem
dzieci niegrzeczne
i zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko, co miały
i do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
-Nie lubię bardzo
gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim takim
wymierzam karę
i kąpać się im
nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
nagle wszystkie posmutniały.
-Nie będziemy już więcej
wrzucać śmieci !
Zaczniemy ostrzegać
niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem
tabliczkę postawimy:
BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY
I NIE ZAŚMIECAJ WODY!!!

- kto przyszedł nad rzekę?;
-co zrobiły dzieci?;
-dlaczego zdenerwowała się rzeka?;
-co dzieci powiedziały rzece?;
-jak dzieci mogą dbać o środowisko?;
5. „Czy woda jest czysta?” –zabawa badawcza. Nauczyciel przygotowuje wcześniej wodę z naturalnego zbiornika wodnego (staw, rzeka, kałuża). Ma też naczynie z wodą z kranu i butelkę z wodą mineralną. Dzieci oceniają czystość poszczególnych próbek wody. Na koniec odpowiadają na pytanie Nauczyciela: Co możemy zrobić, by woda w rzece (stawie) była czysta? Wszystkie odpowiedzi dzieci są dobre.
6. „Mniej, więcej, tyle samo”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przygotowuje 3 takie same szklanki, dzbanek z wodą i 3 szklane pojemniki o różnym kształcie. Nauczyciel nalewa wodę do szklanek, by było jej tyle samo w każdej szklance. Następnie przelewają wodę ze szklanek do szklanych pojemników i obserwują zachodzące zmiany. Starają się wyjaśnić te zmiany.
7.Po zakończeniu zabawy nauczycielka rozdaje dzieciom wcześniej przygotowane emblematy przyjaciela przyrody.
8. Zabawa plastyczna „Żaglówka”. Nauczyciel przygotowuje wcześniej z kolorowego papieru części żaglówki a zadaniem dzieci jest konstrukcja i jej przyklejenie na papierze.
9.Podziękowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.