X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26932
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe zajączki - zajęcie otwarte w grupie dzieci 3-letnich

Cele ogólne:
* rozwijanie umiejętności liczenia
Cele szczegółowe
Dziecko:
* sprawnie liczy w dostępnym dla siebie zakresie
* uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczycielki
* uczestniczy w zabawie ruchowej
* posługuje się liczebnikami porządkowymi: pierwszy, drugi, trzeci (zając).
Obszary z podstawy programowej:
13.1 - liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
13.3. - ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: treść wiersza, tablica flanelowa, ilustracje zajęcy, liczmany, dywaniki do przeliczania, tamburyno, płyty CD z muzyką, klej, waciki kosmetyczne, papier kolorowy, papierowe talerze, emblematy smutnej i wesołej buzi.


Przebieg zajęć:
1) Zabawa ruchowa na powitanie „Cyferkowe powitanki” (KLANZA).
2) Wprowadzenie do tematu i waśnienie miejsca zajączka w tradycji wielkanocnej.
Zając wielkanocny – jeden ze świeckich symboli Wielkanocnych, według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia prezenty (zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze) w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych w wystawionych koszyczkach, wyścielonych słomą lub pociętą na paski kolorową bibułą. Po przebudzeniu lub po śniadaniu domownicy szukają upominków ukrytych w koszach.
3) Słuchanie wiersza B. Gorajskiej „Trzy zające” ilustrowanego obrazkami.
4). Odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanego tekstu z użyciem liczebników porządkowych.
* Który zając był pierwszy, który drugi, który trzeci?
* Jakiego koloru był pierwszy, drugi, trzeci? (pierwszy był....)
5) Zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki
O jak przyjemnie i jak wesoło w zajączki bawić się, się, się!
Raz nóżka jedna, raz nóżka druga
Do przodu, do tyłu i raz , dwa, trzy!
6) Układanie i przeliczanie liczmanów zgodnie z poleceniami nauczyciela
* ułóż tyle kulek, ile widzisz na obrazku zajęcy
7) Zabawa ruchowa do piosenki „Wielkanocne cuda”.
8) Wykonanie wspólnie z rodzicami zajęcy z papierowych talerzyków.
9) „Wielkanocna wróżba” dla rodziców z kolorowych jajek
* różowy- życie usłane samymi sukcesami
* niebieski – życie w zdrowiu
* fioletowy – łatwe osiągnięcie zamierzonych celi
* zielony- przypływ gotówki i brak problemów finansowych
* czerwony – życie rodzinne pełne zgody i miłości
10) Zabawa tropiąca ‘niespodzianka od zajączka” – szukanie kolorowych pisanek ukrytych w ogrodzie przedszkolnym. Wręczenie czekoladowych jajek w nagrodę.
Zakończenie :
* Złożenie dzieciom i rodzicom życzeń wielkanocnych.
* Ewaluacja - ocenienie przez dzieci swojego udziału w zajęciu przez ustawienie się pod emblematem wesołej buzi – jeśli zajęcie im się podobało lub smutnej – jeśli zajęcie im się nie podobało.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.